mboost-dp1

Dell

Dell klar med elektronisk skærmfilter

- Via The Register - , redigeret af Emil

Hvis man sidder og læser på sin bærbare computer og synes, det er irriterende, at sidemanden sidder og kigger med, eller bare vil have indholdet på skærmen for sig selv, så lancerer Dell nu en løsning.

På skærmen monteres et filter, der kan styres af computeren og dermed brugeren, så man kan bestemme betragtningsvinklen. Dell mener selv, det er verdens første elektroniske filter mod nysgerrige blikke, men vil ikke komme med mange detaljer om, hvordan det virker, andet end det involverer ekstra baggrundsbelysning.

Er filteret aktiveret, så vil alle andre end personen, der sidder direkte foran skærmen, blot se et mønster af Dell-logoer og sorte striber.

Indtil videre så kan man kun tilkøbe funktionen til Dells E6400 bærbare computer for en pris på 110 euro.





Gå til bund
Gravatar #1 - nocture
24. sep. 2008 14:12
Endeligt kan der ses frække film i toget, uden fru jensen ved siden af føler sig stødt.
Gravatar #2 - ty
24. sep. 2008 14:14
Var der ikke nogle kvikke piger, som allerede havde opfundet noget lignende?
Gravatar #3 - afischer
24. sep. 2008 14:28
#2, jeg tror, at du tænker på den her WNZ :)?:
http://newz.dk/strikket-privatsfaere-til-sin-lapto...

//Topic
Det lyder umiddelbart meget interessant, selvom jeg dog aldrig selv har følt mig generet af tanken om, at andre kan lure med på hvad jeg laver ved min bærbare.

Når det er sagt, så vil folk der arbejder mens de pendler nu kunne arbejde med mere "fortroelige" ting, uden at sidemanden i toget kan kigge med ;).. Smart, hvis man har brug for det!
Gravatar #4 - Slettet Bruger [3600763697]
24. sep. 2008 14:30
vi har ellers mange af sådan nogen plader til at lægge på skærmen der gør man kun kan se hvad der sker hvis man kigger forfra... men indbygget i skærmen er da nyt
Gravatar #5 - BizSpy
24. sep. 2008 14:59
Jeg faldt også over en ligende produkt her den anden dag da jeg kiggede efter tft skærme og det havde samme funktion dog var det vist ikke elektronisk.

Så vil ikke ligefrem kalde DELL´s produkt for specielt banebrydende


PS: Hvem gider enlig eje en Dell computer de er da blandt de aller grimmeste maskiner på jorden
Gravatar #6 - Slettet Bruger [3600763697]
24. sep. 2008 15:06
"PS: Hvem gider enlig eje en Dell computer de er da blandt de aller grimmeste maskiner på jorden"

... overvejede lidt at skrive noget om hvorfor forældre beholder grimme børn. men det ville bar blive flamebait
Gravatar #7 - greylion
24. sep. 2008 15:09
@#1: Fru Jensen vil dog muligvis undre sig over hvorfor man får stådreng af at sidde og se på Dell logoer og striber :·)
Gravatar #8 - Kasperbif
24. sep. 2008 15:25
greylion (7) skrev:
@#1: Fru Jensen vil dog muligvis undre sig over hvorfor man får stådreng af at sidde og se på Dell logoer og striber :·)


Personligt ville jeg ikke blive overrasket, hvis en af nørderne fra newz.dk rent faktisk fik det.
Gravatar #9 - Palnatoke
24. sep. 2008 15:46
Kunne da vaerre meget nyttigt..
finder det utrolig irreterrende naar man sidder og foere en samtale over messenger i klassen, og sidemanden sidder og laeser med :(

(ikke at jeg kunne finde paa at skrive i timerne.)
Gravatar #10 - dan1el
24. sep. 2008 15:55
det har været option på lenovo laptops i et pænt stykke tid nu...men ok det er nyt Dell har det
Gravatar #11 - Bean
24. sep. 2008 15:57
#7 Ja for fanden :D

#1 Ja, eller tage sig en gamer i klassens undervisning :)
Gravatar #12 - gnаrfsan
24. sep. 2008 16:46
#10 Er Lenovos elektronisk, eller er det et af de her statiske filtre, som man har kunnet få i årevis?
Gravatar #13 - Staeren
24. sep. 2008 17:08
#11 Eller hvis man har et webcam som kan drejes, så sætter man sig ved siden af en pige med gode kasser, og drejer det så det pejer ned i kavalergangen... mums...
Gravatar #14 - ikkeleakmitlogin
24. sep. 2008 17:09
Det har de da haft i banker i en milliard år.
Gravatar #15 - bobslaede
24. sep. 2008 19:18
Det er jo ikke nyheden at der ikke er andre der kan se skærmen, nyheden er jo at det styres fra computeren, og ikke bare er et filter.
Gravatar #16 - nerdgirl.dk
25. sep. 2008 08:00
Nogen der ved hvordan det styres?... Kræver det en særlig driver, og virker det så på Linux?

#6
Ja, Dell har ikke de kønneste maskiner, og umiddelbart ligner min Dell Latitude da også noget billigt lort, men den har kørt upåklageligt i næsten 4 år.... og Linux fungerer super på den.
Gravatar #17 - Justin
25. sep. 2008 08:41
hvis man køber en gammel bærbar følger det med helt gratis
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login