mboost-dp1

Microsoft

Internet Explorer afvikler kode gemt i billeder

- Via Heise Online UK - , redigeret af Net_Srak

På nettet er der efterhånden rigtig mange steder, hvor man af den ene eller den anden årsag kan lægge billeder op. Det kan være på billedtjenester som Flickr eller blot som avatar-billede til en profil.

Siden version 4 har Internet Explorer haft et ekstra led i den måde, den genkender fil-typer på. I stedet for blot at se på fil-endelsen eller se på MIME-typen, så udfører IE en såkaldt MIME-sniffing.

Ved MIME-sniffing indlæses de første 256 bytes af en fil for at bestemme, at den er, hvad den udgiver sig for. Idéen bag metoden er at øge sikkerheden, for at genkendelsen sker korrekt, men det viser sig, at man kan misbruge funktionaliteten.

Ved at indsætte et stump HTML-kode i filen evt. indeholdende et JavaScript, så er det muligt f.eks. at kompromittere sikkerheden på en computer. Et par test-eksempler kan findes ved at følge linket til kilden.

Microsoft er klar over problemet, og det vil være rettet i den kommende Internet Explorer 8. Derudover er det muligt at øge sikkerheden på webserverne, således at billederne kan tjekkes på serverniveau.





Gå til bund
Gravatar #1 - Svupper
11. feb. 2009 13:09
Men for fanden ... hvor mange huller kan der være i osten !?
Gravatar #2 - apoltix
11. feb. 2009 13:13
Endnu en grund til at skifte til Firefox omgående...
Gravatar #3 - Justin
11. feb. 2009 13:22
#1
man kan ikke se osten for bare huller
Gravatar #4 - drawn
11. feb. 2009 13:23
Skulle lige til at sige at det altså ikke er et problem i IE8, men det havde journalisten til dels fået med :)

#2 derudover er der altså også en del huller i firefox - endda et par huller der er flere år gamle :) Ikke noget ondt, men det er tit jeg hører folk proklamere at firefox er "safe" og det er den bestemt heller ikke :)
Gravatar #5 - krestenk
11. feb. 2009 13:30
#4
Gammelt teoretisk sikkerhedshul, der ikke er blevet rettet er selvfølgelig skidt. Men næppe i samme liga som at kunne smide noget kode først i en billedfil og få det udført på en besøgendes maskine.

Gravatar #6 - spectual
11. feb. 2009 13:43
Tjae.. det er da et sikkerhedshul, men i praksis processerer de fleste sites vel uploadede billeder.. skalerer dem eller whatever. Tror det er sjældent at de bliver vist direkte som det var uploadet.

Men mange sikkerhedshulller er der i hvert fald i ie og mange bugs. Men der er også mange bugs i firefox.
Gravatar #7 - starz#1
11. feb. 2009 13:48
det her er ikke en bug, det er et kæmpe sikkerhedshul.
men jeg er da glad for at jeg ikke bruger IE...
Gravatar #8 - drawn
11. feb. 2009 13:49
#5 Enig :)
Det er såmænd heller ikke fordi jeg tør begynde en diskussion om hvilken browser der er sikrest - jeg ville bare pointere at der er mange der naivt proklamerer at firefox er 100% fri for sikkerhedsfejl og bugs :)

Tror måske også at det har meget at gøre med udbredelse, hvor mange bugs og sikkerhedsfejl der bliver fundet i de forskellige browsere?

Det er i min verden ikke mærkeligt at der bliver fundet færre fejl/bugs i en browser der har ca 1/10 udbredelse i forhold til konkurrenten (Afhængig af land) :)
Gravatar #9 - ghostface
11. feb. 2009 13:53
Det er jo ikke noget nyt det her. IE har kunne gøre dette i mange år nu.
Der florerede et link til et billede som afviklede et vbScript på brugerens maskine. Scriptet var relativt harmløst og gjorde ikke andet end at starte en telnet forbindelse op til MS i et loop (800 gange) så ud over at skulle lukke en masse vinduer efter IE var lukket ned så gik det kun ud over MS og en brugers telnet spam burde ikke være noget problem for en proffesionel server.

Et af siderne var i gamle dage:
http://www.h7ck.home.ro/novocaine.jpg (virker ikke længere) og koden var:
<script type="text/vbscript">
for a=1 to 800
document.write("<;iframe src=" + chr(34) + "telnet://www.microsoft.com:80" + chr(34) + ">")
next
</script>
Gravatar #10 - krestenk
11. feb. 2009 14:05
#8 Din påstand er altså, at antal fundne sikkerhedsfejl er en funktion af antallet af brugere?
Så hvis vi går et par år tilbage, til dengang der var lige så mange IE brugere som der i dag er firefox brugere. Er det så din vurdering, at antallet af sikkerhedsfejl i IE på daværende tidspunkt, er højere eller lavere end antallet af sikkerhedsfejl i firefox (i dag)?

Jeg er af den overbevisning, at der er to forskellige måder at forholde sig til sikkerhed på. Den ene er hvor man lader en masse kode køre og så filtrerer dårlig kode fra (antivirus). Den anden er hvor man selv har styr på hvilken kode der skal eksekveres og med hvilke rettigheder. (Unix filosofi)

Derfor:
Et sikkert system, er et system der ikke gemmer ting for brugeren. Med gemme menes der, oprette obskure hacks for at skjule systemet. Og ikke det at klistre en brugerflade ovenpå for at gøre brugen lettere.
Gravatar #11 - Cyrack
11. feb. 2009 14:10
Derudover er det muligt at øge sikkerheden på webserverne, således at billederne kan tjekkes på serverniveau.

Så nu skal vi bare overbevise alle bad guys om at de skal skifte til IIS med et højere sikkerhedsniveau der forhindre deres angreb? Det skal nok virke... compare: Evil bit
Gravatar #12 - knasknaz
11. feb. 2009 14:21
"MIME-sniffing"? hahah smart nyt ord om noget meget gammelt. At se på filens header er sådan enhver amiga genkender filtyper, da det er den mest troværdige metode.

Men man skal naturligvis ikke afvikle kode fra billedernes header. ;)
Gravatar #13 - PinHigh
11. feb. 2009 14:32
krestenk (10) skrev:
Derfor:
Et sikkert system, er et system der ikke gemmer ting for brugeren. Med gemme menes der, oprette obskure hacks for at skjule systemet. Og ikke det at klistre en brugerflade ovenpå for at gøre brugen lettere.


Dette gælder så dog kun for folk, der kan (og vil for den sags skyld) forholde sig til den viste information.....

Læs: Verden er ikke så nem og ligetil, som vi "nørder" gerne vil tro at den er..... ;-)
Gravatar #14 - Windcape
11. feb. 2009 14:35
WTF, har det ikke været fixet siden IE7 ?

Skræmmende!
Gravatar #15 - Panda.dk
11. feb. 2009 15:03
Kan Microsoft overhoved finde ud af at lave det? Det burde de kunne. Men det tyder det ikke på hvis du har været der siden IE 7.
Gravatar #16 - gnаrfsan
11. feb. 2009 15:14
Suk... Hvad er der så kørt på min maskine...

Og nu bliver det sikkert meget udbredt, fordi det kommer i nyhederne... FF here I come.
Gravatar #17 - madsl
11. feb. 2009 15:21
Godt ting fra MS ikke er Opensource ^^
Gravatar #18 - paradise_lost
11. feb. 2009 15:22
Tror at alle browsere er fyldt med huller, men pga IE's udbredelse så bliver de fundet først i IE.
Gravatar #19 - arne_v
11. feb. 2009 15:24
Jeg er enig med #13.

Derudover er det muligt at øge sikkerheden på webserverne, således at billederne kan tjekkes på serverniveau.


er helt til grin.

For det første er der jo et hav af forskellige web servere, server side script sprog, færdige billed galleri applikationer etc.. Det er vel urealistisk at de alle implementerer de nødvendige checks.

For det andet er det fundamentalt forkert at net surferes sikkerhed skal afhænge af noget på serveren. Bl.a. er der jo den mulighed at servere ejeren er the bad guy.
Gravatar #20 - luuuuu
11. feb. 2009 15:24
#18

Du skal nok ikke regne med det er "deres udbredelse" der gør udslaget. Det er "deres udbredelse i erhvervslivet" der gør at de slemme folk går efter IE.

Størstedelen af de professionelle typer er sgu ligeglade med om de får fat i en privat her og der. Det er firmaerne de vil ind i.
Gravatar #21 - arne_v
11. feb. 2009 15:25
#6

Jeg tror nu at der er en del steder hvor uploadede billeder vises uprocesset.
Gravatar #22 - arne_v
11. feb. 2009 15:27
#20

Det er jeg ikke så sikker på.

Netbank indbrud, få PC'ere ind i spam bot net etc. er vel primært problemer for private PC'ere.

Der er som oftest ikke noget interessant på firma PC'ere. Undtagelsen er hvis det er ledende medarbejdere, så der er lidt potentiale for industri spionage.
Gravatar #23 - spectual
11. feb. 2009 15:29
#21 jeg kan ikke komme på eet eneste. kan du? (af store websites - kan godt være at der er del små amatør sites)
Gravatar #24 - arne_v
11. feb. 2009 15:59
#23

Godt spørgsmål.

Når folk smider et screen dump op for at illustrere noget f.eks. på imagehack, så antager jeg at imaget ikke er skaleret. Men det er da muligt at jeg tager fejl.

Og jeg kan slet ikke forestille mig at et site som rapidshare gør noget ved det uploadede.
Gravatar #25 - Windcape
11. feb. 2009 16:04
#23 + 24

Sandsyneligvis checker Imageshack kun for extension (da MIME er for nemt at fake), og presenterer det i den givne extension.

Derfor er det op til slutbrugerens browser at tolke hvordan .jpg skal hånteres, hvilket i IEs tilfælde... hehe
Gravatar #26 - rasmusm
11. feb. 2009 17:17
Giver dette mulighed for andet end cross side scripting?

Ikke at det ikke er slemt steder som ebay og gmail (første gmail virus anyone?)
Gravatar #27 - arne_v
11. feb. 2009 17:25
#26

Da andet ikke er oplyst må man antage at JS'en stadig er sandboxed.
Gravatar #28 - dsckeld
12. feb. 2009 06:46
Jeg er nu ikke sikker på at jeg synes det hul er særligt kæmpestort. Det er jo bare en måde at få hældt noget HTML ind på en side. Det vil jeg gætte kan gøres på flere måder i f.eks. fjæsbogen eller gmail.

Filerne bliver kun undersøgt før visning hvis det er noget der bliver forsøgt vist direkte. Det vil sige at hvis nogen har lavet "Il Multo Grande Dangeroux" billedet og vist det på et site på en eller anden måde, så kræver det at den uforvarende bruger skal have billedet vist som det eneste på skærmen før det kan give problemer.
Selvfølgelig kan man ofte tage fat i linket til det enkelte billede og klippe-klistre det ind i en adresselinje, men så ofte foregår det nu heller ikke nu om dage.

Et billede vist i et <img> tag kan ikke eksekvere skadelig kode.

Men bortset fra det, så er det da selvfølgelig uheldigt at der igen-igen er fundet et sikkerhedshul i <indsæt-selv-yndlings-hadebrowser-her>
Gravatar #29 - dsckeld
12. feb. 2009 06:52
#21 + #24 + #25
Det at et billede vises ubehandlet gør i sig selv ikke noget. Jeg vil da gætte på at det vil være en fordel: Hvis billedet er dårligt vil det ikke kunne rendere i standardvisningen på skærmen (pakket ind i et <img> tag), og vil derfor ikke indbyde til at klikke på det.
Først når man klikker på billedet vil dette gøre at billedet vises alene i browseren.

Nej, de fleste grimme angreb vil jeg mene stadig kræver lidt mere:
<img src=http://minurl/mitufarligebillede.jpg onclick=window.navigate("http://minurl/mitvildtfarligebillede.jpg")>
Ellers er der ingen der gider klikke.

Selvfølgelig kan man bare [url=javascript::alert("Nej, lad være")]lave et link[/url], men så er hele verden også farlig.
Gravatar #30 - Windcape
12. feb. 2009 07:23
#29

Du har misforstået det. jeg kan stjæle dine cookies med et forum signatur/avatar på en side (f.eks. newz.dk) via. javascript gemt i det givne billede, hvis du benytter IE.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login