mboost-dp1

Google

Google besøgte Open Source Days 2010

- Via Version2 - , redigeret af Emil , indsendt af Emilsen

Da der i løbet af weekenden blev afviklet Open Source Days 2010, var Google blandt andet forbi for at fortælle om den infrastruktur, der ligger bag deres store søgemaskine.

Opgaven blev varetaget af Pim van Pelt, der er site reliability engineer hos Google, som har ansvaret for, at teknikken bag, hvad vi oplever som en hurtig søgemaskine, virker.

Version2 var med til foredraget, hvor van Pelt på forhånd orienterede, at han ikke kunne kommentere på specifikke oplysninger som f.eks. antallet af servere, de har.

Det blev i stedet til en forklaring af, hvordan de har udviklet egne værktøjer, som f.eks. deres eget filsystem (GFS) til brugen af systemer med navne som Chubby, Workqueue, Mapreduce og Sawzall, der alle er med til at drive en søgning på Google.

Følg linket til kilden for at læse mere om, hvad Pim van Pelt fortalte, eller grav dybere i Googles egen dokumentation her.





Gå til bund
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login