mboost-dp1

No Thumbnail

Interview med James Gosling, manden bag Java

- Via News.com.com - , redigeret af ZOPTIKEREN

I begyndelsen af 1990’erne startede James Gosling projektet Green, som senere fik navnet Java. Ideen bag det var, at programmer skulle kunne køre på forskellige slags computere uden at skulle tilpasses til hver enkelt.

Der er sket meget siden dengang og CNet News har lavet et interview med James Gosling, hvor de bl.a. taler om starten på projektet, problemerne med Microsoft og .Net og Java som open source.





Gå til bund
Gravatar #1 - loadet
1. jul. 2005 02:05
"et projektet" Jeg tror lige det skal rettes i nyheden.

En lille nyhed er også at Java har skiftet version navn igen :)
Building and Strengthening the Java Brand 2 tallet har ofte skabt forviring så det er vel meget godt men de kunne nu godt have gjort det på samme tid som de omdøbte fra 1.5 til 5.

Der sker også en masse nyt på Java fronten under JavaOne konferencen f.eks så er Java System Application Server blevet open source og panasonic har valgt at bruge Java til deres Blu-Ray devices.

Gosling har vi jo hørt så tit så vile lige tilføje lidt ;)
Gravatar #2 - mrmorris
1. jul. 2005 06:24
...projektet Green.

Ved alle mine tidlige referencer og møder med Java omkring medio 90'erne, var sproget da kaldt "Oak". Det blev vist omdøbt pga. konflikt med Oak Technologies som dengang brillierede med deres Tseng grafikkort og vist nok også lavede BIOS'er.

#1 Ja hvorfor i alverden de mystiske versionsnumre? Stor var nyheden (og antallet af bøger) da 1.2 blev omdøbt til 2. Internt går alt jo stadig ved de gamle versionsnumre, 1.4.2_04 som jeg f.eks. bruger. Hvis marketingsafdelingen så gerne vil have højere numre for at signalere mere modenhed, så gør dog dette konsistent!
Gravatar #3 - Lobais
1. jul. 2005 09:25
Det vigtigste:

Can't you release Java as open-source software and control compatibility through branding? You could require software to be certified before it's allowed to use the Java name.
Gosling: There's been a lot of discussion about that. Sun is a democracy, and some believe it could work and some people don't. Right now there are more nays than yeas.

Are you in the nay category?
Gosling: More often than not I'm in the yea category. But I have to admit I go back and forth.
Gravatar #4 - drbravo
1. jul. 2005 09:55
[totalt og fuldstængid 100% off topic]

Hmm.. "Manden bag Java.." - drikker han mon meget kaffe?
Gravatar #5 - mrmorris
1. jul. 2005 10:33
#4 Gør alle programmører da ikke det? Kaffe, Cappochino og Cola giver næring til mange nye liniers kode! ;)
Gravatar #6 - sKIDROw
1. jul. 2005 11:28
#3

Jeg kan undre mig over det kan være så stor en beslutning at gøre Java fri, når de kan gøre det med så stor en ting som Solaris... ;)
Gravatar #7 - Disky
1. jul. 2005 11:42
#5
Ikke helt, jeg har drukket en kop kaffe i mit liv, til en Commodore Amige developers møde i Århus, og det smagte af h. til.

The og Cola er det jeg skal havde for at holde mig kørende.

The er forresten ligeså godt til at holde en vågen som kaffe, jeg skal ihvertefalde konstant på WC med de mængder jeg drikker :-)
Gravatar #8 - sKIDROw
1. jul. 2005 11:52
#7 Disky

Faktisk mener jeg der er mere koffein i te end i kaffe.
Det fik jeg af vide af en laborant en gang.
Gravatar #9 - astrodude
1. jul. 2005 13:41
#2 Brug ikke 1.4.2_04 (hvis det er i din browser) da den indeholder kendte sikkerhedshuller, så en enhver applet med lidt snilde kan få fri adgang til alt på din pc, f.eks. din netbank. Opgrader til 1.4.2_08 før du browser videre.

#8 Kaffe indeholder typisk dobbelt så meget koffein som the, men det kan variere meget efter hvor stærk bryggen er, og hvilken type kaffe/the, der bruges. Det er derfor svært at sige noget generelt, men det er ikke normalt, at der er mere koffein i the. En kop kaffe (1 1/2 dl) bør indeholde omkring 100 ml koffein, men kan godt indeholde op til 250 ml.

The og chokolade indeholder også nogle andre stoffer, der er kemisk meget lig koffein, men som dog har en langt svagere opkvikkende virkning (theobromin i chokolade, theophyllin især i the). Theobromine er giftigt for hunde, hvorfor man ikke bør give sin hund chokolade. Theophyllin anvendes i visse typer astmamedicin.

/astrodude
Gravatar #10 - mrmorris
1. jul. 2005 20:11
#9 Bruger skam 1.5 i Firefox, men ligger under krav fra Oracle application server og database (10g) som min arbejdsplads har infrastrukturen bygget op efter.
Gravatar #11 - Windcape
1. jul. 2005 22:40
#4 tjah, de valgte jo faktisk en kaffekop som logo o.O

Rart nok at høre lidt fra Java folket igen (sådan mere offenligt, har læst en del JavaOne rapporter her på det seneste)

Dog kunne det være rart om mr. Gosling snart ville gøre java lidt hurtigere ;)

C# (.NET) er ca. det samme som java, det virker bare kun på window$, hehe. Nok derfor mange stadigvæk holder sig til java.
Gravatar #12 - mrmorris
2. jul. 2005 02:45
#11 Forskellen er bare, at Java nu er så bloated og deprecated at C# er så meget mere rent at gå i kødet på. SUN skal tage sig gevaldig sammen efter min mening, hvis ikke de vil overhales indenom af et mere konsistent API, bedre sprog og en hurtigere compiler.
Gravatar #13 - bugger
2. jul. 2005 02:50
#9 Opkvikkende drik til kodere? Open Source Beer med Guaranabønner does the trick! http://www.voresoel.dk
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login