mboost-dp1

Darpa

DARPA vil have hackere til at hjælpe med sikkerhedsprojekter

- Via V3 - , redigeret af Avenger-

I forbindelse med Black Hat-konferencen fortalte den tidligere hacker Peiter “Mudge” Zatko, der nu arbejder som leder hos Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), at man ønsker at støtte hackere med at lave sikkerhedsprojekter for staten.

DARPA har lavet et projekt, de kalder for Cyber Fast Track, hvor interesserede hackere kan foreslå sikkerhedsprojekter til DARPA, som efterfølgende kan blive godkendt inden for 14 dage. Hackerne vil beholde alle rettigheder til deres arbejde, mens DARPA får lov at bruge det til statsligt brug.

Målet for DARPA er at gøre sikkerhedsudviklingen meget mere fleksibel og opfindsom, da den i dag præges af store og langsommelige projekter, der ofte tænker meget traditionelt.

DARPA håber på at kunne støtte 20 til 100 projekter om året.





Gå til bund
Gravatar #1 - Silver Mane
5. aug. 2011 15:05
Rimlig god ide. På tide nogle af de "voksne" begyndte at bruge nerdium. Om det er fair betingelser kan altid diskuteres, men som udgangs punkt, er det en god start.
Gravatar #2 - baagoetheone
5. aug. 2011 16:51
Super god ide!
Også på tide, at de indser, at hackere faktisk også kan bruges til noget positivt. Frem for den negative omtale de ofte får :)!!!
Gravatar #3 - Pwncopter
5. aug. 2011 17:10
baagoetheone (2) skrev:
Super god ide!
Også på tide, at de indser, at hackere faktisk også kan bruges til noget positivt. Frem for den negative omtale de ofte får :)!!!


- Der mener du vel nærmere Crackere?
Gravatar #4 - Jaqen
5. aug. 2011 17:26
#3 du ku bare ikke lade være? -nå, jeg laver popcorn i tilfælde af det lykkedes dig at afspore debatten til den gamle religionssag
Gravatar #5 - ChristofferKjeldgaard
5. aug. 2011 19:19
#3 http://2.bp.blogspot.com/_eKqFwHXDvCs/TUGrFqd_XnI/...

- Eller, kunne det tænkes at DoD (DARPA hører under DoD) er begyndt så småt at rekruttere sin cyper army? Efter Stuxnet, Kinesernes utallige angreb og "The Iranian National Guard" synes jeg ikke det virker så usandsynligt mere - USAs fjender opruster, måske gør de det samme? :)
Gravatar #6 - ipwn
5. aug. 2011 21:04
#4 Vi må jo insisterer. Ellers ender de store navne indenfor programmering i samme pose med script kiddies og andre destruktive folk. Ellers må vi finde på noget andet. Måske old school og moderne hackers? Old school hackers skabte computer revolutionen, og moderne hackers udnytter og ødelægger den. Min respekt går i så fald til old school hackers, og de findes stadigvæk; dem der skaber ting. (Det er også en sådan slags hacker jeg stræber mod selv at være, sådan som det står skrevet i hacker manifestet)

Begge ting kræver selvfølgelig stærke evner og en interesse ud over det normale, men det at skabe er i min mening lidt mere interessant end at bryde ind eller ødelægge. Men måske er kampen sund; old school hackers kan så forsøge at skabe metoder der modarbejder moderne hackers, og den anden vej rundt, hvilket resulterer i en konstant og tvungen forbedring af software. Der er bare en del uskyldige mennesker der bliver ofre i krigen :\
Gravatar #7 - grok
6. aug. 2011 12:41
Silver Mane (1) skrev:
På tide nogle af de "voksne" begyndte at bruge nerdium.

Ja for alle ved jo at en hacker er altid 16 år. Når han fylder 17 glemmer han alt og når han er 18 begynder han at læse berlingeren.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login