mboost-dp1

unknown

Danskernes internet-adgang er blandt verdens bedste

- Via Jyllands-Posten - , redigeret af Pernicious

FN-organisationen ITU har netop udsendt deres nye Digital Access Index. Det er et indeks der sammenligner Internetforbindelser i 178 lande.

ITU har foretaget en række målinger, en af dem er antallet af bit pr. indbygger, og her ligger Danmark på en klar første plads. Med 20.284 bit per indbygger, er vi næsten dobbelt så langt foran som nr. 2.

Sammenlagt er Danmark også godt med, vi kommer ind på en andenplads efter Sverige. Generelt er Europa godt repræsenteret, men også Asien er godt med.





Gå til bund
Gravatar #1 - TullejR
21. nov. 2003 14:34
Ikke for noget, men at sige at sverige kun er et "mulehår" foran danskerne i priser, er da en lodret løgn... men det kommer jo selvfølgelig an på definationen af "mulehår" :)

desuden siger den undersøgelse vel ikke så meget, når man tager i betragtning at Danmark er et velhavende land - generelt er vores forbindelser til internettet jo efterhånden meget langsomme...
Gravatar #2 - Disky
21. nov. 2003 14:37
Tullerjr:
Læs lige artiklen, der står:
Men når alle kriterierne regnes sammen er Sverige stadig et mulehår foran Danmark.

Der står ikke 'priser' men 'ALLE'.

Og hvad angår priser er det jo kun en lille del af Sveriges befolkning der kan få det billige internet, gad vide hvad en ADSL forbindelse ude på landet koster i sverige hvis man overhovedet kan få sådanne en.
Gravatar #3 - TullejR
21. nov. 2003 14:39
og priserne for internet-adgang er kun lavere i Singapore, USA og Hong Kong

#2:

Men ja, du har en pointe..
Gravatar #4 - mulle2
21. nov. 2003 15:00
Hvordan hulen kan man skrive Danmark med småt??????!!!!????? Der må være omgang.
Gravatar #5 - zanki
21. nov. 2003 15:02
tror de fleste tænker på hvor lidt bånbredde man får for prisen herhjemme, når de først læser artiklen.. det kan godt være vores bånbredde er af høj kvalitet, men ville nok hellere ha lidt mere, og så evt af lidt dårligere kvalitet.. nu har jeg tiscali i forvejen, så hvor meget ringere kan det blive :-/
Gravatar #6 - FISKER_Q
21. nov. 2003 15:03
#5 mere af dårligere kvalitet betyder mindre alligevel.
 
Gravatar #7 - Kenneth-Olsen
21. nov. 2003 15:05
#5 Du har skrabt bunden der :)

Mange folk tænker kun på hvad de har i download rate, men hvor fedt er det lige at ha en 10 mbit - og så dele den med en hel boligblok...
Så hellere gi lidt mere for egen 2 mbit privat linie.
Gravatar #8 - Kram
21. nov. 2003 15:21
God kvalitet, nå ok. :) Synes folk i Danmark har lige så mange problemer med deres internet, som alle andre.

Det kan godt være vi har mange indbyggere med internet, men det er jo også fordi at Danmark er så godt dækket, man kan jo få internet næsten over alt. I mange lande, er der steder hvor man stadigvæk kun få analog forbindelser.

Men den der med god kvalitet, må være en røver :P
Gravatar #9 - FISKER_Q
21. nov. 2003 15:28
#8 og hvad baserer du det på?

ser vi fx i usa skal du fandme lede langt hvis du vil se kabel kombineret med uploads over 128kbps.

Mange steder tager det lang tid at komme ind, og nogle steder kræver de 12 måneders binding.

Selvfølgelig er der også problemer her. Men jeg betragter dem som forholdsvist enestående. Hvertfald i forhold til de problemer jeg hører fra andre der bor i udlandet.

Her er det forholdsvist muligt at få 2Mbit i hele landet, godt nok dyrere. Men som man jo ser ifølge statistikerne, over dobbelt så stor chance du rent faktisk får den båndbredde du betaler for, så mange bruger linien.
 
Gravatar #10 - PeterBP
21. nov. 2003 15:41
Tja, jeg kan vel ikek klage over andet end tele Danmarks nær-monopol position.

Så venter jeg bare til vi får 10 megabit hjemmme :p
Gravatar #11 - Plimm3r
21. nov. 2003 15:53
#10 Hvorfor ikke bare nøjes med 8mbit som man kan få allerede..
Gravatar #12 - fjols
21. nov. 2003 15:56
Det kan godt være man kan få internet over alt i Danmark, og også forholdvis hurtige linier, men jeg er ved at være træt af min 256/128 linie for nu er det efterhånden sådan hver anden dag at min båndbredde topper ved 3kb/s, så ringer man selvfølgelig til tdc, så sender de en tekniker og mærkeligt nok har man 30kb/s lige den dag teknikeren kommer! :(

Tilbage til emnet...
Det kan godt være at der er mange der snakker om sveriges 10 mbit (snart 100mbit;), men der er for få der tænker over at det er langt fra alle steder i landet de kan få dem, derudover synes jeg da det er værd at tænke på at CC tilbyder 8mbit boost, at Struer.net tilbyder 8/1 mbit ret billigt internet (dog kun få steder i landet) og at TDC er ved at teste 8/8 mbit enkelte steder!
Gravatar #13 - FISKER_Q
21. nov. 2003 16:01
#12 og hvilken teknologi skulle den 8/8Mbit forbindelse da bruge?

ADSL topper ved 2Mbit upload(selve standarden hvertfald). Og så vidt jeg husker er den eneste standard af DSL type der kommer over det er VDSL.
Så tror du ikke bare det er 8/2 de tester?
 
Gravatar #14 - Invaderen
21. nov. 2003 16:08
2/½ tele2 mht. pris er vejen frem :)
Gravatar #15 - ttN
21. nov. 2003 17:25
Fisker q:

Nej, ADSL max er ikke 2mbit - TDC har bare sat det til den max grænse. ADSL'en er fornylig "frigjort", hvilket sætter den op til en grænse på de - ja godt gættet - 8mbit/8mbit.
Gravatar #16 - bmc
21. nov. 2003 19:04
#15 A'et i ADSL står for asymetrisk, dvs at hastigheden ikke er den samme begge veje, de ADSL forbindelser vi har herhjemme topper ved ca. 8mbit dl og omkring 700kbit upload. (har hørt tal ml. 640-768) .. Og så skal du ha en god forbindelse til centralen for at det kan lade sig gøre. DSL forbindelser med samme hastighed begge veje hedder SDSL.

Så vidt jeg er orienteret er der ikke nogen xDSL teknologier der tillader mere end 2.4mbit upstream, men det kan da være det kommer..

Se evt. et ældre skema over teknologierne her, næsten nederst på siden:

http://searchnetworking.techtarget.com/sDefinition...
Gravatar #17 - SmackedFly
21. nov. 2003 19:04
#15

Telestyrelsen har fastgjort en grænse, ikke TDC ;)

Men ellers har du ret.
Gravatar #18 - Fjolle
21. nov. 2003 19:08
#15 som du kan læse på http://newz.dk/articles/view/8/ er det kun "nedstræmshastigheden" de har frigjort!
Gravatar #19 - dasbutt
21. nov. 2003 19:14
Argh ikke helt min ADSL kan i teorien med den kvalitet min linie har til centralen komme op på 6Mbit downstram og ca 700kbit upstream. Så er det bare ærgeligt at min udbyder ikke vil sælge mig det.
men selvom man har en hurtig linie, så syntes jeg for det meste ikke at man kommer over 400-500kilobytes sek. i download sommetider en megabyte hvis man downloader fra et lokalt mirror og hvis man arbejder lidt for det, kan man komme op på 2 megabytes i sek. men som regel er den omkring de 400 kilobytes. Kun én enkelt gang har jeg været oppe på 5mb i sek.
Gravatar #20 - FISKER_Q
21. nov. 2003 19:39
#16
VDSL standarden overgår det.

Det samme gør G.SHDSL(mener jeg den hedder) også.
RADSL har et "max" på 512/512. og RADSL er en teknologi der er for at folk længere væk fra centralen også kan få ADSL. Så jeg tvivler på de 700kbps holder som max.
 
Gravatar #21 - TullejR
21. nov. 2003 19:57
#19:

kan du bestemme dig for om du vil bruge megabit eller megabyte som enhed ? som posten er lige nu, er den meget forvirrende.
Gravatar #22 - bnm
21. nov. 2003 20:15
lige for at banke lidt til en død ko så ville det være rart hvis folk konsekvent (og for ordnens skyld) skrev multipla forkortelserne med stort (K, M, G, T etc.) og henholdsvis b for bit eller B for byte og endelig, hvis de skrev et 'i' mellem de to værdier hvis de tænkte på 2^(10*n) potenser og ikke 10^n potenser.

altså
1b = 1 bit
1Kb = 1 Kilobit = 1.000 bit
1MiB = 1 MebiByte = 8.388.608 bit

Og så fremdeles. Hvordan de udtaler det er jeg sådan set ligeglad med. I mundtlige samtaler plejer det at være lettere at gætte den korrekte mening ud fra kontekst end når folk bare rafler forkortelser af i et indlæg. Så om de siger "min 2 megabit" om deres "2 mebibit i sekundet" forbindelse, forstyrrer ikke mig :)

Og så lige for at være ontopic igen:
Jeg synes det står rimeligt godt til med Internet tilslutningsmuligheder her i landet. Ganske vidst kan man altid ønske sig mere fordelagtige priser, men det er nu ikke helt rimeligt at sammenligne med diverse BBB boligblokkes delte 10Mib/s forbindelser som er plaget af nedetid og som ikke helt (konsekvent) yder den deklarerede hastighed så snart der er tale om trafik ud af landet (Sverige).

Faktisk er der længere mellem lande der virkelig kan prale med at være længder foran Danmark. I Japan er det stort set umuligt at skaffe andet end sørgelige telefonmodem opkoblinger uden for storbyerne og der får man lov til at betale når man køber hos deres statskontrollerede teleselskab. I USA er det meget udbredte kabel MEGET begrænset mht. upstream trafik og mange af ISP'erne overvåger trafikforbruget hos der klienter som en høg for at banke dem i hoved hvis de bruger deres "ubegrænsede" Internet tilkobling "urimeligt".

Alt i alt synes jeg det står rimeligt godt til I Danmark på den front, men man kan selvfølgelig altid ønske sig det dobbelte til det halve :)
Gravatar #23 - Disky
21. nov. 2003 20:56
bnm:
Din MiB osv er en standard ja, men den er aldrig blevet anerkendt i branchen, og derfor rimelig ubrugelig.

Så lad os gøre ligesom alle andre og bruge 2^n når det er om computer, og kune bruge 10^n når det ikke er og så lige de par undtagelser der er (HD størrelser når du spørger producenterne, og datakommunikation)
Gravatar #24 - Regus
21. nov. 2003 21:26
#22
bare for at være træls så er kilo (si prefikset) med lille k så det hedder kb = kilobit kB = kilobyte Kb betyder kelvinbit hvilket ikke rigtigt giver nogen mening...
Gravatar #25 - bnm
21. nov. 2003 22:21
#23 Regus: ok, den tager jeg på mig. Iflg. standarden forkortes deca hecto og kilo til bogstaver i lower case. Det er hermed noteret :)

Men derefter er det store bogstaver. ;D

Mht. hvad der er "skik og brug" i forskellige brancher (#22) så kan det rende og hoppe. Der er min erfaring at folk der ikke kender til "-ebi, -ibi, -obi" ikke bliver forvirret at de gange hvor jeg skriver f.eks. MiB for at indikere 2^20. Jeg gætter på de tror jeg bare skriver det på en eller anden popsmart måde, men de ved under alle omstændigheder at jeg mener en, for dem, "megabyte" (mebibyte).

Så, ikke mere derailment fra min side :)
Gravatar #26 - Pakster
22. nov. 2003 00:23
Trods det at folk synes det er for dyrt at have adsl her i danmark, så er det nu ret billigt. Specielt hvis man snakker med folk rundt omkring i europa. det er ihvertfald min erfaring. Det er kun fordi vi sammenligner os med sverige hele tiden at det virker dyrt. For deres system har kostet kassen at udbygge over hele landet, og det har de betalt via skatten.

Intet er gratis!
Gravatar #27 - hasher.dk
22. nov. 2003 10:16
Jeg klager da heller ikke over hastighed/pris. Den sidste måned (ca.) har jeg haft 7½ Mb/s downstream og 512 kb/s upstream for 395 kr./md. Har bare ikke lige fået taget mig sammen til at klage til CC endnu... ;-)
Gravatar #28 - dystopia
22. nov. 2003 11:39
Jeg henter med 5 MB/s fra de "rigtige" sider, for 10 kr. pr. måned så det kan jeg da heller ikke rigtigt klage over :)
Bare synd der ikke er så mange af dem...
Gravatar #29 - Zpiritfall
22. nov. 2003 13:01
#28:

Er du også på AUC-net?
Og er det sunsite.dk?
=)
Gravatar #30 - Pakster
22. nov. 2003 21:08
hvad kan man bruge den hastighed til, hvis ikke man har steder for man kan suge ulovligheder fra med den fart?!
Gravatar #31 - FISKER_Q
22. nov. 2003 21:35
#38 Hvorfor skulle man også bruge den til at suge ulovligheder ned med?

Og hvad hvis man har?
Gravatar #32 - TullejR
22. nov. 2003 21:56
#30:

Har du hørt om at hente fra flere steder SAMTIDIGT ?!? :D
Gravatar #33 - Madhay
23. nov. 2003 01:59
#30.. fyre mit tdc(#/#%kabeltv og vælge frit mellem 4000 kanaler? internettelefoni? lave virtuelle online verdener? købe spil, programmer, musik og film i ordentlig kvalitet online i sydkorea til 3,75 og lovligt?

tja. jeg tror nok vi finder på noget ;0)
Gravatar #34 - Kadann
23. nov. 2003 09:02
#9 -

Det er ikke kun i USA der er lang binding.

I vores kære naboland, som folk altid hiver frem som eksempel, er det ikke unormalt med 12-24 mdr. binding, hvis man vil have den billige oprettelse.

Men, det er jo oss' en fin strategi, fordi så er selskaberne sikre på at regningen bliver betalt, og kan sætte prisen derefter.

I danmark er der kun bindingsperiode på 6 mdr., så der må selskaberne sætte en pris efter det.. fordi, modsat hvad folk tror, så er det altså langtfra gratis at sætte f.eks. ADSL op..

Opsættelsen skal tjenes ind først, og så derefter udstyret, som kunden låner, og så er vi pludselig oppe på ca. 2-3 år for at tjene en 256/128 Kbit forbindelse ind, og først derefter tjener man penge på den.

Jeg kan jo kun sige, at jeg glæder mig til at hoppe på en sur forbindelse, når jeg rykker til Malmö til næste år, men jeg glæder mig bestemt ikke til bindingsperioden og især ikke til oprettelsesprisen.
Gravatar #35 - Mig sagde hunden
23. nov. 2003 19:16
Alle burde have dansk Bredbånd :) de har 10mbit hver vej.. se det sparker sku røv.. plus de har nok danmarks mest Fornuftigste pris...
Gravatar #36 - GeneralHumpalot
24. nov. 2003 23:18
Jeg synes at JP's udregninger er lidt misvisende:

De skriver nemlig:
"Danmark ligger på en klar førsteplads med 20.284 bit per indbygger - det svarer til, at hver dansker i gennemsnit har en 20 Kbps forbindelse til nettet"

Så vidt jeg plejer at bruge betegnelsen kbps så mener jeg kiloBYTEperSec og hvis man dividerer 20.284 bit med 1000 vil det give give 20 kiloBITperSec.

For at få resultatet i kBYTEps skal tallet 20 yderligere divideres med 8 og dermed får man at hver dansker i gennemsnit har en 2,5 kbps forbindelse til nettet og det giver jo et lidt andet billede.

Desuden vil det vel egentligt heller ikke give nogen mening at angive downloadhastighed i bits, da man normalt regner i bytes(kb/mb/gb) når man omtaler størrelsen af filer. Hvis man eksempelvis siger at man lige har downloadet en fil der fylder 9.043.968 bits er det de færreste der instinktivt er klar over hvor stor en fil der er tale om.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login