mboost-dp1

Kyocera

Fremtidens mobiltelefon skal foldes

- Via Inhabitat - , redigeret af Net_Srak , indsendt af sio2

I dag findes der flere forskellige typer af mobiltelefoner, nogle kan skydes fra hinanden, andre klappes op og i, nogle er blot med skærm og tastatur (candybar), men nu kan det være, vi snart skal til at folde dem.

Firmaet Kyocera har netop fremvist et koncept på, hvordan de forestiller sig fremtidens mobiltelefon, det er blevet til telefonen Eos. Telefonen består af en widescreen-fleksibel OLED-skærm. Bukker man den ene side ind, får man adgang til telefonens tastatur, og den kan så bruges som en telefon med qwerty-tastatur.

Når man ikke bruger den, så lukkes den helt som en pung. Energien der bruges på at åbne og lukke telefonen, eller folde den helt ud til en skærm, går ikke til spilde. Ved hjælp at piezoelektriske generatorer omdannes den fysiske energi til elektricitet, der lader batteriet.

Der går endnu nogen tid, inden telefonen kan blive en realitet, hvis nogensinde, men Kyocera forventer at bruge flere elementer fra konceptet i kommende telefoner.





Gå til bund
Gravatar #1 - BOversoe
17. apr. 2009 11:38
Qwerty tastaturer på mobiltelefonener, er altså stadig irrelevant for mig.. Kender mange der har det på samme måde, så tror sgu ikke det er noget vi ser forløbig som standard i hvert fald...
Gravatar #2 - Jonasdonbaek
17. apr. 2009 11:52
Jeg er enig med Molive, det er ikke den 'standart' vi vil se for mobiltelefoner foreløbig.
Gravatar #3 - yardman
17. apr. 2009 11:54
enig... men på den anden side, så er QWERTY alligevel nok vejen frem, hvis man vil have en mulimedie-boks i lommeformat.

Jeg kan ikke forestille mig, at man vil blive ved med at bruge nummerisk tastatur (telefontastatur) andet en når man skal ringe til numre som ikke er i telefonbogen. En synkronisering med ens computer, hvor man alligevel fixer ens telefonbog overflødiggører nok det nummeriske tastatur i fremtiden! :-)

On topic: Så er det sgu en lækker lille sag! :-)
Gravatar #4 - Lars Hesselberg
17. apr. 2009 11:56
Ser rimelig lækker ud, kunne godt se mig selv med en "foldelig" pung :)
Gravatar #5 - 905i
17. apr. 2009 11:57
Oh I like. Super ide med kinetisk opladning af telefonen, og fleksibel OLED widescreen. Men jeg tviler på den her telefon nogensinde når nogen som helst forbrugere. Der skal udvikles mere på elektronisk-fleks-teknologi før den kan blive en success

#1 & 2
Iphonens qwerty fungere sku rigtigt godt - jeg skriver hurtigere på skærmen end med en normal mobils knap abc-tastatur.
Gravatar #6 - mastrup
17. apr. 2009 12:08
Det er fint og flot at flere firmaer vil være nyskabende på mobil-området, men i det store hele syntes jeg det bliver for meget.
Godt nok ser mobilerne smarte ud, men når det kommer til funktionalitet, så tror jeg det går fløjten.

Den eneste reelle præsentation af et "nyskabende" produkt jeg har set, er fra Garmin, hvor de har fokuseret 100% på en mobil og en GPS i eet produkt.
Gravatar #7 - PharalaX
17. apr. 2009 13:21
Har glædet mig til at projektorer i mobil størrelse kom med 50", men hvis det er mobiler som kan foldes, der er fremtiden, ser det ikke ud til at blive standard :/
Gravatar #8 - Avatar1301
17. apr. 2009 16:31
er det bare mig, eller ser den ikke lidt stor ud (fx i forhold til plantevæksten i baggrunden) ?
Gravatar #9 - arne_v
17. apr. 2009 16:54
#qwerty

Personligt er jeg også den gammeldags type som bruger mobiltelefon til noget så gammeldags som at snakke i telefon.

:-)

Men tænk nu på de stakkels managers som skal svare på email 16x7 via deres mobil.

:-)
Gravatar #10 - Jakob Jakobsen
17. apr. 2009 17:22
Hmm... Gad vide hvor længe OLED skærmen holder, hvis man begynder at pumpe den for at få 5 min telefonsamtale mere?

Den smule energi den foldning ville give, er så lille at det absolut ikke ville kunne betale sig.
Gravatar #11 - GormDK
17. apr. 2009 19:05
Et andet bud på en fremtidig mobiltelefon: [url= Morph Concept[/url]
(Måske kender mange den, men jeg syntes, nogle var nødt til at nævne den i den her tråd :))
Gravatar #12 - Hůňděštějlě2
18. apr. 2009 15:35
#0 skrev:
Energien der bruges på at åbne og lukke telefonen, eller folde den helt ud til en skærm, går ikke til spilde. Ved hjælp at piezoelektriske generatorer omdannes den fysiske energi til elektricitet, der lader batteriet.


Det kan sgu ikke være meget energi der kommer af at åbne og lukke telefonen. Så ender det nok med, at man står og vrider den frem og tilbage for at genere nok el, til at holde den kørende indtil man kommer hjem. Med det resultat at den slides op i løbet af ingen tid.
Gravatar #13 - salatbar
19. apr. 2009 14:45
Det er sgu så interessant med konceptteknologi, så kan alt jo lade sig gøre. Gad vide hvem der for penge for at udføre sådan et stykke overflødigt arbejde?

Jeg har også en koncepttelefon: ingen skærm, ingen knapper. Det hele er bygget ind i hovedet på folk og så skal man bare tænke på den man vil ringe til eller den besked man vil sende. Og man kan streame video fra youtube direkte ind i hjernen. Vupti.

Konceptteknologi er sgu da for langt ude. Giv mig noget der er realisérbart. Tankespind har jo ingen værdi.
Gravatar #14 - arne_v
19. apr. 2009 14:59
#13

Nogle koncepter bliver til virkelighed - andre gør ikke.

Fremvisning af koncepter er jo en måde at få feedback på, hvorvidt det er noget som man skal gå videre med eller opgive.

Gravatar #15 - Magten
19. apr. 2009 16:33
Ikke noget jeg kommer til at blive fan af.
For det første qwerty-tastatur.. Det er sgu for langsomt at skrive på..
For det andet er qwerty spild af plads..
For det tredje gider jeg ikke have telefoner der klappes sammen på nogen måde - de blive slidt op i løbet af ingen tid..
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login