mboost-dp1

Mozilla

Firefox 3 RC1 er udkommet

- Via Mozilla - , redigeret af The-Lone-Gunman , indsendt af Niklas H

Hos Mozilla er man i fuld gang med at lave efterfølgeren til Firefox, der i dag er nået op på version 2.0.0.14, nemlig version 3.0. I den seneste tid har Mozilla løbende frigivet beta-udgaver af den kommende browser, men nu er det slut med betaerne.

Firefox kan nu hentes i RC1-udgaven (Release Candidate 1), der betyder, at udviklingen af browseren er ved at nærme sig den endelige udgave.

Som altid kan man hente den nyeste version i en lang række forskellige sprog – dem finder du her.





Gå til bund
Gravatar #1 - maxt.dk
18. maj 2008 15:52
Var lige ved at hente den imorgen tidligt, meeeeen... Den er faktisk så smart, at den sagde til mig, at ved opdatering til RC1 så vil nogen af mine Add-ons ikke fungere. Og så kunne man klikke på "Show the list" og se hvilke add-ons ikke vil fungere - en af dem var Nightly Tester Tools... Og hvis DEN ryger, så ryger der mange andre som jeg var så heldig at få til at fungere i min nuværende FF 3.0b5...

Venter lidt endnu :) Der er garanteret ikke så langt til final!
Gravatar #2 - Wikzo
18. maj 2008 16:01
Kører beta 5. Godt nok er er der et par addons, som ikke fungerer, men overall er jeg meget tilfreds med den nye browser. Den er mere "smooth" designet, har en række geniale funktioner, og er generelt bare mere stabil og mindre ressourcekrævende end 2'eren.

Glæder mig naturligvis til den endelige release :)
Gravatar #3 - mathiass
18. maj 2008 16:04
Har brugt den siden i går og jeg må sige at den er langt mere stabil end b5 og den virker hurtigere i opstarten!
Gravatar #4 - Svupper
18. maj 2008 16:14
de har ændret lidt på designet på knapperne ..

"Just start typing in the Location Bar to search your bookmarks and history. It adapts and learns as you use it."

skal blive spændene at se hvor god den er til det her ... men godt nok irreterende når man skriver 2 bogstaver, og den foreslår en porno side =D
Gravatar #5 - travelogue
18. maj 2008 16:15
Den nye håndtering af spørgsmålet om man ønsker at gemme password, er alene en ny version af FF værd (genialt - men mærkeligt de først tænker på det nu) At den så også køre mere smooth og mindre recoursekrævende er da et ordenligt pluds, ikke flere insane memoryleaks. Så skal de bare fixe skypes memoryleaks også og min computer ville være helt stabil..
Gravatar #6 - helsinghof
18. maj 2008 16:21
#4

Det er nok fordi du besøger for mange pornosidder......
Gravatar #7 - praktikant muffe AKA pewbe
18. maj 2008 16:24
ff power!
klart bedre end ie
Gravatar #8 - tachylatus
18. maj 2008 16:33
Kører også beta5, kører egentlig meget godt.
Hvis RC1 er bedre, YAY! siger jeg bare :)
Sådan!

Hvis så bare Adobe kunne finde ud af at lave et Flash-plugin der ikke crasher helt tiden ved start af videoafspilning (nu jeg tænker over, så er det egentlig nogle dage siden jeg sidst oplevede det :-O ).
Gravatar #9 - J4F
18. maj 2008 16:36
#7
Det er faktisk Fx.

http://www.mozilla.com/en-US/firefox/releases/1.0....
(Se under punkt. 8 i FAQ)
Gravatar #10 - DanaKaZ
18. maj 2008 16:40
#6 Umuligt!
Gravatar #11 - mathiass
18. maj 2008 16:41
men godt nok irreterende når man skriver 2 bogstaver, og den foreslår en porno side =D
Nej, det er fandme da smart!
Gravatar #12 - h3mp
18. maj 2008 16:45
Slå kombitalitets tjek fra, da 9/10 vil virke alligevel :)
Gravatar #13 - ph1l
18. maj 2008 17:04
Synes altid, at folk brokker sig over deres add-ons aldrig virker, med ny verision af FireFox.

Mit add-on bla bla xx virker sku ikk, tuuuud!

Hva med at skrive, hvad de forskellige add-ons gør, så vi andre måske kunne få mere glæde af the www når vi browser rundt?
Gravatar #14 - Ju9or
18. maj 2008 17:04
FF3b5 her... Jeg venter nu også til final er klar... Det er næsten som at vente til juleaften :)
Gravatar #15 - the-meaning-of-life42
18. maj 2008 17:09
designet er flot. men forstår ikke hvorfor det ikke gennemføres i menu-linjen.
Gravatar #16 - Coney
18. maj 2008 17:16
Meget bedre en 2.0:)

Eneste kritik er egentlig designet på knapperne til frem og tilbage og home... Synes simpelthen de er for store... De var så pæne et par betaer siden:(
Gravatar #17 - LsV
18. maj 2008 18:01
#13
Kører stadig Fx2 grundet mine addons - TUD!

Addon pakke
Adblock Plus - ingen forklaring, alle burde vide hvad den gør
ColorZilla - finder farve koden udfor whatever du holder musen over
CSSViewer - viser CSS i sidebar, og man kan ændre det, og kopier det ind i css filen og uploade det
del.icio.us bookmarks - fjerner firefox normale bookmarks og erstatter med del.icio.us bookmarks
Download Statusbar - smider alle downloads ned i en sød lille tiny statusbar
Firebug - javascript/html/css debugger
FoxyTunes - styrer og viser næsten alle former for mp3 afspillere
Free Download Manager plugin - har ingen anelse om hvad det er.. HOV!
HTML Validator - hurtig validering af HTML via w3.org
MeasureIT - Smider en sød lille firkant på skærmen så man kan måle pixels
Video Download - gode videoer skal downloades og ikke ses på youtube :P
Web Developer - alt hvad en frontend udvikler skal bruge

Som det nok kan ses, så bruger jeg en del udvikler addons, fordi jeg netop bruger computeren professionelt også.

Hvilke der ikke virker i Fx 3 ved jeg ikk... endnu - men jeg holder mig lige til 2'eren endnu, prøvede Fx 3 i en tidlig beta (tror det var 3'eren) der virkede firebug ikke, og den er nok det vigtigste addon jeg bruger, så back to 2'eren med det samme
Gravatar #18 - Dungdae
18. maj 2008 19:36
Noscript har ået min beta 5 til at gå ned, så startede så snart beskeden kom op i browseren!! Hidtil har der ikke været nogle problemer... men nu må vi jo se.. Det er lækkert at de snart udgiver den færdige version:D
Gravatar #19 - Erroneus
18. maj 2008 20:48
Mr. Tech Toolkit kan fixe så de fleste addons virker fint i Fx 3: http://www.mrtech.com/extensions/local_install/
Gravatar #20 - natterjack
19. maj 2008 00:16
Den nye adressebar er fantastisk. Genialt at man ikke længere behøver indtaste adressen, men kan nøjes med sidens navn, hvis man har besøgt den før.
Gravatar #21 - dr. jones
19. maj 2008 05:06
Adblock Plus 0.7.5.4 virker med ff3.
Foxytunes 2.9.7.1 virker med ff3.
Med flashproblemet så hent version 10 beta, der er det fixet.

kig på udviklernes side til add-onsne side. Der har de tit beta'er, som virker med ff3. Ellers så brug mrtech toolkit, som Erroneus foreslår, det funker bare.
Gravatar #22 - giraff
19. maj 2008 05:40
Men hva fanden skete der lige da man installered RC1, så røg alle ens bogmærker, som lå i en mappe!! for fanden!!

Det er en OM'er!!!
Gravatar #23 - Azuria
19. maj 2008 05:49
#22 Surt, der blev du vel nok lige glad for din backup :) ;)
Gravatar #24 - giraff
19. maj 2008 05:59
Ja det må man sige :)
Gravatar #25 - Windcape
19. maj 2008 06:41
Desværre har de stadig ikke fixet den elendige autocomplete.

Så jeg holder mig til 2x serien i et stykke tid.

20 skrev:
Den nye adressebar er fantastisk. Genialt at man ikke længere behøver indtaste adressen, men kan nøjes med sidens navn, hvis man har besøgt den før.

Tryk på "h" og gæt hvilken siden den viser først.

Nemlig ja, den første med "http" i url'en !
Gravatar #26 - cjoey
19. maj 2008 06:53
IE tab - Tilføjelse så man kan skifte til Internet Explorers renderingsmotor med et klik.
>>> Virker fint <<<

Web Developer 1.1.5 - Tilføjelse med en masse lækre udvikler-funktioner.
>>> Virker IKKE <<<

Download Status Bar - Navnet siger vist det hele.
>>> Virker fint <<<
Gravatar #27 - myplacedk
19. maj 2008 07:02
26 skrev:
Web Developer 1.1.5 - Tilføjelse med en masse lækre udvikler-funktioner.
>>> Virker IKKE <<<

Virker dog fint i beta 5.
Gravatar #28 - Ju9or
19. maj 2008 07:13
#22:
Jeg er blevet ret glad for Foxmarks. Så er alle mine bookmarks altid de samme uanset om jeg sidder på arbejde eller derhjemme... Og jeg slipper for at tænke på at tage backup af dem :o)
Gravatar #29 - Holger_dk
19. maj 2008 07:40
hm... damn, den kører ellers rigtigt lækkert og bruger ikke mere hukommelse...

men øv der er ikke lige mange plugins der er opdateret endnu,
det største problem: Firebug... men også ting som MeasureIt, ColorPicker etc.

og så er jeg heller ikke helt solgt på den autocomplete/adressebar... for mig virkede den mindre logisk...

altså hvor den før ville vise http://newz.dk som den første når man skrev "ne" så kommer der typisk en underside man har været på. kan være det er tilvænding og fordi den lige skal køre lidt og have lidt data at bruge (i stedet for bare history)
Gravatar #30 - reschat
19. maj 2008 08:08
Så længe at Google Toolbar ikke virker (får Firefox til at crashe), og at Image Toolbar, Tab Mix Plus og Download Manager Tweak, ikke virker - så tror jeg at jeg venter lidt endnu.

Google Toolbar bruger jeg til at benytte mine Google Bookmarks, mens mine normale Firefox Bookmarks, så i stedet benyttes til keyword-ting.

Image Toolbar gør så når musen holdes over større billeder, så kommer der en knap frem så billedet hurtigt kan gemmes, uden at trykke højreklik først. Sparer mig en del tid, når der skal gemmes mange billeder (fra forskellige sider, og hvor jeg udvælger hvilke billeder skal gemmes - hvilket dermed at "download-all"/"download-everyhing" ikke virker til formålet).

Tab Mix Plus benytter jeg til flere ting, men mest så jeg kan benytte genvejstaster som fx "ctrl-mouse1" = close tab, men også til project tab, og da slet ikke mindst "closed tab list".

Og ang. Download Manager Tweak - så er det egentlig bare fordi jeg gerne vil have mit download-vindue som en tab og ikke i sidebar, statusbar eller som et nyt vindue - hvoraf sidstnævnte især går mig på nerverne, da jeg føler at Firefox-oplevelsen skal foregå i et vindue.

Så venter på at disse add-ons bliver opdateret så de virker sammen med det nyeste Firefox før jeg opdaterer.
Gravatar #31 - el_barto
19. maj 2008 08:31
#30 det første jeg tænkte da du skrev

Image Toolbar gør så når musen holdes over større billeder, så kommer der en knap frem så billedet hurtigt kan gemmes, uden at trykke højreklik først. Sparer mig en del tid, når der skal gemmes mange billeder (fra forskellige sider, og hvor jeg udvælger hvilke billeder skal gemmes - hvilket dermed at "download-all"/"download-everyhing" ikke virker til formålet).


var...pr0n!

Men...jeg er også afsporet :)
Gravatar #32 - Ju9or
19. maj 2008 08:42
Så er jeg sgu også ret afsporet hvis det er det, det kommer an på.. :o)
Gravatar #33 - reschat
19. maj 2008 08:48
#31: Det tænkte jeg nok nogen ville skrive. Men jeg benytter det nu mest til skins.be og deviantart.com

For hvis det gælder porn/porno/pr0n, så er der i stedet brug for en "video downloader" i stedet for "quick image save".
Gravatar #34 - natterjack
19. maj 2008 09:18
25 skrev:
Tryk på "h" og gæt hvilken siden den viser først.

Nemlig ja, den første med "http" i url'en !


Og hvad så? Hvordan er det på nogen måde et problem?
Gravatar #35 - KozmoNaut
19. maj 2008 09:38
25 skrev:
Tryk på "h" og gæt hvilken siden den viser først.

Nemlig ja, den første med "http" i url'en !

Ved mig viser den følgende:

H264 - åben betatest - dr.dk/Hjælp
http://www.dr.dk/hjaelp/drdktv/20080108145038.htm


Jeg vil mene at det virker ganske udemærket.
Gravatar #36 - cjoey
20. maj 2008 06:40
Update til #26: Nu virker Web Developer også :-)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login