mboost-dp1

unknown

Gratis advokatbistand til Wine

- Via NewsForge - , redigeret af The-Lone-Gunman

Software Freedom Law Center (SFLC) har annonceret, at de vil give gratis advokatbistand til Wine-projektet og de er ikke de eneste. Indenfor 4 til 6 måneder vil der blive annonceret flere Free and Open Source Software (FOSS) projekter, som også får gratis advokat bistand fra SFLC.

Eben Moglen fra SFLC siger, at Wine repræsenterer en søjle indenfor interoperabilitet, og det er noget, som SFLC bruger i sine argumenter og korstog for fri og open source software og åbne standarder.

Alexandre Dulliard fra Wine Projektet siger, at man har oplevet, at selvom der er flere, der bruger Wine, er der stadig nogle større firmaer, som f.eks. IBM, der holder sig tilbage fra Wine, fordi de, ifølge Dulliard, er bange for juridiske problemer. Man håber nu på, at SFLC kan hjælpe med det problem.





Gå til bund
Gravatar #1 - Windcape
12. maj 2005 01:51
Jo mere WINE kan, desto nemmere bliver det at få windåse brugere over til unix.

Men for at WINE skulle blive helt perfekt, ville det jo næsten kræve at Microsoft frigav en del af deres souce kode.
Gravatar #2 - Fafler
12. maj 2005 04:35
Jeg tror en anden vigtig grund til at mange firmaer afholder sig fra wine er at det stadig er meget beta agtigt. Tingene ser sjældent særlig pæne ud og man ved aldrig helt om et givent program har tænkt sig at køre eller om det bare crasher. Jeg bruger selv wine til flere formål, men jeg kunne da aldrig drømme om at sætte det op hos en kunde med ikke nørdet baggrund.
Gravatar #3 - Lobais
12. maj 2005 05:28
#1, wine er da fed til mange ting, men det er alligevel en lidt kikset løsning med falske windows mapper osv. Det skulle nødigt blive sådan at firmaerne slet ikke gad porte deres programmer, til Linux, pågrund af wine.
Omkring det med Windows' kildekode, så er det jo nettop det EU kæmper for.
Gravatar #4 - TullejR
12. maj 2005 05:44
korstog?
... hvilket korstog?
Gravatar #5 - mathiass
12. maj 2005 06:04
#2 Ja, men måske er en af grundene til at det er "beta-agtigt" at der ikke er nogle firmaer der støtter op om det.

Det er en rigtig god til for Wine at have nogle big-time advokater bag sig. Man kunne sagtens forestille sig at MS på et tidspunkt ville starte nogle sagsanlæg og køre en udmattelseskrig mod Wine som de gjorde det mod Lindows for ikke ret længe siden.

#3 Helt enig, opbygningen er lidt kikset og deres svar på "stifinderen" er et port af et noget sjusket program som gør det ud for filhåndteringen i ReactOS. Det er ikke helt godt nok.

En del af Wine-projektet er også det såkaldte "winelib", som er en fri implementering af Windows' API, som Wine naturligvis skal bruge for at køre. Dette winelib kan også bruges til at kompilere Windows-programmer under linux uden at skulle lave om på sit program (uden at skulle skrive en ny brugerflade i QT osv). Det er også en vigtig del af projektet for hvis man på et tidspunkt kommer så langt at man uden at skulle gøre noget som helst kan porte Windows-programmer til Linux bare ved at kompilere det med Windelib så vil langt flere programmer blive tilgængelige for Linuxbrugere.

En ting er at brugerfladen er lidt sjusket og at der stadig er nogle dele af Windows' API der mangler at blive implementeret, men det underlæggende system er ganske solidt arbejde. Der er eksempler på at nogle windows-programmer faktisk yder bedere i Wine end i Windows. Det er nok ikke det generelle billede, men det fortæller da noget om at det ikke er et helt tåbeligt system, de er i gang med.
Gravatar #6 - guppy
12. maj 2005 06:24
#1
Men for at WINE skulle blive helt perfekt, ville det jo næsten kræve at Microsoft frigav en del af deres souce kode.


Det håber jeg så på ALDRIG vil ske, hvorfor?
Hvorlang tid tror i selv der vil gå inden Microsoft så sagsøger wine langt ned i helvede for at have stjålet deres kode?

Selvfølgelig skal det nye team af advokater have noget at lave, men mon ikke de kunne lave noget mere fornuftigt end at kæmpe mod MS millioner? ;)
Gravatar #7 - Bambilicious
12. maj 2005 06:53
#6 tror du ikke han mener at m$ ville give wine lov til at benytte det kode de skulle bruge..
Gravatar #8 - SmackedFly
12. maj 2005 07:27
Wine projektet har IKKE brug for MS source kode, eller rettere, 95% af MS source kode er værdiløst eller næsten værdiløst for wine. Det eneste wine eventuelt kunne have brug for er nogle Windows dll'er, som wine projektet ikke selv må eller kan implementere.
Wine mapper samtlige kald til Linux, dvs. langt det meste foregår meget forskelligt i wine i forhold til Windows, omend resultatet i sidste ende er det samme.

Wine er iøvrigt alvorligt ved at indhente Transgaming - Cedega, i øjeblikket er Wine's direct3d 9 implementation (med endnu ikke inkluderede patches) cedegas overlegen på flere punkter, jeg hørte endda at half life 2 skulle være supportet med de nye patches. Wine skal nok nå enden, spørgsmålet er så om MS har nået at skrive en helt ny api til den tid?! Men MS kan stadig ikke kvæle de tidligere apps.
Gravatar #9 - thj01
12. maj 2005 10:19
Jeg synes det er dejligt at høre at advokater gør en indsats nu for hele OS/GPL tankegangen.

Stor respekt for det
Gravatar #10 - thj01
12. maj 2005 11:23
Jeg vil lige uddybe ovenstående.

Der har været en del raslen med sablerne fra i sær MS angående dette med Intellectual Property og meget andet. Mange af deres påstande omkring genbrugt kode er ikke ummidelbart bevisbare, men bunder i fortolkninger og andre spidsfindigheder.

OS/GPL verdenen har brug for at der bliver tilført juridisk kompetencer, sådan at man ikke uforvarent kommer til at lave noget ulovligt, og samtidig sende et signal til MS at man ikke kan begrave et projekt bare fordi man sagsøger og den sagsøgte ikke har finanser og ressourcer til at gå imod det.

Det sætter så også udviklerne i en ny position, hvor de ikke kan påråbe sig mangel på viden ved evt. anklager.

alt i alt er det et spændende perspektiv, som ikke kan andet end at booste udviklingen af OS/GPL software og andre teknikker. MÅske kunne man også forestille sig at man kunne vende skytset den anden vej og sætte MS til ansvar for nogle af deres handlinger, f.eks injurie osv.

alt i alt hilser jeg det velkomment
Gravatar #11 - oleo
12. maj 2005 11:25
Er der nogen der kender kilden til nyheden der blev kaserret :
"Benchmarks yder bedre under Wine/Linux end native Windows"
Det ville jeg da gerne hører om.
Gravatar #12 - SmackedFly
12. maj 2005 14:21
#11

Winehq.org ... Men jeg tror ikke du skal ligge så meget i det, se det seneste WWN.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login