mboost-dp1

Flickr - freezelight

FBI anholder spamkongen Sanford Wallace

- Via Eweek Europe - , redigeret af Avenger-

FBI har anholdt den berygtede spammer Sanford Wallace, der d. 4. august meldte sig selv, efter der blev rejst tiltale mod ham d. 6. juli.

Ifølge tiltalen har Wallace via phishing fået adgang til en halv million Facebook-konti, som han derefter brugte til at sende hele 27 millioner spam-beskeder i løbet af 2008 og 2009.

Wallace er anklaget for flere former for bedrageri, bevidst skade påført beskyttede computere samt foragt for retten. Hvis han dømmes skyldig i alle anklagerne, kan Wallace se frem til en bøde på $2 millioner og en fængselsstraf på mellem 16 og 40 år.

Sanford Wallace er tidligere blevet dømt til at betale en milliarderstatning til Facebook efter at have spammet det sociale netværk, og han fik samtidig besked på aldrig at besøge hjemmesiden igen.

Navnet “Spamkongen” fik han tilbage i 90’erne, efter han blev berygtet for at sende millioner af spam-e-mails – og inden det spam via fax.





Gå til bund
Gravatar #1 - chapton
8. aug. 2011 12:09
Fængelsstraffen taget i betragtning, så er det sgu en lidt fesen bøde han har fået. Han har formentligt tjent millioner og atter millioner af penge gennem sit mange årige spam tyranni.

Er dog helt enig med straffen. Den må gerne ligge i den høje ende af skalaen.
Gravatar #2 - NeoNmaN
8. aug. 2011 12:21
Det berygtet sprøgsmål..... kan det køre crysis? hov vent mente....

pis mine ord røg i spam filteret! -.-
Gravatar #3 - mfriis
8. aug. 2011 12:26
#1 nu kan du ikke dømmes til at betale en bøde for noget der ikke kan bevises eller er strafbart. Eftersom de kun har busted ham på dette grundlag er det naturligt at bøden og erstatningen kun er i forhold til de 27 millioner spam beskeder.

$2 Millioner i bøde i forhold til 27 millioner sendt er ret dyrt. Jeg tvivlæer på 1 spam besked er så meget værd.

Straffen syntes jeg er helt ude i hampen. Det er jo ikke en farlig mand og en økonomisk straf + ingen adgang til computer/internet i X år ville være en udemærket straf imho. Ser ingen grund til sådan en fyr skal sidde i fængsel i så mange år for en ellers "offerløs" kriminalitet.
Gravatar #4 - Davers
8. aug. 2011 12:31
#3 Det er tydeligt du aldrig har modtaget seriøs spam ...

Straffen er god nok.. Det er fint med mig, hvis en spammer bliver brugt til at statuere et eksempel..

Spammere er det sidste jeg har ondt af..
Gravatar #5 - chapton
8. aug. 2011 12:32
#3

Nu er det altså ikke hvem som helst og han bliver helt sikkert ikke kun dømt på baggrund af de 27 millioner spam mails der blev sendt til facebook kontierne.

Jeg tror at han har tjent rigtig mange penge gennem de sidste 20 år. Det alene at han har været aktiv i så mange år, berettiger straffen. Men det er selvfølgelig bare min ydmyge mening.

Gravatar #6 - Jaqen
8. aug. 2011 12:33
#3: jeg tvivler stærkt på at han har siddet alene og sendt sine millionvis af spammails, så et forbud mod at bruge nettet betyder blot at han skal bruge en stråmand til at kommunikere med dem der kontrollerer de botnets ol. der bruges til at sende disse mails.

det koster i øvrigt internetudbyderne masser af penge, at skulle håndtere den trafik spammails genererer, og i sidste ende generer det alle kunderne
Gravatar #7 - jakobdam
8. aug. 2011 14:59
Aha - fængselsstraf mellem 16-40 år og 2 millioner USD i bøde.

En vis Anders Behring Breivik står maksimalt til 30 års fængsel, og det er kun hvis han bliver idømt forbrydelse imod menneskeheden - ellers er den højeste straf han kan dømmes 21 år.

Hvor meget jeg end hader spam mails og hvor meget jeg end kan regne efter at der mistes penge pga. spam verden over, så tvivler jeg på at nogen er døde af at modtage spam i deres email indbakke.
Gravatar #8 - MHauge
8. aug. 2011 15:03
jakobdam (7) skrev:
så tvivler jeg på at nogen er døde af at modtage spam i deres email indbakke.


Jeg har været tæt på, det må være nok :P
Gravatar #9 - Saxov
8. aug. 2011 15:26
mfriis (3) skrev:
Det er jo ikke en farlig mand og en økonomisk straf + ingen adgang til computer/internet i X år ville være en udemærket straf imho.
Tja, baseret på de sidste mange, lange tråde om "Er adgang til internet en menneskeret" så træder du en del mennesker over tæerne med den kommentar :)
Gravatar #10 - mew
8. aug. 2011 15:37
Spamkongers kriminalitet ligger jo dybere end lige at fylde ens spammappe.
Botnet, kreditkort tyveri mm....., bøden er alt for lille, det svarer jo til, hvad man får, for at have delt Jonny Madsens samlede værker.
Gravatar #11 - Chewy
8. aug. 2011 20:33
@10
Og derudover er manden jo åbenlyst en vaneforbryder.
Når han tidligere er blevet straffet, men alligevel fortsætter sin "forrentning" ufortrødent. Så bliver straffen automatisk højere. Da du har bevist at du er uden for rehabilitering. Og derfor bør modtage en højere straf end normalt. Da du nu ikke skal rehabiliteres. Nu skal du fjernes fra samfundet så længe som muligt...

(Det bør nok nævnes at jeg ikke nødvendigvis er enig i fremgangsmetoden. Men det er sådan det hænger sammen...)
Gravatar #12 - Hekatombe
8. aug. 2011 21:17
chapton (1) skrev:
Fængelsstraffen taget i betragtning, så er det sgu en lidt fesen bøde han har fået. Han har formentligt tjent millioner og atter millioner af penge gennem sit mange årige spam tyranni.


Har du læst artiklen? Der står at han tidligere (i samme sag) er blivet dømt til at betale lige knap $950 mil. i erstatning til MySpace og Facebook.
Gravatar #13 - holiday
9. aug. 2011 08:04
27 millioner spam-beskeder sku være ligmed = 27 millioner dage i brummen.

Desuden sku manden idømmes en af de der "du må ikke nærme dig en net adgang" i 27 millioner år, straf.

... sorry jeg blev lidt revet med, men jeg har bare slet ikke noget til overs for de her typer. Bruger dagligt tid på at fjerne spam fra vores mailserver, tilføje keywords til spamfilteret og lukke inficerede kunder. Det blir man sku træt af, og med alle de restriktioner vi tilføjer, kan det sku snart blive svært at sende en normal email.
Gravatar #14 - terracide
9. aug. 2011 09:40
#13:
Vi skulle hanke op i dueæggene og indse at det nuværende mailsystem er FUBAR.
Først derefter kan vi opbygge et mere sikret mail-system og seri'st bekæmpe spammere.
Gravatar #15 - shackletondk
9. aug. 2011 09:44
Fuck...!!! hvordan skal jeg nu finde ud af hvad der sker af teknologisk udvikling inden for penis forlængelse?
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login