mboost-dp1

DIBS A/S

Facebook får nordisk betalingsløsning

- Via EPN.dk - , redigeret af Net_Srak

Dibs er nu klar med en betalingsløsning til Facebook. Dermed er det nu blevet muligt via Facebook at lave sikre betalinger. I praksis betyder det, at virksomheder kan koble et betalingsmodul til deres Facebook-butik. Lars Juul Dalsted fra Dibs udtaler blandt andet, at forbrugerne ikke længere behøver at forlade Facebook. Det skriver EPN.

Lars Juul Dalsted mener, at især de unge vil drage fordel af dette, da unge ifølge ham bruger Facebook til at søge efter produkter, mens de ældre bruger Google.

Dog er Thomas Bigum, der er ekspert indenfor sociale tjenester, ikke begejstret for løsningen. Han advarer, at virksomheder nemt kan komme til at tabe penge på at lave en Facebook-butik. Dette skyldes især, at Facebook er en kommunikationskanal og ikke en handelskanal. Henrik Teil fra FDIH er heller ikke begejstret for Facebook-butikker.





Gå til bund
Gravatar #1 - moulder666
31. aug. 2012 06:32
Hmm - så er det da vist ganske tydeligt, at jeg er en "ældre"!

Jeg har da ingen interesse i at søge efter produkter på Facebook - de par sider jeg har været inde på med det har været afsindigt bloated med reklamer og hamrende ligegyldige statusopdateringer og har ikke tilføjet noget som helst til de informationer man kan finde på deres officielle hjemmesider!

Når jeg søger efter produkter, går jeg efter overskuelighed og let tilgængelig information - så jeg hurtigt kan finde ud af, hvor jeg får den bedste kvalitet for færrest penge - det vil jeg påstå, at FB er hamrende elendigt til!
Gravatar #2 - f-style
31. aug. 2012 06:41
Jeg søger også mest på google, også fordi jeg ofte vil læse reviews hvis det er elektronik jeg køber.
Gravatar #3 - troldefar
31. aug. 2012 06:57
Tror vist jeg er endnu ældre...
Søger man efter produkter på Facebook?!
Seriøst?!
Gravatar #4 - interpol
31. aug. 2012 06:59
30 år og man er kørt ud på et teknologisk ældre-sidespor...
Gravatar #5 - LiveLongAndProsper
31. aug. 2012 07:04
Jeg har aldrig hørt om folk der søger efter produkter på Facebook, så ham Lars må da gerne lige komme med nogle kilder.
Så vidt jeg kan se på den nedereste del af artiklen (se kilde-linket), er situationen netop den modsatte.. Facebook bruges ikke rigtigt til e-handel..
Gravatar #6 - FeedMe
31. aug. 2012 07:45
Ikke nok med at Facebook kræver al vores tid....nu vil de også kunne tage imod vores penge :D
Gravatar #7 - Igloohat
31. aug. 2012 08:58
Hvad er det der Facebook, for noget?
Gravatar #8 - Testa
31. aug. 2012 09:37
Nu siger mine erfaringer med DIBS mig at det nok skal komme til at floppe meget stort. Nu har DSB brugt dem i lang tid og hver gang jeg ringer ind med et problem så har jeg fået at vide at der er problemer med DIBS og jeg er langt fra den eneste der har været problemer med og de har sagt det videre til ledelsen.

Gætter på at sådan nogle løsninger heller ikke er rettet mod mig, men jeg er så også imod at klikke mig ind på nogen butikker via. bannere og lign. og går altid tilbage til google og finder deres side hvis det er. Virker bare som en meget simpel måde at undgå rigtigt mange phising forsøg på.
Gravatar #9 - PHP-Ekspert Thoroughbreed
31. aug. 2012 10:00
25 år uden facebook == senil it-borger O_o

Jeg vil da hellere bruge noget som Kelkoo/Pricerunner hvis jeg vil finde det billigste sted? Ellers er det helt klart sider som Amazon jeg køber mest fra!..

Brugerens egne reviews er imho guld værd når man er på udkig efter noget nyt, hvadend det er hardware, en støvsuger eller nye dæk til bilen :)
Gravatar #10 - moulder666
31. aug. 2012 18:35
Testa (8) skrev:
Nu siger mine erfaringer med DIBS mig at det nok skal komme til at floppe meget stort. Nu har DSB brugt dem i lang tid og hver gang jeg ringer ind med et problem så har jeg fået at vide at der er problemer med DIBS og jeg er langt fra den eneste der har været problemer med og de har sagt det videre til ledelsen.


Hehehe - altså, bare fordi du har haft nogle dårlige oplevelser med DIBS kan det ikke videreføres til, at DIBS er et dårligt firma.

Du bruger dem jo med garanti masser af gange årligt, hvor du IKKE lægger mærke til, at der er nogle problemer. (eller, at du overhovedet bruger DIBS) De er sateme større, end man sådan lige umiddelbart går og tror!
Gravatar #11 - Laziter
31. aug. 2012 19:50
#0 skrev:
Lars Juul Dalsted fra Dibs udtaler blandt andet, at forbrugerne ikke længere behøver at forlade Facebook


Alene den udtalelse virker skræmmende.
Afhængigheden af FB er stor nok som den er. Hvis handel skal foretages samme vej, så bliver det jo en stor just-eat og semi-anti-social fremtid vores børn kommer til at vokse op i.
Jeg har sågar hørt rygter om supermarkeder der vil til at tilbyde handel gennem FB. Der kan gå så meget galt ved at acceptere den slags..
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login