mboost-dp1

Nogle HiFi-nørder?


Gå til bund
Gravatar #1 - Acro
13. maj 2003 21:23
Hvis nogle har kompetence, så vil jeg gerne lige have nogle råd - noget professionel rådgivning, forhåbentlig da - da jeg stortset intet ved selv.

Jeg skal bruge en pladespiller, en forstærker og to højtalere. Et relativt simpelt setup, jeg forestiller mig at pladespilleren og muligvis forstærkeren er i en ok kvalitet således at det kan holde, men højtalerne må gerne være forholdsvis billige - således at jeg ikke skal ofre en formue nu.

Jeg har snakket med en nordmand via IRC, og han er kommet op med følgende konfiguration der passer på det ønske, og som i øvrigt er kvalitetsmæssigt udemærket; NAD 533, NAD C160 og to DALI 2002.

Rent visuelt har jeg forelsket mig i pladespilleren, da den er ganske enkel og vil se flot ud i sammenhæng med nærmest alting - ligeledes har jeg af op til flere fået af vide at det er en rigtig god afspiller, og den leverer et flot resultat.

Det eneste jeg lige nu har imod konfigurationen er prisen, jeg synes 9.000 kr. er meget når man ikke er HiFi-nørd, men omvendt har jeg ingenting at sammenligne priserne med og det kan godt være at dette faktisk er billigt - kan det gøres billigere, og hvor skal man handle.

Jeg har selv fundet priserne hos HiFi Klubben.
Gravatar #2 - Pingu
13. maj 2003 23:32
du ka nok ikke få en billig pladespiller mere.. De eneste der bruger pladespillere, er dem der vil høre deres gamle AC/DC-LP'er(som undertegnede).. Og de er hifi-nørder, og vil bruge mange penge på det.. men damn, LP'ere er os fede..
Gravatar #3 - H.E.R.O.
14. maj 2003 06:37
og så alle dj's med respekt for sig selv...
Gravatar #4 - H.E.R.O.
14. maj 2003 07:13
altså hvis du vil ha en god pladespiller til klassisk musik og den slags tja så kig hos tape connection di har en projekt debut II til ca 2000 kr

vil du have noget der holder så køb en technics sl 1210 mk II

højtaler og forstærker er igen en smagssag
Gravatar #5 - Wolly
14. maj 2003 13:25
Det kommer meget an på hvilket musik du hører! Hvis du er til pop og dance er det spild af penge at købe NAD! Hvis du hører rigtig musik, Pink Floyd, U2, Radiohead eller lignende (ikke dermed sagt at det lige skal være de bands) får du langt bedre lyd med et NAD anlæg, end andre på markedet.

NAD er helt klart det bedste mærke på markedet efter min mening...
Plade spilleren skulle være super fed, har ikke selv en man kender et par stykker der har en.

Kan ikke lige finde NAD 533 er det pladespilleren???
NAD C160 er en ganske god forforstærker (har den selv :-) men krever en effektforstærker og de er rigmeligt dyre... Med de højtalere du har kigget på får du INTET ud af at købe en så dyr forstærker.
Jeg ville istedet foreslå en forstærker som C320BEE. Den har rigtig god lyd til prisen, og kan sagtens trække et par store højttalere. Hvis du vil være fremtidssikret kunne man jo vælge modellen højre i samme serie, den har lidt mere effekt.
Som højttalere ville jeg vælge (og har gjort :-) B&W's DM601S3 Højttaler. Der er efter min mening bedre lyd i B&W end Dali, men det er en smagssag. Dali er mere brutalske og ligefremme, mens B&W et tilbagestående og meget kontroleret. Den eneste måde at vælge højttalere på er at hører dem i butikken, med den musik du plejer at høre. Husk når du skal hører højttalerne at tage din egen musik med... Det er meget vigtigt!!! Der er stor forske på B&V og Dali, men begge er et rigtig godt køb!!!

Hvis du køber NAD forstærker til under 4000 kroner, så husk at tegne 5 års forsikring på, det betaler sig :-) De VIL gå i stykker, med mindre du er heldig :-)

Der var min mening, jeg kunne ALDRIG finde på at købe anlæg andre steder end i HIFI-klubben, de har klart de bedste anlæg!!!
Gravatar #6 - DetVarSoerens
14. maj 2003 14:51
Jeg vil lige sige at Højttalerne er det vigtigeste i et stereo anlæg, så jeg ville vælge en anden kombination, husk lyden kan ikke blive bedre end højttalerne kan spille!!!

Med hensyn til pladespillere så er pick-up'en og nålen det vigtigste det efter min mening, så hellere en lidt billigere pladespiller (og man kan godt på billige pladespillere) og så en bedre nål, og man kan få nåle til forskellige formål, så man evt. kan have en til fest brug som han holde til lidt mere og så en til lidt finere brug.

NAD C160 er en forforstærker (ser meget fin ud) og den kræver så en effektforstærker, det ved jeg ikke om du er klar over? for jeg tror ikke de 9000,- kan hænge sammen med effektforstærkeren også, og det kan ikke spille uden.

Så, mit forslag kig efter nogle lidt bedre Højttaler, en tommel finger regl i radiobrancen er at højttalerne skal koste halvdelen af anlæget!!
Hifi Klubben er en fornuftig god forretning med uddannet personale hvor man kan få hjælp hvis man har brug for det, men jeg syntes de er noget dyre i forhold til andre prudukter, (muligvis fordi de ingen konkurrence har, for hver gang nogle af de produkter de har haft ene ret på er kommet ud i normal handel er det faldet meget!!)

Med hensyn til forsikring så kender jeg ikke holdbarhed på NAD, men har arbejdet i Radio/TV butik i 8½ år og det er ekstremt sjællent der er fejl på forstærkere (faktisk aldrig) først efter 15-20 år skal potentiometre renses eller skiftes, tilgengæld så lav forsikring på CD og DVD hvis du på et tidspunkt skal købe det!

Mvh.
Søren
Gravatar #7 - H.E.R.O.
14. maj 2003 15:06
hvis du bor i århus kan jeg anbefale tape connection

bedre service
bedre personale
bedre priser (3 års prisgaranti)
bedre garanti

www.tapeconnection.dk
Gravatar #8 - DetVarSoerens
14. maj 2003 15:22
#7 H.E.R.O.

3 års prisgaranti

Det er fandme flot, har lige set det på deres hjemmeside, jeg har sq aldrig set et produkt der ikke blev en helt del billigere efter 1-2 år eller når den nye model kommer!!

Lyder lidt for godt til at kunne efterleves!
Nogle der har prøvet det eller kender betingelserne?

Mvh.
Søren

Ps: ved hurtig gennemgang fandt jeg da 2 produkter jeg kan se billigere i butikker!
Gravatar #9 - H.E.R.O.
14. maj 2003 15:28
hvorfor tror du det?

det de sælger er jo ikke det du går ud i finder i electric city desuden er det billigt i forvejen.

de ligger lige ved siden af hifi klubben i århus og der har da ligget der i mange år.

har købt dvd afspillere og cd afspiller derinde er fuldt ud tilfreds men jeg kender ikke noget til reklamationen da jeg ikke har haft nogle fejl og prisgarantien da jeg absolut ikke bruger tid eller går op i den slags.
Gravatar #10 - H.E.R.O.
14. maj 2003 15:29
#8 ok jamen så får du det vel til den pris hvis du går ned og siger det
Gravatar #11 - Acro
14. maj 2003 16:11
Ok, jeg takker allerede nu for de alle svar - og undrer mig over at gutten der tidligere hjalp ikke har fortalt at jeg også har brug for en effektforstærker, kan man ikke nøjes med en forstærker?

Men jeg kan jo prøve at definere mit krav anderledes, jeg har nogle vinylskiver - og de skal fra medie til resultat, hvad skal jeg bruge? De skal primært spille trance (progressive, hard), lidt dance - men må også gerne kunne spille andet musik.

Lydniveauet!? De skal placeres i et lokale på 25 kvm, og de skal ikke spille "højt" - det er muligt der skal festes og der skal fyres op, men til dagligdagen skal det ikke kunne høres et lydår* væk.

*Lydår: Enhed der angiver hvor lang en periode (i år) det runger i hovedet efter frekvensen.
Gravatar #12 - H.E.R.O.
14. maj 2003 17:35
well køb en brugt technics sl 1210 mk II som pladespiller de kommer fra 1200 - 2000 i den blå avis.

det er en meget præcis og driftsikker pladespiller og det er sådan en du skal bruge.

den har f.eks ingen rem til at trække pladeskålen hvilket er en fordel for remmene er tit dem der skaber problemer i pladespillere.

den er utrolig holdbar faktisk er det eneste jeg har oplevet der går i stykker på dem pitchcontrollen og den kan enhver idiot skifte selv og den koster ikke særlig meget.
Gravatar #13 - DetVarSoerens
14. maj 2003 17:42
Du kan godt nøjes med en forstærker, så hedder det en integreret forstærker, og bliver ja normalt bare kaldt en forstærker, dvs. en for- og effektforstærker i en "kasse".

Med hensyn til højttalere, har de forskellige firmaer/mærker forskellige serier af deres højttalere til forskellig musik osv! Prøv at gå ind på Jamo's side under soundGuide, de har en god og enkel oversigt http://www.jamo.dk/consumer/soundguide/


Mvh.
Søren

Ps: Jamo har 7 års garanti på alle højttalere
Gravatar #14 - DetVarSoerens
14. maj 2003 17:51
Enig med H.E.R.O. med hensyn til driftsikkerhed, den kan fandme tåle meget og er den eneste rigtige til disco og fest brug!!
Men prisen på den (fra ny) i forhold til mange andre, hvis den bare skal bruges hjemme til lidt LP i ny og næ, er lidt høj!!

Men kan den findes brugt til en god pris, så Super. Hvis du kigger på en brugt, så husk at du mugligvis skal have en ny nål på, det kan være svært at se hvor brugt/slidt den er!

/Søren
Gravatar #15 - Wolly
14. maj 2003 20:29
Nu da du siger at du skal bruge anlæget til trance/dance synes jeg ikke at du skal købe NAD. Det er ikke beregnet til den slags musik, og derfor får du et bedre resultat men et Pionear, Technics eller et af de mærker de har i HIFI-klubben.

Som en allerede har forklaret kan man vælge en forforstærker+effektforstærker eller en integreret forstærker. Langt de fleste forstærkere man ser i butikkerne er integreret, men adskilte forstærkere giver en smule bedre lyd, samt frihed til at opgradere en af delene. De billigste løsninger med adskilte forstærkere ligger på ca 6000 kr og er ikke nødvendigt hvis ikke man virkelig vil have god lyd.

Som en eller anden tidligere sagde er det højttalerne der skaber musikken, og er derfor en af de vigste dele af anlæget. Jeg vil til den musik genre anbefale dig at købe Dali højttalere, da de giver en rigtig god lyd til Dance/trance...
Gravatar #16 - DetVarSoerens
14. maj 2003 21:30
Pioneer laver god HiFi, men technics, er stoppet i danmark så det vil jeg ikke anbefale, du kan mugligvis se nogle gode tilbud på 2001/2002 modeler, men du kan ikke udbygge anlæet med f.eks CD, DVD eller hvad du ellers kunne ønske dig i samme design, og technics har en speciel farve!

Men er du ligeglad med om det passer sammen design messigt og det ikke er surround du leder efter så ok.

/Søren
Gravatar #17 - goof78
15. maj 2003 08:29
Wolly:

Passer NAD ikke til hård/hurtig musik? For så skal du vidst sige det til mine Effekt-blokke, da de gengiver Trance(techno generelt) ganske fint, derimod min første integrerede Pioneer kunne slet ikke hamle op med højttalerne, og forvrængede så snart man begyndte at kunne mærke bassen, pga dens ALT for lille strømforsyning.
Hvis der skal spilles Techno/Trance/Dance, hvorfor har ingen så nævnt Cerwin-Vega, som da må siges at være et fint alternativ til de "pæne" højttalere der er nævnt her. De kan fåes ned i ret små kabinet-størrelser, og BEHØVER ikke spille på max konstant.
Når i foreslår manden forstærker alternativer, skal i huske RIAA delen, det nytter ikke noget at vælge en ny forstærker, som ikke han en phono forstærker indbygget, da det signal den skal forstærke ikke er som det en CD-afspiller giver. Så skal han ud og invistere i en seperat RIAA del, som også er en udgift.

Mit råd ville være: Køb selve elektronikken i DBA, efter at have hørt det, og smut ned i HIFI-klubben, og hør forskellige højttalere, det par du er mest forelsket i, kan du evt. låne med hjem, og høre om det passer sammen med DIT anlæg/stue.
Gravatar #18 - H.E.R.O.
15. maj 2003 08:46
mht cerwin vega synes jeg bunden er for slap til elektronisk musik de passer bedre til rock og stadion musik.
men husk alt er en smagssag.

men ellers prøv hør på nogle tannoy jeg synes generelt der er fed lyd i dem.

desuden vil jeg pointere at jeg helt klart synes at når du har et lokale der ikke er større så skal du holde dig til en lille diameter på bunden. jeg vil nok sige 4 - 8 10" kunne give en stram bund i dit tilfælde.

og glem de hi-fi pladespillere det er en technics 1210 mkII du skal have det hersker der ingen tvivl om
Gravatar #19 - goof78
15. maj 2003 08:54
HERO:

Spare sammen? Hvis penge ikke er et problem, kunne jeg også sagtens komme med irrelevante råd. Man kommer meget langt for kun 100.000 kr.
Nu kommer det også an på, hvornår man mener bunden er nået. 20 Hz, så SKAL den da være slap, da det er en meget langsom bevægelse, en der nærmest kryber hen over gulvet. Hvis vi taler om en 10"'s 80Hz, så er jeg enig i den skal komme hurtig og kontant, og det mener jeg nu ikke har været et problem i dem jeg har hørt, lige med undtagelse af en såkaldt VS12.
Hvad angår pladespillere, så er min erfaring også at Technicsen er i en framragende særklasse, især til det musik valg du har beskrevet her. Det er jo ikke noget "pænt" klassisk anlæg hvor den fineste Cello præger lydbilledet, men mere rå bas, og flagrende diskant(no offence).


Hero: "kunne give en stram bund i dit tilfælde" Lyder faktisk en smule skummelt.
Gravatar #20 - Chokehold
15. maj 2003 09:17
Der er såååååå mange delte meninger om hvad man skal købe. Gå ned i en butik med god service, og med et godt udvalg af udstyr, ville nok foretrække HIFI Klubben. :)
Der kan du så prøve at sammensætte forskellige konfigurationer, med lidt hjælp fra dem dernede.
LYT SÅ OG DØM SELV.... Det er bedre end ALLE råd i verden..ens egen mening.

Nogen vil have en slags lyd, nogen en anden .. så man bliver ikke klogere på dem...
Gravatar #21 - H.E.R.O.
15. maj 2003 09:29
ja det var så i hifiklubben jeg fik at vide at det var ligegyldigt hvor mange " ens bund var og at det ikke havde noget at gøre med lyden, desuden forstod han ikke mit argument med at en 15" flytter mere luft end en 8" men sådan er der jo så meget, og ja jeg er godt klar over der er andre ting der spiller ind en diamter men stadigvæk
Gravatar #22 - goof78
15. maj 2003 09:43
"og ja jeg er godt klar over der er andre ting der spiller ind en diamter men stadigvæk"
Godt så. Af fysiske årsager, er det logik at en større enhed, er bedre i stand til at flytte luft, end mindre, hvis deres forudsætninger er de samme.
Tager du en billig skrammel 15" bas, og sætter op mod en luksus 8", med svingspole på størrelse med membranen, så vil du uden tvivl få en bedre oplevelse med den lille.
Tager du en 15" af tilsvarende kvalitet, så får du ALDRIG det samme ud af en 8", som 15". En 8", skal bevæge sig noget mere, for at få det samme lydtryk fra sig, end en 15", og det kræver sit, ved eksempelvis 25Hz.
Gravatar #23 - DetVarSoerens
15. maj 2003 11:23
Valg af forstærker og Højttalere er meget en smags sag, så er du i tvivl om 2 forstærkere eller 2 Højttaler sæt, så lån dem med hjem, det spiller helt anderledes i dit hjem i forhold til en forretning eller et demo-rum, rum størelse, møbler, gulvtæppe eller ikke, store glasruder eller ikke, osv. Og en kan spille bedre i forretningen, og den anden bedre hjemme hos dig!

Min erfaring med cerwin vega er at de spiller meget højt godt, men knap så godt lavt!! men kender så heller ikke alle deres serier!

#17
At Pioneer skulle have en lille strømforsygning er jeg uenig i, sammenlignet med Sony og Technics i samme pris klasse er den større! "Husk Prisen når du sammenligner?"
Gravatar #24 - H.E.R.O.
15. maj 2003 12:31
goof det er godt at du kan pensle tingene ud i detaljer men
Gravatar #25 - goof78
15. maj 2003 12:48
#23

Nu var NAD vidst første sammenlignings-objekt, så "sammenlignet med Sony og Technics" ved jeg ikke om er myndtet på mig?
Kan ikke sammenligne med hverken Sony, eller Technics når vi snakker forstærker, for af gode grunde er jeg helt sprunget over den slags.
Gravatar #26 - H.E.R.O.
15. maj 2003 12:58
arrg glem hvad der skulle have stået her
Gravatar #27 - goof78
15. maj 2003 13:02
#26

Jeg siger at sammenligningen for mit vedkommende, er mod NAD, ikke Technics, Sony, Panasonic, eller hvad alle de mellemgode Hifi producenter hedder. Jeg er sprunget over disse mærker grundet visse kriterier bla. pris/kvalitet taget i betragtning.

Sig hvad du ikke forstår, så kan jeg muligvis forklare nærmere, selvom jeg tror noget andet ligger til grund for din manglende forståelse.
Gravatar #28 - H.E.R.O.
15. maj 2003 13:04
goof nu vil jeg så påstå at sony laver hi-fi hvorimod jeg ikke rigtigt ved om jeg vil kalde NAD for hi-fi.

men det jeg ikke forstod var denne sætning:
"Kan ikke sammenligne med hverken Sony, eller Technics når vi snakker forstærker, for af gode grunde er jeg helt sprunget over den slags. "
Gravatar #29 - goof78
15. maj 2003 13:29
Hvis man poster 30K i en stor Sony Surruond forstærker, så spiller den naturligvis ganske fint, men til de penge vil jeg vove og påstå du sagtens kan finde BEDRE alternativer. Måske er det ikke så flot, der er ikke så mange fancy blinkende dioder, eller guldbelagt front, men det mener jeg nu heller ikke ret mange kan HØRE.
Pris taget i betragtning, mener jeg ikke Sony har ret meget at byde på.

"ikke rigtigt ved om jeg vil kalde NAD for hi-fi." Så er det din tur til en forklaring. Tak;)
Gravatar #30 - DetVarSoerens
15. maj 2003 13:49
#25 goof78

Ikke specielt myndet på nogle, bare min erfaring, jeg kan ikke sammenligne med NAD, da vi ikke sælger det her hvor jeg arbejder, men jeg kan sammenligne det med Sony, Technics som er nærmeste konkurrenter efter min mening, jeg har også sammenlignet med Onkyo, og der syntes jeg også Pioneer slår i samme prisleje dog ligger de mere tæt!

/Søren
Gravatar #31 - Wolly
15. maj 2003 16:33
# 17

En RIAA forstærker kan købes til under 200 kroner!!!
Gravatar #32 - DetVarSoerens
15. maj 2003 17:17
#31 Wolly

Men en RIAA til 200,- er ikke specielt god, og så kan det være lige meget med at købe en bedre pladespiller...

Jeg ville skyde en RIAA i god kvalitet til 500+
Gravatar #33 - goof78
15. maj 2003 18:01
#31

Man kan også købe et multi kombi Schneider anlæg, med pladespiller, dobbelt kasette afspiller, Radio, Cd-afspiller, Equalizer, højtallere og meget andet, for rundt regnet 500,- i DBA..
Men husk nu, man får hvad man betaler for.
#34 - 7. nov. 2003 10:15
Du kan nemt finde en pladespiller- Kig efter dem brugt. Jeg har en SONY 730 ES integreret forstærker du kan købe. 2x185watt (Rigtige WATT!!!) 21KG!!! - Spiller virkelig fedt - Bare mail på:
[email protected]
#35 - 7. nov. 2003 10:18
Gravatar #36 - Nysted
7. nov. 2003 17:39
#34 & #35

Kig nu på den dato før i (du) poster...

Jeg synes at der efterhånden er rigtig mange som poster i gamle indlæg. Det er meget irriterende da jeg (vi) bruger oversigten over sidst aktive indlæg...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login