mboost-dp1

unknown

Digital musik skaber bredere musiksmag

- Via physicsweb - , redigeret af Net_Srak

Renaud Lambiotte og Marcel Ausloos fra Liege Universitet har, ved hjælp af sitet Audioscrobbler, gennemført en undersøgelse af, hvorfor vores musiksmag bliver bredere og bredere.

De to forskere fik i løbet af undersøgelsen udarbejdet et kort over udviklingen af folks musiksmag.

Konklusionen på undersøgelsen er, at den digitale musik og dermed den lette tilgængelighed, har medført en musiksmag, der ikke kun er skabt af pladeselskaberne genreinddelinger, men i stigende grad også af lytteren selv. Konklusionen giver pladeselskaberne en helt ny måde at analysere markedet.





Gå til bund
Gravatar #1 - hejole
7. okt. 2005 23:09
"medført en musiksmag, der ikke kun er skabt af pladeselskaberne(s) genreinddelinger, men i stigende grad også af lytteren selv"

Der mangler et 's' på 'pladeselskaberne'. Men ellers: Wohoo!
Men er det ikke direkte selvsagt at vi, når præsenteret for et rigere udbud, udvikler en rigere smag?
Det sørgelige i hele denne affære med pladeselskaber VS. internettet er de stores frygt for at miste grebet om Johnna Doe når de ikke længere kan sætte nogen dagsorden for god musiksmag. (The Voice spiller f.eks. pladeselskabernes hit-liste, der helt fra oven, efter den store kommercielle opskrift, dikterer sommerens næste one-hit wonder.)

For hver nyhed jeg læser på nettet, der involverer pladeselskabernes mange fadæser og frygt for fremtiden, græder mit hjerte en smule over kulturtabet.
Musik er, som alle andre kreative frembringelser, en kommunikation.
Kommunikation kan kun leve frit, ellers dør den.

"Konklusionen giver pladeselskaberne en helt ny måde at analysere markedet." Citatet understreger desværre min pointe. Men samtidig er det dog også et mildt tegn på lys forude.
Hvis vi så også kan få smidt alle de proprietære DRM-skemaer af H til, så kan de endda få et skulderklap med på vejen.

Mvh
Gravatar #2 - BurningShadow
7. okt. 2005 23:28
"Digital musik skaber bredere musiksmag"

Hvilket betyder et fald i salget af den musik, som de store selskaber ønsker at sælge. Hvilket igen betyder, at de små kunstnere udgør en risiko for de stort selvskaber, på lige fed med folk der har klap for øjet og et træben.
Gravatar #3 - hejole
7. okt. 2005 23:45
#2
Well.. problemet er nok snarere at du med en musikalsk veluddannet lytterskare har svært ved at forudsige markedet.
Der er dermed ikke samme investeringssikkerhed i one hit wonders eller velrenommerede kunstnere. Dette gør det svært at agere gigant på markedet med mindre man lukker alle kunstnere ind i folden og lader dem udtrykke sig frit. Hvilket igen betyder at pladeselskaberne pludselig skal til at bruge kvalitetslyttelapperne og fungere som vidensformidlere i stedet for deres nuværende rolle som forpagtere. En evne de så vidt ikke har vist sig i besiddelse af.
Verden er yderst kompleks, og med den gammeldags forretningsmodel, havde pladeselskaberne stor indflydelse på det brede flertals musiksmag.
Med en anarkistisk (modsat centraliseret/topstyret) kulturformidler som nettet, der kan nå ud til ethvert verdenshjørne på få sekunder, står de store pladeselskaber pludselig overfor en forretningsmæssig afgrund hvis de skal følge deres hidtidige politik. Netop derfor er de bange. (en del af) Deres investeringsgrundlag er pludselig smuldret bort.

Man fristes til at kalde det: "Apokalyptisk selverkendelse" :-D
Gravatar #4 - sguft
8. okt. 2005 00:07
Hvor finder man en højopløst udgave af det billede der linkes til ?

edit:
Nåh jeg faldt istedet over rapporten, hvis nogen skulle være interesseret: http://tw.arxiv.org/PS_cache/physics/pdf/0509/0509...
Gravatar #5 - atrox
8. okt. 2005 05:29
Det var de længe om at regne ud. Men da godt at de er kommet lidt efter det på det sidste hvad angår deres måde at drive butik på :P
Gravatar #6 - kjaer
8. okt. 2005 09:20
Det har de jo ret i... Min smag er blevet bedre (læs: bredere) siden jeg fik et iTunes account :)
Gravatar #7 - gnyffel
8. okt. 2005 09:49
Min brug af peer-to-peer-tjenester har kun øget pladeselskabernes indtægt. Havde det ikke været for opdagelsen af Kazaa i mine yngre dage, så ville de såmænd næppe have fået særlig meget herfra.

Der findes da helt klart dem, som bare henter musikken og ikke giver en krone fra sig, men jeg er ikke en af dem.
Gravatar #8 - -xero-
8. okt. 2005 18:15
Fair nok, tror også de er rigtige på den .. Lytter selv til alt lige fra rap til psytrance
Gravatar #9 - buch
9. okt. 2005 08:01
vil lige informere om, at newz.dk har en gruppe derinde som man kan joine :)

http://www.last.fm/group/Newz%2Bdk/members
Gravatar #10 - s1h
19. okt. 2005 15:33
dfsdfdsffsdfds
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login