mboost-dp1

unknown

Intels fremtidsplaner afsløret

- Via News.com.com - , redigeret af ZOPTIKEREN

c|net News har samlet en række artikler omkring Intels endnu ikke offentliggjorte fremtidsplaner.

Der er blandt andet planer om en ny dualcore Xeon, som skal tage kampen op imod AMDs server chips.

Der er også nyt om desktop processorerne og om efterfølgeren til Pentium M foreløbigt kaldet Yonah.





Gå til bund
Gravatar #1 - Dreadnought
13. okt. 2005 21:27
"Der er blandt andet planer om en ny dualcore Xeon, som skal tage kampen op imod AMDs server chips."

Skønt, så kan det være at AMD's opblæste priser på deres DC Opteron kan falder i pris. De er latterligt dyre.
Gravatar #2 - AndersAndersson
13. okt. 2005 21:40
#1 det er da ikke så galt igen! Ihvertfald ikke de priser jeg har set. 2xeon og DC opteron løber nogenlunde op med hinanden dog performer opteron'erne bedre
Gravatar #3 - ZOPTIKEREN
13. okt. 2005 21:43
I sammenhæng med pentium M delen af nyheden kan denne nyhed (Intel 65nm Yonah CPUs to be named by TDP categories) læses, som måske giver et bud på hvordan Intel vil betegne deres fremtidige processorer.
Gravatar #4 - Dreadnought
13. okt. 2005 21:56
#2 Lige nogle hurtige priser fra EDBpisserne:

En Opteron 244 1,8GHz koster 1440,-
En Opteron 265 1,8GHz koster 5195,-
Pris forskel: 3,61 / 2 = 1,80x

En Opteron 246 2,0GHz koster 1791,-
En Opteron 270 2,0GHz koster 7495,-
Pris forskel: 4,18 / 2 = 2,09x

En Opteron 248 2,2GHz koster 2618,-
En Opteron 275 2,2GHz koster 8995,-
Pris forskel: 3,44 / 2 = 1,72x

En pris forskel over 1,25x er seriøst at malke koen til den sidste dråbe og så lidt mere.
Gravatar #5 - ArneBjarne
14. okt. 2005 05:59
#4 alternativet er 4x 8xx serie cpu'er og et 4 socket bundkort, kabinet osv. de kan smides i. Det er med garanti ikke billigere, fylder mere og bruger mere strøm. Den eneste fordel jeg lige kan få øje på er 4x memory controller i stedet for 2x.

På samme måde er det sikkert 2x 2xx single core der er svinedyr i forhold til en løsning med 1x 1xx dual core.
Gravatar #6 - fantasia
14. okt. 2005 10:50
#1 "Der er blandt andet planer om en ny dualcore Xeon, som skal tage kampen op imod AMDs server chips."
jeg opdaterede min bios i mandags med en ny..
har socket 604 (Xeon) her var understøttelse af dualcore.
og hvis man feks. går ind på dell.com og under "small business .... " kan man se at man kan KØBE dualcore Xeon...

så det er en lidt gammel nyhed.... sry..

:)
Gravatar #7 - oc
14. okt. 2005 11:56
Uhhh en dualcore xeon ,, AMD ryster nok ikke i bukserne over endnu en brødrister cpu fra Intel.
#4 et quad bundkort er dyrt MEGET dyrt sidst jeg så prisen på et quad xeon kort i dk kostede det over 10000dkr og regner ikke med at et opteron quad board er billigere.
og ja de vil bruge væsentligt mere strøm alene det gør at merprisen nok skal tjenes ind. 4vejs opterons er heller ment til lamer brugere der ikke har noget at bruge den til men til firmaer som ikke hidser sig op over en lille merpris.
Vi kan glæde os over at vi nu kan få en ægte 4vejs maskine til under 20000dkr
Gravatar #8 - luuuuu
14. okt. 2005 12:58
Jeg kan ærlig talt ikke se, hvorfor folk vil vælge den smule performance AMD giver, fremfor den stabilitet der er i Intels processorer, i forhold til AMD'erne. Måske kan Intels CPU'er ikke regne ligeså hurtigt, eller være ligeså billige, men når der snakkes server løsninger der kræver mere regnekraft end hvad en enkelt CPU kan give, så plejer man også at have pengene til at købe en ordentlig løsning.

Desuden er det jo ikke uden grund at man bruger Intel processorer i rummet. x86 er jo genial når det kommer til stabilitet.
Gravatar #9 - ZOPTIKEREN
14. okt. 2005 13:02
#8
Lad nu være med at hænge ved i fortiden. AMD processorer har i dag svjv ikke større stabilitetsproblemer end Intels processorer.
Gravatar #10 - sKIDROw
14. okt. 2005 13:41
#8

Prøv at følge med...
Det er længe siden, AMD har haft problemmer. Det sidste problem AMD havde, fik de sendt over til Intel.(Varme problemet.)
Intel har iøvrigt på INGEN måde, været forskånet for problemer.

Men du kan jo spørge IBM, SUN, HP, SGI og andre server leverandører, hvorfor de sælger AMD servere i den tunge ende. Specielt hvis AMDs produkter som du påstår er ustabile. AMD har haft stabilitet i mange år. Dettekan så desværre ikke altid siges, om dem som lavede chipsets til AMDs cpu'er.
Gravatar #11 - Malcolm_X
14. okt. 2005 14:29
Troede alle HW producenteres overordnet plan var kontrol over VERDENS HERRERDØMMET muahahah ;-)

Eller noget .....
Gravatar #12 - FinnHolger
15. okt. 2005 11:18
#8 Hvornår stod du af? Og hvornår er noget "genialt stabilt"?

#11 Kun muslimer har konstitueret HERRE-dømme, hvor kvinderne ikke har noget at sige. Lær dansk eller bliv misforstået (med vilje) ;D
Gravatar #13 - oc
16. okt. 2005 12:39
#8
Jamen så skal jeg forklare det for dig, stabilitet i INTEL produkter frem for AMD produkter er biased til op over kvalme punktet, og den n00b der har givet dig en anden ide bør enten sælge hans lorte bundkort eller hans k6 , det er fortid.
Hastighed er vigtigt for folk som køber dyre flervejs systemer til f.eks database , så er de nemlig fri for at opgradere den hvilket de stort set aldrig gør og med god grund.
Strømforbrug er vigtigt , for uden over den "marginale" mængde strøm de bruger extra , er spild strøm lig med varme afgivelse
hvilket er hvorfor at Íntels brødristere skal have mere køling
mere køling er lig med mere aircondition og her begynder det at blive dyrt, især i tilfældet af at en større aircondition skal købes. aircondition systemet bruger typisk omkring samme mængde strøm som serverne i rummet.
Med hensyn til regnekraft i fler cpu systemer ser vi gang på gang at både dual core og smp systemer fra amd både scalerer bedre og bruger mindre strøm end intels hvilket jeg vil definerer som en ordentlig løsning, vi snakker ikke k6ere limet samme med brylcreme vel.

Og grunden til at man bruger x86 processorer ved nasa (AMD laver også x86 cpuer) er at intels i386 og i486 er så skide gennemprøvede at man ved hvordan de vil opføre sig og hvordan man implementere dem, argumentet er ikke specielt velegnet med p4.

Udover det er x86 architecturen ikke ret genial læs enhver kerne
udvikler bog til et multi arkitektur og du vil se hvor lidt genialt den arkitektur er , amd64 udvidelserne lapper dog lidt på nogle af manglerne på registre f.eks.

Er der andet du ikke forstår ?
Gravatar #14 - Hubert
16. okt. 2005 19:27
Jeg kunne så godt tænke mig at vide, hvorvidt de har gjort sig nogle tanker om, hvordan de undgår problemet med, at man kan fiske ting frem fra andre sessioner.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login