mboost-dp1

Toshiba

CES: Toshiba vil lancere 50+” brille-fri 3D-tv i 2011

- Via Reuters - , redigeret af Net_Srak

I morgen, når CES-messen 2011 starter, så vil Toshiba fremvise prototyper på 3D-tv, hvor man ikke skal benytte briller for at se 3D-effekten. Det har firmaet gjort før, men disse vil være markant større, helt op til 65 tommer.

Hvor godt det kommer til at fungere, er endnu uvist, men ifølge den ansvarlige for visuelle produkter hos Toshiba, Atsushi Murasawa, så tror de så meget på teknologien, at de vil lancere en række produkter i 2011.

Der bliver ikke tale om små størrelser på 12″ og 20″, som firmaet tidligere har annonceret, men derimod fjernsyn med en størrelse på henholdsvis over 40″ og over 50″.

De kommende fjernsyn vil ikke kun være begrænset til en udgivelse i Japan, men også blive udgivet i USA og Europa. Der er dog ikke oplyst nogen specifikke tider eller til hvilke priser.

Toshiba er blandt de eneste, der p.t. satser på brille-fri 3D-fjernsyn. Hos konkurrenterne lyder det blandt andet, at man mener, teknologien endnu sætter for store begrænsninger, blandt andet til betragtningsvinklen.





Gå til bund
Gravatar #1 - moulder666
5. jan. 2011 13:17
NOW we're talking! 40"+ HD 3D-tv, så kan jeg kun forestille mig, at det bliver andet end en billig biograf-gimmick!

Når først udstyret til at se det er acceptabelt, og det kan ses uden briller kan det også lønne sig at begynde at investere penge i at lave materialet til det!

Personligt kunne jeg da kun forestille mig, at f.eks. Super Bowl i HD og 3D kunne være en kanonoplevelse! :-)
Gravatar #2 - f-style
5. jan. 2011 13:17
hvis toshiba får styr på brillefri 3d tv så effekten kan ses fra siderne også, så tror jeg godt de kan få fat i en god del af markedet fordi de vil være så tidligt ude.
Jeg synes ihvertfald det er rigtig positivt da jeg er vild med 3d oplevelsen i nogen af de film som var i biografen sidste år (saw 3d, avatar, clash of the titans). Hvis samme effekt kan komme ind derhjemme uden briller så er det jo rigtig stort, især fordi man slipper for brillerne. Det kan kun blive bedre i fremtiden, desto flere som investere i 3d og gerne vil have det derhjemme desto mere vil film selskaberne satse på teknologien samt senere i spil.

btw. ved mange fjernsyn står der at de er "3d ready", betyder det det samme som med hd ready altså at det er den skrabede udgave med lavere opløsning? Så der senere kommer der full 3d?
Jeg venter ihvertfald et år eller 2 før jeg køber nyt TV med mindre det jeg har går i stykke (37" full hd phillips købt for 1 år siden).
Gravatar #3 - demolition
5. jan. 2011 13:46
f-style (2) skrev:
Jeg synes ihvertfald det er rigtig positivt da jeg er vild med 3d oplevelsen i nogen af de film som var i biografen sidste år (saw 3d, avatar, clash of the titans).

Du må have et glasøje for at være vild med 3D-effekten i Clash Of The Titans. :-) Du må være en af de få, for deres pseudo-3D var godt nok ringe lavet.. I Avatar fungerede det rimeligt godt, men de fleste andre film jeg har set, ville jeg foretrække 2D, bl.a. Saw 3D (som desværre ikke blev vist i 2D).

Ser frem til Avatar 2, hvor James Cameron bl.a. vil forbedre frame raten til 48Hz eller måske 72Hz for at undgå den meget generende hakken som 24 Hz giver, specielt ved sideværts bevægelser.
Gravatar #4 - Møller
5. jan. 2011 13:51
Jeg må indrømme at jeg stadig er noget skeptisk når det kommer til brillefri 3D-fjernsyn. Både fordi jeg har oplevet at der er bestemte betragtningsvinkler hvor 3D oplevelsen erstattes af et grimt "dobbeltbillede" uden 3D effekt men også fordi der rent faktisk er fordele ved at have briller. F.eks. muligheden for at kæresten og jeg kan se to forskellige film i almindelig 2D på samme tid. At jeg så heller ikke er meget for aktive briller gør så, at jeg må vente til passive briller med udskiftelige polariseringsfiltre udkommer... :-s (Forskellig polarisering til hvert øje til 3D-film og ens polarisering når damen skal se Greys Hvide Verden og jeg skal se noget fornuftigt.)
Gravatar #5 - cryo
5. jan. 2011 18:05
demolition (3) skrev:
Ser frem til Avatar 2, hvor James Cameron bl.a. vil forbedre frame raten til 48Hz eller måske 72Hz for at undgå den meget generende hakken som 24 Hz giver, specielt ved sideværts bevægelser.


Nej nej, du ved jo nok at alt andet end 24 Hz får alt til at ligne en dårlig soap opera... det skal helst hakke så det ser rigtig dejlig filmagtigt ud. Det er i hvert fald automat reaktionen fra selvbestaltede eksperter på alverdens fora når emnet kommet op.
Gravatar #6 - MOA
5. jan. 2011 18:16
Som jeg sagde, det ER fremtiden uden briller. Men vi er fortsat nogle år fra det endnu grundet betragtningsvinklen.
Gravatar #7 - Jonas
6. jan. 2011 00:12
Der er så mange muligheder for at lave 3D tv uden briller - så det er da fremtiden..

Indtil da venter jeg på et par briller som kan sync'es med et almindeligt 100Hz tv og vise 50Hz 3D på den måde.. Det kan da ikke passe at det ikke kan laves.
Gravatar #8 - Laziter
6. jan. 2011 00:44
Jeg sad sgu lige og fik en skør idé..
Hvad nu hvis panelerne blev blev bygget op omkring en terning?
Her kommer det skøre så.. En 20 sidet terning som de fleste nok kender fra rollespil.
De enkelte pixels er 20-sidede, hvilket giver en del flere betragtnings-vinkler både vertikalt og horisontalt.
Ok, man kan så ikke se alle 20 sider på een gang, men kun 9-10 stykker, det giver jo også en del mere til dem ude på siden.

Måske lidt langt ude, men fik lige idéen mens jeg sad og rodede med lidt rollespil.
Gravatar #9 - freesoft
6. jan. 2011 13:01
Så må man da håbe de laver et TV der kan klare DVB-C, så den kan tænde og skifte kanaler uden problemer...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login