mboost-dp1

Google

Google køber AdScape

- Via News.com.com - , redigeret af Acro

CNET News.com har nu offentliggjort, at Google køber spilfirmaet AdScape Media til en sum af 23 millioner dollars – hidtil har begge firmaer dog afvist at give kommentarer til det, der derfor stadig må betragtes som et rygte.

Med det eventuelle køb af AdScape vil Google have adgang til at reklamere i spilmarkedet. Selve markedet forventer at have en indkomst i år pålydende 200 millioner dollars, og samtidig forventes det, at indkomsten vil komme op at ligge på op imod 750 millioner dollars i år 2010.





Gå til bund
Gravatar #1 - fjols
17. feb. 2007 08:47
Øh, virker det ikke lidt dumt at sælge et firma for 23 millioner dollars der forventer at have en indkomst i år på 200 millioner dollars? Ved godt der også er udgifter, men alligevel, det er jo reklamer de laver, det er vel begrænset hvor mange udgifter der kan være.
Gravatar #2 - Derfor
17. feb. 2007 08:52
#1 Det er ikke firmaet der har den indkomst, det er selve markedet.
Gravatar #3 - fiskah
17. feb. 2007 11:21
#1
"Ved godt der også er udgifter, men alligevel, det er jo reklamer de laver, det er vel begrænset hvor mange udgifter der kan være."
Det kommer helt an på strukturen i virksomheden, samt markedet. Derudover mener jeg ikke det er underligt at købe en virksomhed for et beløb som er væsentligt lavere end deres omsætning. Man har da hørt om at virksomheder er blevet solgt for 100 kr ;)
Gravatar #4 - mcgreed
17. feb. 2007 11:29
Weee, saa gaar jeg ud fra at jeg kan komme til at google porn mens i jeg spiller nogen af de nye spil...INGAME! ;)
Gravatar #5 - bjerh
17. feb. 2007 11:42
Håber ikke der bliver analyseret på mig, når jeg også spiller. Der må være grænser for unødig spild af maskinekraft.
Gravatar #6 - mew
17. feb. 2007 16:27
De vil jo bare sælge reklamer i spil, ligesom Microsoft gør. Eks. aktørerne drikker coca cola.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login