mboost-dp1

Intel

Intel bekræfter SkullTrail lancering i år.

- Via Anandtech.com - , redigeret af MiniatureZeus

Intel har ved IDF demonstreret en kørende udgave af SkullTrail, et nyt bundkort til toppen af desktop/spille PC’er.

Kortet har plads til to QuadCore Penryn CPU’er, hvilket svarer til otte kerner i alt, som kan køre med en FSB på 1600MHz
Derudover har SkullTrail fire gange PCI-E x16, så det er muligt at køre dual SLI.
Det vides endnu ikke om AMD(ATI) vil understøtte CrossFire på dette bundkort.

Det skal dog siges, at markedet er ret begrænset. Pt. er det kun indenfor encoding, decoding og kompression at det betaler sig med mere end to kerner på det private marked, men flere og flere kommende spil er begyndt at bruge flere og flere kerner (fx Crysis og Alan Wake)

Den tidligste dato for lanceringen forventes at kunne blive midt i November.





Gå til bund
Gravatar #1 - Psycho Rez
21. sep. 2007 10:52
1st post :D
Gravatar #2 - Chucara
21. sep. 2007 11:01
Det lyder umiddelbart meget dyrt for at spille de to spil :D

Selvfølgelig er alt innovation noget positivt, men mht. til spilmarkedet, ville jeg ønske at udviklerne satte lidt mindre fokus på grafik, og mere på gameplay, historie og humor.
Gravatar #3 - MacroMe
21. sep. 2007 11:20
hmmm .. gad vide .. understøtter vel så også 3-kerner, som beskrevet i en tidligere artikel, da der formentlig, BÅDE hos Inhell og AMD er tilfælde af "ikke-funktionsdytige-kerner" ??

bare dybt nysgerring ?? ej, jeg kan heller IKKE se, hvad man skal med dual quad, for IKKE at nævne, at man formentlig kan få en SYG BIL, for samme penge .. .. de sidste par generationer af Intel/WIN har kun haft eet eneste formål :

kom så OP med grynene, "kære" forbrugere .. helt seriøst .. ..

jeg mener, en af mine IRL venner købte den SYGESTE "rig" i sommers, og vi prøvede at køre 3d-mark på den, under Vista ..
NØØØØJ, hvor blev jeg SKUFFET .. .. så vil de "kloge" nok sige :
jamen, forbedret sikkerhed, og jeg skal komme efter dig .. ..
ja ja, og månen er lavet af en GRØN OST .. .. det er vel også de samme mennesker som kalder et OS for 64-bit, selvom 10 % af koden er skrevet i 32-bit ?? ellers en ok nyhed, flere af den slags, og undskyld mine "rants", men .. ..

BH

MM
Gravatar #4 - Remmerboy
21. sep. 2007 11:28
med 4x 7950gx2(eller den kommende 8950gx2) ville man da få 8 gpu'er at lege med :D
konceptet burde hedde octavia :) 8 cpu kerner, 8 gpu kerner, 8gb ram og 8 sata2 porte :)
Gravatar #5 - |shadowMan|
21. sep. 2007 12:05
Intel Octanium Mother Board ;)
Gravatar #6 - terracide
21. sep. 2007 12:05
#3:
Intel lancerere ikke en 3-kerne CPU.
Intel wants that all the cores on its die to work

At du så oplever problemer med Vista(software) har jeg svært ved at se, hvad der har med "Skulltrail"(hardware) at gøre?
Gravatar #7 - fjappe
21. sep. 2007 12:05
#4

Og så vil alle mennesker tænke "Skoda" - så ved vi godt hvad klokken har slået :P

Nah - godt tænkt remmerboy.
Gravatar #8 - manisto
21. sep. 2007 12:15
Superfedt, har virkelig ventet længe på en computer der kan trække 2000 watt... :)

OT:
Det er jo meget fint med alle de udvidelsesmuligheder, men findes der reelt nogen strømforsyninger der vil kunne levere den mængde strøm det ville kræve, fuldt udstyret? Ved da at de vildeste grafikkort kræver adskillige hundrede watt stykket alene, og cpu'erne kan vel heller ikke sige sig fri for at bruge lidt juice... :)
Gravatar #9 - Freakzter
21. sep. 2007 13:52
#8:
Jamen det skal jo være gennemført, så i med 8 1kw PSU'er ;)
Gravatar #10 - Lionheart
21. sep. 2007 13:56
Hold k* en mega-pc!
Noget jeg ikke har set hos intel er minimering af strømforbruget?
-der synes jeg til gengæld at amd er på vej i den rigtige retning.

-godt jeg stadig har min gamle dosspil-samling, så jeg har noget at underholde mig med, når det bliver for dyrt at opgradere.


.
Gravatar #11 - rasmoo
21. sep. 2007 14:13
"Pt. er det kun indenfor encoding, decoding og kompression at det betaler sig med mere end to kerner"

>2 core spil allerede på markedet:
Supreme Commander
Lost Planet: Extreme Condition

Selvom SkullTrail lyder lidt for uhæmmet, så nøjes jeg nok med en enkelt Q6600.
Gravatar #12 - terracide
21. sep. 2007 15:29
#11:
De 2 spil er de multi-core eller multithread?

Der er nemlig en forskel ;)
Gravatar #13 - arne_v
21. sep. 2007 16:54
#12

Tja.

Multi core er en egenskab for CPU'er.

Multithreaded er en egenskab ved programmer.

Men multithreaded er en nødvendig men ikke tilstrækkelig betingelse for at et enkelt program kan udnytte en multi core CPU.
Gravatar #14 - Swarms
21. sep. 2007 21:11
#10 Set forkert.
Intel har gjort meget på det sidste hvor de har fokusseret mere på at udvikle nye arkitekturer, derved fået deres processorer til at spilde mindre energi på varmeudvikling og derved bruge mindre strøm.

Det er nærmere der AMD der halter på hele fronten, men hvad fanden, skal da have den nye LG Pradaphone, og den har en AMD processor.
Gravatar #15 - rasmoo
22. sep. 2007 16:23
#12 - Læs det som programmer som kan drage betydelig nytte af mere end 2 CPUer. Programmerne er formodentlig flertrådede, men sådan er det meste software.

#13 - "Men multithreaded er en nødvendig ...". Næh. Flere processer er også en måde, men i sidste ende er det typisk OS scheduleren som udnytter CPUerne ved at fordele arbejdsbyrden mellem dem (nu er jeg virkelig pernittengryn).
Gravatar #16 - arne_v
22. sep. 2007 17:44
#15

Jeg skrev "... for at et enkelt program ...".
Gravatar #17 - rasmoo
22. sep. 2007 20:00
#16 - Jeg kan skam godt læse. ;-) Du må have en underlig definition af "program" (program = proces?), hvis du tror at det gør nogen forskel at skrive "et enkelt".

Det kan godt være at det er lidt mere almindeligt at starte processer hvis man potentielt kører på en cluster el. lign., men der findes da også simple programmer (*make f.eks.) som kan finde på at starte sig selv i en ny process. Og det er altså eet og samme program som kører i adskillige processer.

I andre tilfælde er der tilføjet et yderligere abstraktionsniveau (Javas green threads, Erlangs processer) og operativsystemets tråde og processer er ikke længere relevante for "programmet".

For nogle sprog er implicit parallellisme endda en mulighed, og så er "programmet" helt frit for begrænsninger sat af den fysiske maskine eller operativsystemet uden så meget som en eneste instruktion vedrørende parallellisme.

</ud af en tangent>
Gravatar #18 - arne_v
22. sep. 2007 21:02
#17

Så siger vi at det er forkert og at det er "... for en enkelt kørende instans af et program ...".

Er du så glad og tilfreds ?
Gravatar #19 - rasmoo
23. sep. 2007 06:28
#18 - Jeg er vel meget godt tilfreds hvis du føler lidt klogere nu. :]
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login