mboost-dp1

Intel

Intel klar med 25 nye processorer den 8. april

- Via DigiTimes -

Ifølge hjemmesiden DigiTimes, der plejer at have en god kontakt til de taiwanesiske producenter af it-udstyr, så vil Intel lancere 25 nye processorer den 8. april eller tæt på denne dato.

Det drejer sig alle om processorer baseret på Intels Ivy Bridge arkitektur, der er lavet ved brug af 22nm processen. Der skulle blive lanceret 17 processorer til desktops og 8 til laptops og ultrabooks.

Blandt desktopmodellerne finder man Core i7-3770K, 3770, 3770S, 3770T, samt Core i5-3570, 3550 og 3450, der vil få en pris der går fra 184 dollars til 334 dollars.

Til de bærbare computere kommer der i highendklassen Core i7-3920Qm, 3820QM og 3720QM, hvor de respektive priser bliver 1.096 dollars, 568 dollars og 378 dollars.





Gå til bund
Gravatar #1 - bobske2
28. dec. 2011 13:53
tick!

Drool ^^
Gravatar #2 - terracide
28. dec. 2011 13:54
Til de bærbare computere kommer der i highendklassen Core i7-3920Qm, 3820QM og 3720QM, hvor de respektive priser bliver 1.096 lol dollars, 568 dollars og 378 dollars


Pats desktop...

PS:
Jeg afventer Ivy Brigde E ;)
Gravatar #3 - Athinira
28. dec. 2011 14:01
terracide (2) skrev:
Pats desktop...

PS:
Jeg afventer Ivy Brigde E ;)


Hvad skal du bruge CPU-kraften til? ;)
Gravatar #4 - terracide
28. dec. 2011 14:03
Athinira (3) skrev:
terracide (2) skrev:
Pats desktop...

PS:
Jeg afventer Ivy Brigde E ;)


Hvad skal du bruge CPU-kraften til? ;)


ARMA3

Se på hvordan ARMA2 elsker kerner...
Gravatar #5 - XorpiZ
28. dec. 2011 14:07
Athinira (3) skrev:
terracide (2) skrev:
Pats desktop...

PS:
Jeg afventer Ivy Brigde E ;)


Hvad skal du bruge CPU-kraften til? ;)


Til at encode de film han downloader på sin firmabetalte linje velsagtens. Sådan er han jo, den skiderik.
Gravatar #6 - Naduct
28. dec. 2011 14:09
terracide (4) skrev:
ARMA3


Mums!
Gravatar #7 - XxXxX
28. dec. 2011 14:16
Så sandy bridge-e kommer i en 6-core men efterfølgeren ivy-bridge kommer kun som quad core.

Vil en sb-ehexa core ikke outperforme en ib quad ?

XxXxX
Gravatar #8 - Grisly
28. dec. 2011 14:24
@Terra
Du sidder vel ikke og spilder tiden med at spille. Var det så ikke bedre at have en AMD cpu og bruge tiden konstruktivt istedet.. det er der vist mere 'value' i. ;)
Gravatar #9 - julu
28. dec. 2011 14:42
#7 samme tanke her.. opgrader eller vente hmmm men de kommer i hvert fald til at bruge mindre strøm og blive koldere men peformance?
Gravatar #10 - Legin
28. dec. 2011 14:49
#9 Performancen burde også stige, den præcise performance forbedring finder vi bare ikke ud af før Intel offentliggøre den. Forbedringerne i hver eneste process opgradering bruges altid til bedre performance samtidigt med lavere strøm forbrug for den samme performance, dels pga. lavere transistor afstand og dels pga. forbedringer i designet. Glæder mig dog virkelig til at se effekten af deres nye tri-gate.
Gravatar #11 - izym
28. dec. 2011 14:59
#7

Der kommer også Ivy Bridge E. Det giver ikke rigtig mening, at sammenligne Sandy Bridge E og Ivy Bridge på den måde du gør.
Gravatar #12 - bobske2
28. dec. 2011 15:09
#7
Kunne også lave en vandafkølet oc'ed 5ghz cpu vs. ivy bridge - hvem mon vinder??

Det er performance pr watt der tæller.
Gravatar #13 - to125539
28. dec. 2011 16:05
Skal da helt sikkert have en 3770 T eller S.
Og så kan den i7 2600 ryge i det kommende mediecenter og/eller kærestens pc :)
Gravatar #14 - XxXxX
28. dec. 2011 18:34
#10

Så det du siger er at jeg ikke kan sammenligne den nyeste processor fra Intel med den næste som kommer om 4 måneder.

Javel ja...

Hvornår kommer Ivy bridge-E så for jeg vil morderligt gerne sammenligne for jeg sidder nemlig og overvejer om jeg skal købe ny comp nu eller vente til april men hvis jeg kan købe en Sandy Bridge-E som er hexa core og yder bedre end Ivy Bridge quad core og jeg ellers skal vente måske til næste jul på Ivy Bridge-E så kan jeg jo ligeså godt komme igang og købe SB-E nu fremfor at vente på IB ...
Gravatar #15 - spazoid
28. dec. 2011 22:08
#7

Ivy Bridge er ikke en afløser for Sandy Bridge E - det er to vidt forskellige markedssekmenter de forsøger at ramme. Sandy Bridge E er Intels ultra high performance CPU'er, hvor Ivy Bridge er mainstream til high end, og mobile CPU'er.

Arkitekturen er stort set den samme, men Ivy Bridge er baseret på 22nm fabrikationsteknologi, hvorimod Sandy Bridge E er baseret på 32nm tek.

Intel har efterhånden mange gange sagt at de vil forsøge at have 2 aktive platforme til desktops, og dette er så første gang det rigtigt at lykkedes for dem. Socket 1155 til mainstream med IGP og lavt strømforbrug, og socket 2011 med quad channel RAM, flere kerner og et lidt mindre restriktivt forhold til strømforbruget til ultra high end (det er Intel der er glad for at bruge ordet Ultra, ikke mig).

Edit: Prisen er naturligvis også meget forskellig. En computer baseret på 2011 platformen vil nok koste mindst det dobbelte af en computer baseret på 1155.
Gravatar #16 - ShamblerDK
28. dec. 2011 23:00
Sidder selv med et GTX480 og en Core i7 950 og så længe den kører ALT hvad jeg smider efter den flydende, så behøver jeg ikke nyt grej :-P

Okay, der var lige noget lag i Skyrim da jeg skruede det op ud over spillets normale indstillinger... der tror jeg dog jeg behøver et par GTX580'ere for at løse dét problem.

Og til de platte: Ja, maskinen kan køre Crysis...
Gravatar #17 - bobske2
28. dec. 2011 23:23
#14

Nu ved jeg ikke hvad du har af hardware, men ja jeg ville også købe en i7-3930K hvis jeg stod og skulle have en helt ny comp og havde crap pt. Fik iøverigt Toms Hardware pris: http://www.tomshardware.co.uk/core-i7-3930k-3820-t...

De få rygte- benchmark der har været har vist en forbedring på 7-14% fra alm. 2600K. Kun CPU. Hvis man inkluderer GPU er der op til 50% forbedring, men jeg regner med at du bruger et ekstern gfx her så det er ligegyldigt.

To sum up: SB-E kommer højst sandsynligt til at outperforme IB, og jeg gætter på at der højst bliver en 1000kr prisforskel, så det er ikke værd at vente på hvis du spørg mig. Men det er desktop. Snakker vi laptop og specielt ultra-books, så vil det her være et stort skridt.
Gravatar #18 - KaW
29. dec. 2011 04:13
bobske2 (12) skrev:
#7
Kunne også lave en vandafkølet oc'ed 5ghz cpu vs. ivy bridge - hvem mon vinder??

Det er performance pr watt der tæller.


Næppe, der er altså flere faktorer end det. Det kommer an på hvilke typer af opgaver du kaster efter din CPU.
Gravatar #19 - Bamse87
29. dec. 2011 06:09
Uhhh har ventet på den dato,

men ved ikke om det er værd at vente på Tock udgivelsen.
er lidt nervøs for at Tick måske har lidt fødsels fejl.

men trænger til upgrade min gamle amd Phenom II 940
Gravatar #20 - terracide
29. dec. 2011 06:15
Grisly (8) skrev:
@Terra
Du sidder vel ikke og spilder tiden med at spille. Var det så ikke bedre at have en AMD cpu og bruge tiden konstruktivt istedet.. det er der vist mere 'value' i. ;)


AMD's CPU'er yder af røv til...derfor jeg bruger Intel...mit liv er for kort til AMD...
Gravatar #21 - cryo
29. dec. 2011 10:21
Bamse87 (19) skrev:
men ved ikke om det er værd at vente på Tock udgivelsen.
er lidt nervøs for at Tick måske har lidt fødsels fejl.


Ja det er jo så spørgsmålet hvad der er mest risikabelt: At die-shrinke en eksisterende arkitektur (tick) eller indføre en ny med eksisterende frabrikationsprocess (tock).

Tidligere var det nok det sidste, men efterhånden som der er problemer med at presse størrelsen ned, vil vanskelighederne måske være koncentreret her.
Gravatar #22 - terracide
29. dec. 2011 12:42
cryo (21) skrev:
Bamse87 (19) skrev:
men ved ikke om det er værd at vente på Tock udgivelsen.
er lidt nervøs for at Tick måske har lidt fødsels fejl.


Ja det er jo så spørgsmålet hvad der er mest risikabelt: At die-shrinke en eksisterende arkitektur (tick) eller indføre en ny med eksisterende frabrikationsprocess (tock).

Tidligere var det nok det sidste, men efterhånden som der er problemer med at presse størrelsen ned, vil vanskelighederne måske være koncentreret her.


Du skulle måske google lidt hvad tick og tock står for...
Gravatar #23 - Legin
29. dec. 2011 13:40
#22 Det han siger er da nogenlunde korrekt i Intel sammenhænge. Dog kunne hans forklaring af tock godt misforstås.

Tick = die-shrink (dog ledsaget af mindre optimiseringer) af eksisterende CPU arkitektur hvor forbedringer i fabrikationsprocessen fører til lavere transistor afstand.

Tock = ny CPU arkitektur med samme transistor afstand som forrige produkt lancering.

Hvor der årligt skiftes mellem de to.

Der må altså være tale om, at der i 2012 forekommer et "tick" i forbindelse med denne lancering, på trods af, at tri-gate + 22nm fabrikationsprocessen skulle føre til op imod 37% forbedringer i performance i forhold til den nuværende 2-D struktur. Eller give anledning til over 50% reducering i strømforbruget ved samme performance niveau - er det ikke en del mere end de plejer at love ?
Gravatar #24 - terracide
29. dec. 2011 13:41
#23:
Hver node har forskellige egenskaber, så der er ikke en fast regel.
Gravatar #25 - Mulpacha
29. dec. 2011 18:17
Jeg har ellers tidligere været glad for AMDs ydelse per krone og ydelse per watt, men må sige at de faldt lidt af på den med Phenom II og Bulldoser skuffede derefter grumt.

Må desværre nok sige at jeg glæder mig til april hvor man kan bygge en fed spand med Ivy Bridge CPU og Radeon HD 7000-serie grafikkort.
Gravatar #26 - XxXxX
29. dec. 2011 18:47
#17

Sidder med en Q6600 så det er snart tid at opgradere :)

Har nu kigget lidt mere på det og kan se at Sandy-Bridge E er Intel's første Socket 2011 processor og at Ivy Bridge til april "bare" er en hurtigere processor til Socket 1155..

Så forstår jeg bedre hvorfor SB-E er 6 core og IB som er nyere kun er 4..

Så må jeg jo bare købe en SB-E nu og så skifte til en hurtigere IB-E om et år hvis jeg syntes jeg kommer til at mangle noget hastighed.

Regner med at købe en SB-E af de "billige" til ~4000 og et passende motherboard og så 4 eller 8 stænger DDR-3 ram og en passende SSD disk på omkring de 240Gbyte til system osv ..

Mon så ikke jeg kan klare mig en 4-5 år igen ligesom med min Q6600.

Grafikkortet flytter jeg bare over og udskifter når det ikke kan trække et kommende spil....

XxXxX
Gravatar #27 - TormDK
30. dec. 2011 09:21
Sweet! Så mangler vi bare Nvidia's udmelding!
Gravatar #28 - terracide
30. dec. 2011 09:58
#27:
Kepler kommer i Q2 næste år....NVIDIA er gået over til en 2 årig GPU arch
Gravatar #29 - budder
30. dec. 2011 10:20
Min Compaq computer fra 1999 havde en Pentium II processor med 300 Mhz, 128 mb ram og et Voodoo 3D grafik kort på 64 mb ram. Det var toppen af poppen den gang. Nu kan jeg se den er faldet lidt af på den.

Måske jeg snart skal opgradere?
Gravatar #30 - Grisly
30. dec. 2011 12:17
#29

Tja, den kan vel køre Quake I/II, så hvad behøver den mere..
Gravatar #31 - TormDK
30. dec. 2011 13:09
#28 Ja, Q2 er jo bare lidt svævende :)

Men man må jo bare pænt vente
Gravatar #32 - terracide
30. dec. 2011 14:35
#31:
Sidste gang NVIDIA var så stille var før G80...
Gravatar #33 - TormDK
2. jan. 2012 09:04
#32 Jeg regner da med de trækker kaninen op af hatten - igen :)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login