mboost-dp1

SXC - Sigurd Decroos

Forskere udvikler ny type spejl

- Via MSNBC News - , redigeret af Emil

Metamaterialer er grundstenen i jagten på en metode til at gøre objekter usynlige, men forskere har nu vist, at de også kan bruges til at gøre et objekt ekstremt synligt.

På University of St. Andrews har professor Ulf Leonhardt udviklet en teknik, der kan føre til en helt ny type spejl. Et normalt spejl reflekterer lyset fra f.eks. en laser væk fra spejlet i samme vinkel, som det rammer.

Med den nye teknik vil metamaterialerne sørge for en helt anden effekt, her vil lyset altid blive reflekteret tilbage til kilden. Forskerne har lavet en mindre prototype, der dog endnu ikke virker med lys, men med mikrobølger.

Forskerne forudser flere anvendelsesmuligheder for et sådant materiale, f.eks. kan radarsignaturen på fly øges, så de er nemmere at detektere, eller bruges som forsvar mod laservåben.

Der er stadig lang vej endnu til at kommercielle løsninger er mulige, men forskerne er gået i gang med at lede efter et materiale, der reflekterer synligt lys.





Gå til bund
Gravatar #1 - TriGGy
20. jul. 2009 12:11
Så hvis man bruger det i badeværelset, kan man i princippet ikke se sig selv :)
Gravatar #2 - Miphisto
20. jul. 2009 12:14
så behøver kvinder ikke stå foran spejlet i flere timer mere :-)
Gravatar #3 - Pernicious
20. jul. 2009 12:24
#1

Joh, du kan faktisk kun se dig selv.
Gravatar #4 - Norrah
20. jul. 2009 12:25
#3 ikke sikkert, du vil sikkert kun kunne se noget af dit ansigt, alt afhængigt af hvor præcis den faktisk sender bølgerne tilbage.

Under alle omstændigheder vil du ikke kunne se morderen bag dig længere.
Gravatar #5 - TriGGy
20. jul. 2009 12:25
#3
Hvis alt lys bliver reflekteret tilbage til kilden, kan du ikke se andet end en sort plade
Gravatar #6 - Anders Fedеr
20. jul. 2009 12:32
Hvis det er en ny type spejl, hvordan kunne USA så placere retroreflektorer på Månen i 1969? (3..2..1.. !!!)
Gravatar #7 - d0rk
20. jul. 2009 12:39
TriGGy (5) skrev:
#3
Hvis alt lys bliver reflekteret tilbage til kilden, kan du ikke se andet end en sort plade


Noget af lyset rammer jo dig og reflekteres over på spejlet, så et eller andet må man da kunne se...
Gravatar #8 - FuzzFuzz
20. jul. 2009 12:42
Det er da et system der har vaeret brugt i mange aar i alle mulige forbindelser. Kaldes typisk for Retro reflektiv. Bruges for eksempel paa de der kugler i VR/AR til at reflektere infra roed lys tilbage til de kameraer der udsender blitzen.

Ups kom for sendt. #6 havde allerede kommenteret det.
Gravatar #9 - Lobais
20. jul. 2009 12:43
#6 Hvis du læste det link du selv gav, ville du kunne se, at en reflektorlignende effekt f.eks. kan skabes med et hjørnespejl.
Gravatar #10 - TriGGy
20. jul. 2009 12:49
d0rk (7) skrev:

Noget af lyset rammer jo dig og reflekteres over på spejlet, så et eller andet må man da kunne se...


Jo, men hvis princippet holder, vil du kun kunne se dine egne pupiller (Som også er sorte).

Lys reflekteret fra f.eks. din næse, vil jo blive sendt tilbage til din næse, og er dermed ikke synligt for dine øjne
Gravatar #11 - Anders Fedеr
20. jul. 2009 13:03
Lobais (9) skrev:
#6 Hvis du læste det link du selv gav, ville du kunne se, at en reflektorlignende effekt f.eks. kan skabes med et hjørnespejl.

Ihh-ha! Skal man nu også selv læse om det man udtaler sig om? Det er jo hjernevask!!
Gravatar #12 - knasknaz
20. jul. 2009 13:15
* Frem over kan man spejle sig endnu mere, og i endnu højere grad se hvem man selv er.

* Man vil ligefrem se igennem ego'et og opdage hvad der er på den anden side.

* Kopi og original bliver uadskillelige, og hele spørgsmålet om ophavsret og identitet bliver irrelevant i det, vi træder ind foran disse superspejle.

* Tanker kopieres, drømme downloades.
* Sjælen er noget man hælder på dåse.
* Det er svært at reparere et knust spejl.

-- Knasknaz, Spejlminister
Gravatar #13 - roflcopter
20. jul. 2009 13:29
knasknaz (12) skrev:
* Frem over kan man spejle sig endnu mere, og i endnu højere grad se hvem man selv er.

* Man vil ligefrem se igennem ego'et og opdage hvad der er på den anden side.

* Kopi og original bliver uadskillelige, og hele spørgsmålet om ophavsret og identitet bliver irrelevant i det, vi træder ind foran disse superspejle.

* Tanker kopieres, drømme downloades.
* Sjælen er noget man hælder på dåse.
* Det er svært at reparere et knust spejl.

-- Knasknaz, Spejlminister


Spejlblankt det der
Gravatar #14 - Dullface
20. jul. 2009 14:01
Læser en bog lige nu om metamaterialer, og om hvordan det har lykkedes at gøre ting usynlige med dem. Det er dog også kun for mikrobølger som her. Meget spændende, de slags materialer tror jeg vi kommer til at høre meget om i fremtiden.
Gravatar #15 - Lares
20. jul. 2009 14:12
Så skal jeg ikke længere være bange for, at personen der ligner mig inde i spejlet kommer ud og slår mig ihjel.
Gravatar #16 - eliasr
20. jul. 2009 14:55
#6 #8

hvis i nu læste hvad aktiklen handlede om, så ville måske ligge mærke til at det ikke handler om en bestemt teknologi, men nærmere materialets egenskab.
Gravatar #17 - gnаrfsan
20. jul. 2009 19:36
Det lyder som om at det vil give en slags mærkelig 3D effekt... Jeg har godtnok svært ved at forestille mig resultatet
Gravatar #18 - rmariboe
20. jul. 2009 21:42
#9 << Præcist. Det samme gør det, denne artikel beskriver.

#16 << Og af dette metamateriale ønskes tilsyneladende nøjagtigt samme effekt som et array af "uendeligt små" (endnu mindre end katteøjnene i reflekser på tøj osv) retroreflektorer eller katteøjne giver; ellers kan jeg ikke se fordelen i disse frem for dem, man klæber på tøj. Retroreflektorer giver jo parallakse, hvilket man formodentlig ønsker at omgå vha. dette.

At artiklen nævner, at det kan hjælpe imod laser styrede missiler og energivåben, er fis; alm. spejlcoating ville give samme beskyttelse (men ikke forsvar - ville være skægt at se et laservåben skyde sig selv ned).
Gravatar #19 - glitch
20. jul. 2009 22:01
Jeg synes nu det kunne være smart hvis nogen opfandt et spejl hvor man kunne se sig selv i nakken eller bagfra, det er altid så bøvlet når man skal stå og vende og drejse sig for at komme til at se.
Gravatar #20 - kurtadam
21. jul. 2009 06:59
#19 Har du overvejet to spejle?
Gravatar #21 - Jakob Jakobsen
21. jul. 2009 08:53
#18
Almindelige spejle er ikke særligt effektive over for lasere.
Hvis de kan lave materialet så det reflekterer over en større båndbredde, vil det blive perfekt til beskyttelse imod laser.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login