mboost-dp1

unknown

Danmark måske førende med mobilt internet

- Via Computerworld DK -

FN-organet International Telecommunication Union konkluderer i en undersøgelse, at Danmark og Hong Kong har de bedste muligheder for at give resten af verden baghjul, når det gælder udnyttelse af eksisterende teknologier.





Gå til bund
Gravatar #1 - amokk
17. sep. 2002 17:21
sikkert.. gad vide om de har taget højde for TDCs bureaukrati osv...

det er altså sammen meget godt med sådanne skøn men de kan ik bruges til en skid, for produkterne bliver altid 4 år forsinket og halvdelen af planerne ryger i vasken...

jeg vil da mene at sverige pt er meget længere fremme, de har f.eks. en 2,5mbit/768kbit ADSL linje til 250 svenske om måneden
Gravatar #2 - Infophreak
17. sep. 2002 17:34
Ikke hvis APG har noget at skulle have sagt
Gravatar #3 - neko-chan
17. sep. 2002 17:57
Jammen jeg vil da gerne se danmark give japan baghjul... lol
Gravatar #4 - Slacz
17. sep. 2002 18:06
#3 - hvad er odd'sne?

-Slacz-
Gravatar #5 - EnragedBudda
17. sep. 2002 18:13
lamt!!! det er stort set umuligt at få andet end TDC lameass net..! Jeg er heldig at jeg ku' få noget ok... Stofanet; 1180KBS upload - 198KBS download...
Gravatar #6 - EnragedBudda
17. sep. 2002 18:16
Hvordan kan vi være så langt fremme????? De andre må fandme være bagude!!!!
Gravatar #7 - Berg
17. sep. 2002 18:40
#6->Sådan som jeg læser det, har vi mulighed for at komme langt frem i forhold til den øvrige verden, dette er ikke ensbetydende med at vi rent faktisk er længere fremme, kun at vi, hvis vi gør en indsats, kan komme til det engang.
Gravatar #8 - west
17. sep. 2002 18:42
#5 Buddha -

~9Mbit/s upload, ~1.5Mbit/s download?

Det var da skæve tal ..?
Gravatar #9 - [email protected]
17. sep. 2002 18:58
undrer mig også over #5

:o/
Gravatar #10 - neko-chan
17. sep. 2002 19:11
#4

Siden at 3G allerede er en realitet i japan, skal folk godt nok se at få fingeren ud hvis danmark skal give baghjul...

Men her kan du browse lidt rundt i NTT DoCoMos udvalg af FOMA (UMTS) enheder.

http://foma.nttdocomo.co.jp/catalog/term/index.htm...

Ligner det TDCs side? nej vel...
Gravatar #11 - west
17. sep. 2002 19:16
#10: "Ligner det TDCs side? nej vel..."

Nope. Den er jo helt japansk =)

Anyways, for fanden da, min 3310 kan ringe, ringes til, sende beskeder, modtage beskeder .. hmm, hvor meget mere er det nu lige jeg har brug for ..?
Gravatar #12 - Slacz
17. sep. 2002 19:24
#10 - eller også er det omvendt..

-Slacz-
Gravatar #13 - ParusMajor
17. sep. 2002 20:03
<STRONG>#11 </STRONG>
<STRONG></STRONG>
<STRONG>Du vil bl.a. gerne snart sende billeder/videoer, have GPS med kort så du altid kan finde vej.</STRONG>
<STRONG></STRONG>
<STRONG>Det er ikke nu, men når din første kammerat får en lidt bedre tlf. som fx kan tage billeder, så køre det hak i hak.</STRONG>
<STRONG></STRONG>
<STRONG>Danskerne er seje, det er TDC ikke måske har de set et nyt blostrende selskab der snart overtager TDC monopol. </STRONG>
Gravatar #14 - west
17. sep. 2002 20:14
Neeej skrid nu med det der! ;)

Hvis jeg vil tage billeder bruger jeg et KAMERA, ikke en telefon !!

Fat det nu og giv os noget billigt bredbånd istedet!
Gravatar #15 - sphinx
17. sep. 2002 20:19
#14

Hvor billigt? SÅ BILLIGT! :)
Gravatar #16 - neko-chan
17. sep. 2002 20:57
Her var lige NTT DoCoMos FOMA P2101V telefon. Det er en video-telefon, så du kan se den du taler med, live... Den var ude lang tid før nokias 7650 som kun kan tage stilbilleder.

Lidt at savle over ;)

http://k-tai.impress.co.jp/cda/article/showcase_to...
Gravatar #17 - Pringle
17. sep. 2002 21:29
Hmmm...gad vide om landenes størrelse har en betydning...der skal alt andet lige færre knudepunkter til at dække Vestjylland end Lapland eller Sibirien =)
Gravatar #18 - Nomen
17. sep. 2002 22:00
Folk forekommer mig en smule ignorante/snævertsynede, hvis de ikke kan se mulighederne i de nye teknologier.
Det ville svare lidt til man havde sagt "Skrive beskeder? På min telefon?? Nej sq da, giv mig nogle billigere modems" da sms blev introduceret.
Gravatar #19 - YaiEf
17. sep. 2002 23:02
Tjaee, jeg har nu altid syntes at "tele-portation" lød interessant, men jeg må sgu medgi', at "tele-penetration" lyder noget sjovere ;-)
Gravatar #20 - Dark-Light
18. sep. 2002 05:46
Helt enig i det der bliver sagt. Vi kunne være så langt forud, men er det bare ikke pga. firmaer som TDC. De have 2 mbit telefonnet i Japan for 2 år siden...Det kan vi jo ikke just prale med...
Gravatar #21 - RosaKranbil
18. sep. 2002 06:28
Hold nu op med at pive! Vi danskere kan da bare lave fede smilies som ligner billeder og alting!!
Check bare det her vilde shit:
d-_-b
EN MAND MED HØRETELEFONER! Og hvis man kigger nærmere er det jo LAAARS ! :)

Ej come on, jeg ser ikke hvad idéen er.. folk SMS'er allerede for meget, og jeg tager selv en halv time om en 2 liners besked. Eneste der kunne være fedt er 2mbit på sin bærbar, mens man render rundt med et webcam og optager en frø i løb! - Så kan alle se at man jagter en frø!
Gravatar #22 - NKJensen
18. sep. 2002 07:58
TDC bashing er da lamt! Hvad forhindrer Cybercity eller eller Sonofon eller Tiscali eller Orange i at lave bedre tilbud?

Ingenting - ud over at de tvivler på at DU vil betale nok for det. Jeg vil da ikke købe aktier i et firma, som for sjov smider en håndfuld milliarder ud på indkøb af et net, som ingen har brug for = vil betale for.

Vi har faktisk fri konkurrence på dette felt, at bygge og drive netværk er bare mere dyrt end mange tror.
Gravatar #23 - SilverWolf
18. sep. 2002 08:07
NKJensen... Mener du at det netværk udstyr på centralerne koster mere end en 24ports 10mbit hub?!... Mener du de grante switche med ATM interfaces i lange rækker og grante modules til at sætte alle tingende sammen som koder millioner?
Gravatar #24 - BurningShadow
18. sep. 2002 08:21
#4
Rimeligt gode. Hvis altså vi:
1) Dropper den latterlige EUbøsse regering vi har
2) Samler alle de nordiske lande i et fællesskab
3) Indsætter en regering, og observatørgruppe, der holder øje med regeringen, og som har magt til at sende den til folkeafstemning, hvis den ikke ”opføre sig ordenligt”.
Gravatar #25 - NKJensen
18. sep. 2002 08:54
# 23 Ja, det mener jeg. Og jeg mener at folk til at tage telefonen og hjælpe brugere samt folk til at drive nettet (= finde fejl og optimere) koster penge. Samt at kradse penge ind osv.

Jeg fastholder at hvis det var sådan en fantastisk forretning, så ville nogen af ikke-TDC firmaerne nok prøve lykken.
Gravatar #26 - amokk
18. sep. 2002 09:58
#24 drop nu det der pis du ævler altid om at vi skal ud af EU og lave en ny kalmarunion... selv om du ik har sat dig en skid ind i tingene
Gravatar #27 - BurningShadow
18. sep. 2002 10:11
#26
En påstand jeg meget gerne ser at du underbygger.
Gravatar #28 - lerbech
18. sep. 2002 10:45
#24 den observatør gruppe findes da allerede det er da folketinget.

og hvorfor skal folk altid rakke ned på tdc når de faktisk ikke er ansvarlige for nyheden
Gravatar #29 - BurningShadow
18. sep. 2002 11:17
#28
Det jeg snakker om med en observatørgruppe er en ekspertgruppe.
Nationen inddeles i amter (som vi har, men uden kommunerne). Disse skal foretage alle administrative opgaver, på nær nogle ganske få ting.
Så har vi det der svare til et land (vi antager jo at vi befinder os i en nordisk union). Der varetages sundhedssektoren, undervisningssektoren, transportsektoren, og lignende områder.
Til sidst har vi unionen. Derfra varetages ordensmagten, domstolene, forsvaret…
Til at styre alt dette (som principielt ikke afviger fra hvad vi har i dag), har vi en forsamling, der består af folk der er valgt indenfor de forskellige partier.
Ved en folkeafstemning bliver det afgjort hvor mange pladser et parti får. Derefter er det op til medlemmerne af de pågældende partier at stemme om hvem fra partiet der sidder i tinget.
Samtidig skal der vælges hvem der kommer i regeringen. Dette forgår ved at folket har nogle kandidater de kan stemme ind.
Der er ikke noget nyt i alt det ovenstående. Det nye er at der skal være en observatørgruppe, der består at mange forskellige grene. Det kunne være økonomieksperter, juraeksperter, samt folk fra industrien, osv. altså folk fra mange forskellige områder. Disse skal ikke have nogen egentlig magt (og er ikke ”fuldtidsansatte”). De kan ikke fremkomme med lovforslag, de kan ikke afsætte regeringen, de kan kun en ting. De kan vurdere det arbejde der bliver udført, og hvis det er samfundsskadeligt, så kan de sende regeringen, og/eller tinget til folkeafstemning.
Derudover mener jeg at vi bør indføre direkte demokrati.
Gravatar #30 - amokk
19. sep. 2002 15:27
#29 fedt lav dit eget parti og vis at du rent faktisk har tænkt dig at gøre noget for at føre dine ideer ud...
man kan altid rakke ned på systemet men hvis du kan vise os om 50 år at din plan virker fordi du er blevet valgt ind så er jeg imponeret
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login