mboost-dp1

unknown

Forbrugerorganisation kræver digitale rettigheder

- Via Politiken - , redigeret af Net_Srak

Den europæiske forbrugerorganisation Beuc kræver i en ny kampagne, at de europæiske forbrugere bliver sikret en række grundlæggende digitale rettigheder.

Beuc forsvarer bl.a. forbrugernes ret til at benytte P2P-fildeling, og opfordrer musik- og filmindustrien til at stoppe deres sagsanlæg imod denne gruppe.

Beuc vil samtidig gøre op med musik- og filmindustriens stereotype fremstilling af, at de almindelige internetbrugere er potentielle pirater.

Læs mere om kampagnen på dens hjemmeside.





Gå til bund
Gravatar #1 - Eniac
14. nov. 2005 14:50
Man kan vist lige så godt bede OPEC-landene om at støtte udviklingen af alternative energikilder.

Det hele handler om cool cash, og sund fornuft er for længst sat ud af spillet hos musik- og filmindustrien, så jeg tvivler på at der sker ret meget, men man har da lov at håbe...
Gravatar #2 - Viperaberus
14. nov. 2005 15:05
Beuc går desuden til forsvar for forbrugernes ret til såkaldt P2P-datadeling, der benyttes af enkeltpersoner til at overføre musik og film, og som derfor er en torn i øjet på industrien.
Endnu engang vælger journalisten blindt at stole på musikindustriens propaganda :S
En mere korrekt formulering:
[spoiler]P2P bruges bl.a. til brud på ophavsretten[/spoiler]
Gravatar #3 - mathiass
14. nov. 2005 15:26
> Beuc forsvarer bl.a. forbrugernes ret til at benytte P2P-fildeling
Sådan en ret har forbrugerne ikke under den nuværende lovgivning når det gælder materiale som er beskyttet af ophavsret og sådan en formulering i en nyhed er i bedste fald tendensiøs.
Det er naturligvis helt legitimt at kæmpe for at få en sådan ret, men det er jo noget helt andet.

Må vi ikke se #2's formulering?
Gravatar #4 - El_Coyote
14. nov. 2005 15:28
marker teksten :P
Gravatar #5 - Viperaberus
14. nov. 2005 15:30
#3
Sådan en ret har forbrugerne ikke under den nuværende lovgivning og sådan en formulering i en nyhed er i bedste fald tendensiøs.
Det er naturligvis helt legitimt at kæmpe for at få en sådan ret, men det er jo noget helt andet.
Alle har ret til at bruge P2P programmer. De er IKKE ulovlige! Uanset hvor meget propaganda musikindustrien end fyrer af der siger noget andet!. Det er til gengæld ulovligt, at bruge dem til at bryde ophavsretten med (Dvs handlingen er ulovlig. Ikke midlet)

Må vi ikke se #2's formulering?
Marker teksten i spoileren (rød boks) ;)
Gravatar #6 - mathiass
14. nov. 2005 15:36
#5 Ahh, ok :-)
Jeg mener nu altså fint at Politikens formulering dækker det 'bl.a' også. At noget benyttes til et eller andet formål udelukker jo ikke at det også bruges til andet.

> Alle har ret til at bruge P2P programmer.
Ja, jeg skyndte mig også at præcisere mit indlæg da jeg læste det igennem.
Gravatar #7 - Viperaberus
14. nov. 2005 16:10
#6
Jeg mener nu altså fint at Politikens formulering dækker det 'bl.a' også. At noget benyttes til et eller andet formål udelukker jo ikke at det også bruges til andet.
Politikens/Ritzaus formulering læser jeg helt klart, som at selve P2P programmerne er ulovlige, idet der kun bliver nævnt den ulovlige del. Fuldstændigt som musikindustriens efterhånden mangeårige propaganda mod P2P :(

Ja, jeg skyndte mig også at præcisere mit indlæg da jeg læste det igennem.
Men ikke hurtigt nok :P
Gravatar #8 - Voodoochild
14. nov. 2005 20:37
Altså idéen er da god nok.
At sikre en borger visse rettigheder, så man ved hvad man kan og ikke kan.

Men at der kan ses indpåvirkning fra "uvelkomne instancer", er lidt tankevækkende. Lidt skidt faktisk. :(
Gravatar #9 - SmackedFly
14. nov. 2005 22:18
#6

Blyanter er et redskab som terrorister bruger til at stikke oejnene ud paa uskyldige mennesker.

:)
Gravatar #10 - drbravo
14. nov. 2005 23:56
Burde pistoler også lovliggøres? Man kan jo for eksempel bruge dem til øloplukkere?

Min pointe er at P2P bliver primært brugt til oprethavsstridige formål (langt ord!) og derfor er det vel velbegrundet at film og musikindustrien ikke er glade for dem.
Gravatar #11 - OPY
15. nov. 2005 07:47
#10,
p2p bliver i stor grad brugt til at dele linux distributioner. jeg mener også blizzard udgiver patches via bit torrent, jeg kunne forestille mig flere producenter der ville udgive online spil igennem bit torrent netværk.
Gravatar #12 - kingu
15. nov. 2005 10:01
#10
Det er da fuldt ud lovligt at eje en pistol. Spørgsmålet er bare om man har et formål med at eje den (læs: eksempelvis til konkurrence skydning).

Det ville være mere fornuftigt at spørge om biler skal fart begrænses så de umuligt kan køre mere end 130km/t, man kunne jo overskride fart grænsen på motorvejen..
Gravatar #13 - drbravo
15. nov. 2005 13:13
#12

Det er lovligt at køre hurtigere eksempelvis i Tyskland. Derimod bliver nye biler fra producentens side ofte fartbegrænset til omkring 300 km/t eller noget i det område.
Gravatar #14 - andeo
15. nov. 2005 14:01
P2P fildeling bruges primärt til overförelse af ulovlige filer, JA, men det ändrer ikke paa faktumet at det er en udemärket maade at dele andre LOVLIGE filer ogsaa, saa drop snakken..

Hvad har bilers fartbegränsning at göre med topic? whatever, BMWs biler er begränset paa 250km/t, saa jeg ville mene at mange af de andre producenter ogsaa har, med mindre det er sports biler...

og det ikk altid tophastigheden der täller, men hvordan man kommer derop :P
Gravatar #15 - sten46
21. nov. 2005 10:07
Hvis det der med fil delingerne goeres til et problem, saa bliver HDTV altsaa aldrig til noget. Her er for _________ en gangs skyld noget af kvalitet. (korrekt jeg HAR problemer) En saerlig hilsen til ENIAC, det navn boer vaere beskyttet.
sten46
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login