Information skriver i dag om pladebranchen, lidt om historien, fra hvordan de gik fra næsten ingenting, til hvordan de senere kunne vælte sig i penge. Til sidst i artiklen kommer de også ind på den nuværende ‘krise’, eller nærmere manglen på samme.
Således udtaler Jan Degner, direktør for People’s Press, og tidligere direktør for Sony Danmark: “Krisen er lidt kunstig og skyldes forkælede aktionærer. Branchen har været vant til profitrater på 25-30 prcent. Men på bundlinjen går det stadig godt sammenlignet med andre erhvervsektorer. Tidligere havde de store i Danmark måske et overskud på 40 millioner om året, i dag er det nede på cirka 10 millioner.”
Det nævnes også at pladebranchen for september i år, har set en salgsfremgang på 30% af danske CD’er, set i forhold til samme periode sidste år.