mboost-dp1

Flickr - landhere

Det integrerede kredsløb fylder 50 år

- Via The Inquirer - , redigeret af Emil

I dag for 50 år siden kunne Jack Kilby fremvise verdens første fungerende integrerede kredsløb som medarbejder hos Texas Instruments. Det var en opfindelse, der skulle vise sig at ændre verden.

Kirbys kredsløb var lavet af germanium og minder i dag ikke meget om de integrerede kredsløb, vi finder i nutidige produkter. Siden opfindelsen er det gået stærkt. Allerede et halvt år efter udkom det første kredsløb lavet i silicium, et materiale der stadig anvendes.

I dag finder man integrerede kredsløb i et utal af produkter, produkter der har været med til at frembringe store fremskridt inden for alt lige fra medicinalindustrien, kommunikation, transport og handel.





Gå til bund
Gravatar #1 - Vandborg
12. sep. 2008 11:54
ehh ?
transport og transport
:)
Gravatar #2 - Bean
12. sep. 2008 12:14
#1:

[...]transport og handel.


:P
Gravatar #3 - Laziter
12. sep. 2008 12:21
Te'løk mæ æ føs'daw do gamle IC :D

Sikke tiden da går, ham Kilby (Jack Kirby var tegneserie tegner), levede ikke forgæves. Tak for fremskridtet gamle dreng :)
Gravatar #4 - salatbar
12. sep. 2008 14:49
50 år er jo ingen alder. Skål for 50 år mere.
Gravatar #5 - majbom
12. sep. 2008 14:53
ja, den er sq nok svær at undvære i dag :)

men som #3 siger, hedder manden altså Kilby til efternavn (det står endda i artiklen)

go' weekend!
Gravatar #6 - inzane
12. sep. 2008 15:35
I dag finder man integrerede kredsløb i et utal af produkter, produkter der har været med til at frembringe store fremskridt inden for alt lige fra medicinalindustrien, kommunikation, transport og handel.


yesss. tror ikke at man har en chance for at finde et "elektroniks" produkt idag som ikke har en integreret IC i sig.
bwt useless link

hvorfor er det at newz altid skal komme med en eller anden ligegyldig side note til den bragte nyhed...
Gravatar #7 - p1x3l
12. sep. 2008 16:46
Kilby_solid_circuit
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/42/Kilb...

Intel 80486 DX2 taken with an optical microscope at 200x magnification.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2b...

Atmel Diopsis 740 System on Chip
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e...

fremskridt :D ? ja lidt måske
Gravatar #8 - ostelarsen
12. sep. 2008 22:07
Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra! Hurra!
Gravatar #9 - Nielsporter
13. sep. 2008 01:12
Inspiration til den første chip kunne være kommet af Konrad Zuses Z1 oprindeligt kaldet V1. En computer binært baseret på 64 words af 22 bit. Bygget hjemme i 1936-1938, ikke baseret på relæer men tynde metalplader. Clockfrekvens var en hertz. Noget langsom til data behandling. Z3 var en større version som blev brugt af det tyske militær. Her er et link til sagen.
http://www.epemag.com/zuse/part3a.htm
Thus, the saying "War is the father of everything," is not true in the case of the invention of the computer.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login