mboost-dp1

- Forside
- ⟨
- Forum
- ⟨
- Nyheder
Jeg syntes Google burde overveje at ansætte manden som kalder sig selv MIUI, Alle der roder med custom rom kender så vidt jeg ved til ham. og ved hans rom's er mere gennemførte end andre.
kimsondergaard (1) skrev:Jeg syntes Google burde overveje at ansætte manden som kalder sig selv MIUI, Alle der roder med custom rom kender så vidt jeg ved til ham. og ved hans rom's er mere gennemførte end andre.
Det er ikke kun en mand der står for det men et helt team. Men jeg er dog enig i at de laver en lækker UI til Android og de apps de bundler, dog føler jeg at inspirationen kommer andetsteds fra.
Ja okay, det rigtig.
Men idag er det svært at lave et produkt som ikke minder om et andet, når man laver det.
Men idag er det svært at lave et produkt som ikke minder om et andet, når man laver det.
Android 4 er kommet rigtig langt med UI, men der er stadig nogle steder hvor jeg føler at der er for mange mennesker med forskellige ideer der har været inde over. Fx er det rimelig gennemgående med mærk baggrund og lys tekst, men i listen over kontaktpersoner er det omvendt. Nogle steder har de også ladet sig inspirere af WP på den måde at man kan se lidt af næste side (som man kan swipe til). Til gengæld har de rettet op på rigtig mange andre ting, og de er heldigvis ikke begyndt på at efterligne fx læder osv. ligesom Apple.
Udfordringen er særlig stor, da Android er et meget fragmenteret system
Det er ikke længe siden, at Googles Android-boss (kan desværre ikke huske hans navn) udtalte "Android er ikke fragmenteret, men segmenteret". Hans begrundelse ligger i interoperatibel kode.
Om det er koden og/eller design der afgør om der fragmentering/segmentering er vidst en svær én, at afgøre.
#1 Ja, men jeg synes MIUI har taget rigtig meget inspiration fra iOS, og så står de fleste ting man vil hente via deres egen theme browser på Kinesisk (eller noget) som gør det hele meget forvirrende.
Bruger selv MIUI på min Desire.
Vil gerne se en blanding af MIUI design og Cyanogenmod, da begge har rigtig gode features som den anden ikke har.
Bruger selv MIUI på min Desire.
Vil gerne se en blanding af MIUI design og Cyanogenmod, da begge har rigtig gode features som den anden ikke har.
Windcape (9) skrev:Problemet hos Google, er at de tydeligvis ikke har ligeså mange designere som Apple og Microsoft.
Det kan vi meget hurtigt blive enige om. Når jeg bruger Chrome oplever jeg ét design. Når jeg er på Gmail er det et andet design. På Android oplever jeg et tredje design. Reader og Gmail er også lidt forskellige. Godt nok forsøger Google at erstatte tekst med ikoner, og gør ikonerne universelle - men der er lang vej endnu.
Tag for eksempel indstillinger. I Gmail er Indstillinger i selve Gmail er sort tandhjul på grå baggrund (i mit tema i hvert fald, som er et officielt Google-tema) med 6 tænder. Oppe i den sorte bar er der endnu et tandhjul (til Indstillinger), grå på sort baggrund, med 8 tænder. Hvis jeg så vil ændre indstillinger for min browser skal jeg have fat i skruenøglen oppe øverst.
Konsistens er altså ikke noget som designerne, endnu, har fået ned over hele Google-oplevelsen. Matias Duarte har gjort et enormt arbejde med at gøre Android-oplevelsen konsistent. Men resten af Google halter efter.
Alene noget som det samme sprog på tværs af services har de svært ved. Og så kan jeg stadig ikke finde ud af hvor jeg endeligt får ændret mit navn - jeg skiftede efternavn da jeg blev gift, og det gamle hænger stadig fast enkelte steder i Google.
Google's håndtering af Android har tydeligt båret præg af at de ikke som Microsoft og Apple har erfaring med at lave en platform/OS til tredjepartsudviklere.
De kan ikke bare lægge Android-koden ud og give frit spil til at hardwareproducenter, mobilnetoperatørene og udviklere gør hvad der passer dem. Det er naivt at tro at det ikke vil ende i et rod, som giver dårlige oplevelser for slutbrugerne.
Hvis de overhovedet er interesseret i at levere kvalitet til slutbrugerne, så er de er nødt til at stille krav og have mere kontrol med deres egen platform... Ligesom de onde, fæle og lukkede konkurrenter.ª
De kan ikke bare lægge Android-koden ud og give frit spil til at hardwareproducenter, mobilnetoperatørene og udviklere gør hvad der passer dem. Det er naivt at tro at det ikke vil ende i et rod, som giver dårlige oplevelser for slutbrugerne.
Hvis de overhovedet er interesseret i at levere kvalitet til slutbrugerne, så er de er nødt til at stille krav og have mere kontrol med deres egen platform... Ligesom de onde, fæle og lukkede konkurrenter.ª
Opret dig som bruger i dag
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.