mboost-dp1

unknown

Hackere finder nye veje

- Via c't - , redigeret af Net_Srak

I takt med at sikkerheden bliver bedre og bedre på styresystemer som Windows eller e-mailklienter, finder hackere nye kanaler de kan genere folk gennem.

Det er SANS institute, der er bekymret for sikkerhedshuller de har fundet i udbredt backupsoftware fra firmaerne Computer Associates, Symantec og Veritas. Denne software er designet til at få folk til at føle sig mere sikre, men i stedet skaber det helt nye problemer. Problemet knytter sig også til de udbredte medie afspillere ifølge Alan Paller, SANS instituttets direktør.

I modsætning til f.eks. Windows, der jævnligt udsender sikkerhedsopdateringer gennem deres Windows Update, findes der intet tilsvarende online system til at beskytte desktop-programmer.





Gå til bund
Gravatar #1 - emil fra sygiroen.dk
23. nov. 2005 05:40
1 post :-)

Selvfølgelig gør de det... Hvem kunne da nogensinde tro andet?
Gravatar #2 - HF1985
23. nov. 2005 05:57
"I modsætning til f.eks. Windows, der jævnligt udsender sikkerhedsopdateringer gennem deres Windows Update, findes der intet tilsvarende online system til at beskytte desktop-programmer."

Det kan jeg ikke rigtig følge. Stort set alle populære programmer bliver da jævnligt opdateret..?!
Gravatar #3 - jlor
23. nov. 2005 05:59
Og det her er en nyhed fordi ... SANS Institute har fundet ud af det?
Har det ikke altid været sådan her? Jeg mener, det er jo ikke fordi crackere udelukkende leder efter flaws i operation systemet - de leder vel efter flaws i populære programmer.

Men det er vel ikke en nyhed at hackere finder nye veje.. Det har de nu engang gjort i over 20 år.
Gravatar #4 - ldrada
23. nov. 2005 06:03
"Nye veje" er vel så meget sagt. Det kommer sikkert an på hvor man ser det fra.
Hvis man ser det fra mit standpunkt, så har hackere ikke fundet nye veje siden ruder konge var knægt. Alle root exploits er baseret på buffer overflow, og der er bare ikke andet.

Desuden så vil jeg gerne være den første til at sige, at "Tryghedsfornemmelse" er noget værre opreklameret fis. Hvis man virkelig gerne vil være sikker, skal man droppe al tryghedsfornemmelse og gå ind i et dybt stadie af paranoia.

PS. Som en sjov bemærkning vil jeg hilse og sige at man ikke er specielt meget af en hacker medmindre man tænker i nye baner, innovativt, udfordrene, etc, etc, etc.
Så hvad der egentlig bliver sagt her, er at "hackere er fortsat hvad de altid har været"
Gravatar #5 - rabonzo
23. nov. 2005 06:04
Må også indrømme jeg ikke finde det nyskabende i nyheden.
Det er jo lidt af en oldie at hackere altid finder veje i nye og populærer software, det være sig Musikafspillere, Teksteditorer, Operativsystemer mm.

Og det med backupprogrammerne. Sjovt nok i artiklen, så står der jo ikke decideret at det er fx. noget som Norton Ghost der har sikkerhedsproblemer, ej heller om det skulle være andre produkter af ligende karat. For at være ærlig, så er artiklen egentlig meget dårlig opbygget, der kun fortæller at der er problemer, men ikke rigtig om hvad problemet er / gør en undersøgelse ud af det. De konkludere bare på resultatet at det er ligesom for 6 år siden...

Jeg savner da lidt statestikker samt prognoser og lign. over softwaren og sikkerhedsproblemet generelt uden at blive spist af med en total konklusion hvor jeg ikke kan se deres oparbejdelse til konklusionen =/
Gravatar #6 - BJack
23. nov. 2005 06:09
Lugter det ikke lidt af at MS Windows skal have et pakkesystem som fx apt-get hos Debian?..
Gravatar #7 - rabonzo
23. nov. 2005 06:10
#6
Nu er det jo ikke Windows der har problemet som sådan, det er jo softwaren der er bygget til windows ikke omvendt. De må da selv have tjek på softwaren de sælger inden de sender det afsted til os forbrugere som bruger softwaren?
Gravatar #8 - BJack
23. nov. 2005 06:15
Netop, men ikke desto mindre, synes jeg stadig der snakkes i den retning:
I modsætning til f.eks. Windows, der jævnligt udsender sikkerhedsopdateringer gennem deres Windows Update, findes der intet tilsvarende online system til at beskytte desktop-programmer.


Og der har jo været et par nye ting i windows, de har lånt fra andets sted fra...
Gravatar #9 - rabonzo
23. nov. 2005 06:28
Jamen de siger jo netop i artiklen at softwaren ikke er bygget som windows. De pointere direkte at der burde udsendes jævnlige opdateringer via firmaets egen updateprogrammer til deres desktopprogrammer. Lidt ala Norton Antivirus som man kan sætte til at Opdatere automatisk?
Gravatar #10 - lundeman
23. nov. 2005 07:20
#9 Men hvorfor skal ALLE programmer have deres egen opdate funktion? Så ender det jo med at man ikke kan bruge sin PC de første 5 minutter efter opstart fordi den lige skal starte 25 opdateringsprogrammer, og kontrollere for opdateringer. Hvorfor ikke et centralt opdateringsprogram, som de enkelte programmer (optionelt) kan registrere sig hos.

Dette vil selvfølgeligt være en KANON feature for en virus at komme igennem til. Så en sådan funktion i windows skal VIRKELIGT være gennemtestet, og under konstant kontrol. Forskellige former for checksum-verificering, signering af opdateringer etc. vil jo så være en selvfølge.

Jeg tror på at det kan lade sig gøre...

/lundeman
Gravatar #11 - Kimbahir
23. nov. 2005 07:42
#10, ja, men hvem skal styre det? Hvis det bliver MS (mest oplagte, imho), så vil der være en masse der tuder helt vildt over det :)
Gravatar #12 - knasknaz
23. nov. 2005 09:24
Mig bekendt kan man lægge executable kode ind i en WMV fil!!
Er det ikke et sikkerhedshul af format? Eller tager jeg fejl her?
Gravatar #13 - sodhi
23. nov. 2005 09:47
Buffer overflow's i programmer er INTET nyt. Det har altid været muligt, og har altid været brugt - i disse dage, hvor XP efterhånden er blevet gennemhullet og lappet igen, er det nu alternativt software det går ud over, netop fordi der ikke er mange huller tilbage i windows.
Gravatar #14 - Yasw
23. nov. 2005 09:56
#2 - Der menes vel at opdateringer ikke sker automatisk. Det gør de dog på de fleste Linux/BSD systemer der har et ordentligt pakke/ports-system.
Gravatar #15 - ChrashOverride
23. nov. 2005 10:36
Hmmm Ikke noget Update system for Desktop software...

Det vil jeg nu postulere at hvis han mener over en kam med alt desktop software har han begået en fejl og en stor en enda.

WOW Spil bliver opdateret ungefair hver uge / Md.

Norton Antivirus. Bliver opdateret engang om ungen min.

Alle andre antivira system følger dette princip.

MS Office. 2000
er kort sagt en irratation set med mine øjen man installere det en gang og vælger alt men når det kommer til Ordbøger og ligende skal man installere igen og igen ... OSV (irraterende)
Men dette system bliver også jævnligt opdateret via MS update.

Acrobat reader...
JA den spørger hele tiden skal jeg opdater skal jeg checke om der er nye opdate osv (irraterende)

Så Alan Paller "I think you should do your home work a littel better next time no offence but i would say your way off target."
Gravatar #16 - Yasw
28. nov. 2005 09:15
#15 - Det kræver jo at programmet selv har den indbyggede funktion. Ved bare at have at pakke-repository der checker for nye versioner af det software man har installeret, behøver hver enkelt software ikke have sin egen opdateringsfunktion.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login