mboost-dp1

No Thumbnail

Heftig fladskærmskrig på vej

- Via Børsen - , redigeret af Emil

Detailhandelsekspert Bruno Christensen fra Retail Institute Scandinavia, vurderer over for Børsen i dag, at der er en heftig priskrig på vej inden for fladskærme og computere.

Bruno Christensen til Børsen skrev:
Jeg er overbevist om, at vi får en priskrig, der bliver langvarig, og resultatet vil udvikle sig til en overlevelseskamp, hvor vi vil se butikslukninger fra de svageste,

Krigen blev startet af Expert-kæden, der har brugt et tocifret milionbeløb på en reklamekampagne for bærbare computere til under 3000 kr. og fladskærme med meget stor rabat.





Gå til bund
Gravatar #1 - cpedesign
13. maj 2008 11:02
Kan se at pressen igen kaster sig fråedende over detailhandelsekspertens bruno christiansen udtalerser. Jeg mener ikke at der er "hold" i denne priskrig. Detailhandlen er jo i konstant priskrig på det segment, og for det ikke skal være løgn så er de "store" kæder dem med de største priser.

Jeg forventer højst at de store kæder kommer lidt tættere på webbutikkerne rent prismessigt. i øvrigt har den teknologiske udvikling jo sørget for at der skal sælges ud af gammelt udstyr for at gøre plads til de nye generationer af tv og computerer.

Jeg finder det ugså usandsynligt at nogle skulle lukke grundet dette, tvært imod.
Gravatar #2 - tazimn
13. maj 2008 11:05
Ej hvor lækkert! Dejligt lige at have købt fladskærm! :-/

Ville nu hellere indføre priskrig på benzin! :D


Ontopic:
Dejligt at der bliver et prismæssigt alternativ til alle de internetbutikker som findes. Det er uden tvivl noget nemmere at smide sit grej af hos den nærmeste "what-ever" forretning, og lade dem gøre det sure arbejde med at sende lortet.
Gravatar #3 - sizanx
13. maj 2008 11:07
Der kommer ikke nogen reel priskrig, jeg arbejder i branchen (Merlin), og alle de produkter de reklamerer er produkter der er udgået og ikke generalt på fladskærme. Derfor følger vi ikke trop da udgået vare automatisk bliver sat ned hos os (som ikke er ret mange), og resten er sådan set ret nye.
Gravatar #4 - cpedesign
13. maj 2008 11:07
Bruno er en medieglad sjover, hans udtaler giver jeg ikke fem potter ..!. for.
Det er varm luft
Gravatar #5 - iamjesse
13. maj 2008 11:19
Jeg købte min asus 22" skærm til 1700, men det var sgu ikke i Expert :P

Jeg tror ikke de kan konkurrere med butikker som SHG og compumail.dk, men de skal da have lov til at prøve.
Gravatar #6 - el_barto
13. maj 2008 11:26
Jeg kan ikke lige gennemskue hvorfor nogen mener at Expert har særlig skarpe priser på fladskærme, men måske har indsenderen af nyheden ikke set den nyligt udsendte Expert-reklame, hvor de fleste af deres tilbud kan matches af andre fysiske butikker, og alle kan matches af online-butikker.

Iøvrigt har de på bagsiden "kø-tibud" hvor man kan købe varer til en pris der ligger på linje med internet-prisen. Flot...det vil jeg da HELT sikkert ligge i kø en dags tid for ;)

Bortset fra det så er jeg da glad for de faldende priser, jeg så dog hellere faldende priser på BD-film der stadig er horribelt dyre...især når de på den anden side af dammen kun giver det halve for dem :(
Gravatar #7 - Sikots
13. maj 2008 11:30
Expert har stadig ikke min respekt - det der mediestunt de kørte af for en måneds tid siden, til grin!

Jeg sætter stadig ikke mine fødder i deres butikker - og jeg tvivler på denne "priskrig" nogensinde bliver effektueret!
Gravatar #8 - cpedesign
13. maj 2008 11:37
6 skrev:
Jeg kan ikke lige gennemskue hvorfor nogen mener at Expert har særlig skarpe priser på fladskærme, men måske har indsenderen af nyheden ikke set den nyligt udsendte Expert-reklame, hvor de fleste af deres tilbud kan matches af andre fysiske butikker, og alle kan matches af online-butikker.

Iøvrigt har de på bagsiden "kø-tibud" hvor man kan købe varer til en pris der ligger på linje med internet-prisen. Flot...det vil jeg da HELT sikkert ligge i kø en dags tid for ;)

Bortset fra det så er jeg da glad for de faldende priser, jeg så dog hellere faldende priser på BD-film der stadig er horribelt dyre...især når de på den anden side af dammen kun giver det halve for dem :(


Fint eksempel med bluray, det er jo latterligt at man skal sidde og bestille over nettet for at undgå at betale det dobbelte. Der burde ikke være mediet der satte prisen, men derimod hvad udgiveren/butikken ønsker at tage for det.

Syntes det er så svinsk at det skal være dobbelt så dyrt at få gamle udgivelser på bluray, frem for dvd.
Gravatar #9 - MortenH
13. maj 2008 11:46
Gad vide hvor mange penge Bruno Christensen har fået for sin fine reklame for expert ?, er det bare mig eller dufter det ikke lidt af et reklame stunt det der??

xerox 22" widescreen er pæn .
Gravatar #10 - .dot
13. maj 2008 11:49
Godt at høre vil nemlig gerne have en extra fladskærm til compen.
Gravatar #11 - Arnie
13. maj 2008 11:49
Nu er det jo sådan at der ér forbundet en merudgift i forbindelse med at drive en butik, og derfor vil butikkerne altid være dyrere end netbutikkerne! Der er mange der stadig foretrækker at have en fysisk butik at forholde sig til, i forbindelse med garanti (bl.a. min kæreste:P). :-)

Jeg synes at der har været "priskrig" på fladskærme længe! De helt billige tv, er jo bare udgåede modeller :-) Det har det altid været.
Gravatar #12 - praktikant muffe AKA pewbe
13. maj 2008 11:54
#offtopic
har ikke noget imod expert men vil fraråde at købe bærbare hos dem. jeg købte min første der (2 år siden) og den har haft to alvorlige fejl siden..

#ontopic
lyder da godt hvis prisen falder men gør den ikke altid det?

i forhold til indtjening mener jeg
Gravatar #13 - Loke76
13. maj 2008 12:00
#12

Det var expert der byggede den bærbare, eller hvor vil du hen med det?


On-topic
Køber man computere i butikker som expert, merlin og fona med dertil hørende Christianit rådgivning er man sku selv uden om det.. Jeg ville aldrig købe elektronik andre steder end på nettet, dertil har jeg sku mine penge for kært.
Gravatar #14 - .dot
13. maj 2008 12:00
#12 - Det har da intet med expert at gøre, medmindre de ikke fiksede problemerne med din bærbare.

Sådane problemer er da udelukkende producentens problem.
Gravatar #15 - Ronson ⅍
13. maj 2008 15:28
Nu arbejder jeg tilfældigvis i Expert, og dem der insinuerer at vi vil konkurrere med netpriser har ikke rigtig fattet noget. Selvfølgelig vil vi ikke det.

Det er rigtigt at prisen har fået et hak ned, hvor meget er selvfølgelig forskelligt. Det er også rigtigt det #3 skriver, at det er ældre (ikke nødvendigvis udgåede modeller) som man generelt kører kampagne på.

#13: Det er sgu trist når folk siger sådan. Du har lige skrevet jeg er dårlig til mit job, uden at hverken have mødt eller handlet med mig.
Gravatar #16 - Videbæk
13. maj 2008 18:04
#13 Ja, fordi du får nemlig totalt god rådgivning i en internetbutik... hvor vil du hen med det?

som #15 nævner kan de fysiske butikker ikke konkurrere med netbutikker, men det skyldes også at de fleste netbutikker parallelimporterer deres fjernsyn, så der ikke er samme serviceordning som på korrekt importerede fjernsyn.
Gravatar #17 - tachylatus
13. maj 2008 18:29
Undskylde jeg siger det, og det er altså ikke for at kritisere Expert eller nogen anden specifik butikskæde, men jeg har overhørt flere skandaløse samtaler mellem kunde og sælger i forbindelse med computer/software køb, hvor noget af det ekspedienten havde sagt var direkte løgn og øregas.
Har dog aldrig blandet mig i sådanne samtaler, da det næppe vil have nogen langvarrig effekt.
Min pointe er såmænd bare, selvom de fleste ekspedienter er gode nok så støder man indimellem på løgnere og bedragere, og især i forbindelse med elektronik hvor hovedparten af befolkningen ikke fatter en klaphat af det tekniske. Det er simpelthen for nemt at bilde kunden hvad som helst ind.
Igen, det er sgu' ikke for at kritisere eller generalisere, men det er sådanne oplevelser i baghovedet der får én til at foretrække nettet frem for en butik, nok mest gældende for folk med lidt mere teknisk kyndighed.
Gravatar #18 - terracide
13. maj 2008 18:54
#17:
Har også krummet tæer når jeg skulle hjælpe folk der havde købt EDB-udstyr i "Expert" og fået ikke lige frem gode It-råd.
Skulle jeg købe en Technics forstærker ville jeg nok handle i Expert..men PC/IT-udstyr...nope.
Gravatar #19 - Svindleren
13. maj 2008 20:07
LOL så skal i prøve at høre på de kunder der kommer ind, og tror de er klogere end i eskpidienterne... de har måske lige været på en internet side og lært nogle nye ord, og fyre dem af i hovedet på ekspidietenterne, men så når man sprøg ind til dem om hvor meget de egenligt ved, så fatter de ikke en skid. Jeg stod med en kunde, hvor jeg forklarede noget med en skærm, så begyndte en klam kunde at blande sig... og det sjove ved det var, at han SLET ikke havde forstand på det...


ontopic:

Vi følger nogle gange internet siderne, hvis det er en skærm der er "snart" udgår... altså som andre også ahr nævnt, så er de "ældre" produkter der bliver nedsat.

en anden ting er, at de skide kunder kommer ind for at få GOD info omkring et produkt, som så går hjem og bestiller på nettet...
Gravatar #20 - Ronson ⅍
13. maj 2008 21:52
Vi er vel derhenne hvor det ikke kan betale sig for folk som mig at rådgive over nettet mere. Eller i butikken for dem der smutter hjem på nettet alligevel, som #19 nævner. Webkunder er 90% illoyale svin, der kun går efter pris. Ikke der er noget galt i det, det gør vi jo alle en gang i mellem, men det er jo ikke sindssyg godt for en forretning.

Jeg havde en kunde inde den anden dag som ikke brød sig om vores priser på eksterne harddiske. Han sagde han sagtens kunne gå hjem på nettet og finde en der var dobbelt så stor (1TB) til under 1000 kr.. "det tvivler jeg stærkt på" siger jeg, men han smuttede igen.
Gik ind og tjekkede, og jeg kunne ikke finde nogen under knap 1300 + fragt. Og det var endda efter jeg tilbød ham, at købe hans 2 gamle videokameraer hvis han købte et videokamera på tilbud (og vi tjener højest et par hundrede kroner på den slags, så det var ren underskudshandel for mit vedkommende, men ikke godt nok åbenbart).

Der er så ufattelig mange der kommer ind og forventer at de kan nævne det der interweb og så tro de kan få det til samme pris.

Men det bedste er nu stadig når det der ældre ægtepar kommer ind og siger de skal have et tv med digital tuner og full hd, på trods af de ikke ved hvorfor. De har bare læst endnu en avis lovprise disse 2 ord. Grunden til den digitale tuner (og de nævner ikke hvilken slags) er jo at ALT analogt signal slukker snart (wtf?). De har som regel også hørt at sådan nogle fladskærme ikke er særlig gode endnu og at man skal vente et par år. Som vi også hørte for et par år siden.

Jeg vil vove den påstand at sådan et ældre ægtepar opsamler mange gange flere ubrugelige/forkerte/vildledende påstande allerede før de træder ind i en butik, end når de rent faktisk snakker med en sælger.
Gravatar #21 - M!
14. maj 2008 07:10
Fedt nok, billige outdated produkter til alle.
Gravatar #22 - el_barto
14. maj 2008 07:36
Expert i Løgten, nord for Århus kan IKKE anbefales. Jeg var nødt til at rette ekspedienten adskillige gange i de søforklaringer han rodede sig ud i ifm. med svigerfar/mors køb af en fladskærm til 24.000 kr.

Han havde OVERHOVEDET ikke styr på teknikken (og han var ikke lærling, praktikant eller lign. men en af de mest erfarne sælgere, jeg kender ejeren af butikken og ved hvem de har ansat)

Sådan...nu har jeg ikke skåret alle Expert-butikker over en kam, men kun givet berettiget kritik.

:)
Gravatar #23 - Svindleren
14. maj 2008 21:05
#20: Ronson

Jeg kan sagtens genkende det du skriver.
Når man prøver at hjælpe dem, sælge dem noget billigere hvor vi egentlig har en fortjenste på 0kr, og de stadig ikke kan få det billigere på nettet, så kommer de med deres klamme sø historoer om at det kan finde det på nettet billigere... så er det godt vi har internet i buttikken, og kan bevise det :)

thats life !!!


#22: el_barto

Der er INGEN kunder der skal rette mig, medmindre jeg VED at jeg ikke ved nok om produktet ;I jeg indrømmer også overfor kunderne, hvis vi er derude hvor jeg ingen ting aner om produktet, så er det i orden :D


har også selv været inde i nogle butikker, hvor man høre på løgn og latin desværre :-/
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login