mboost-dp1

unknown

CAN-SPAM er på vej

- Via News.com.com - , redigeret af Zero

I oktober godkendte det amerikanske senat deres oplæg til en antispam lov, nu har repræsentanternes hus netop godkendt et nyt lovforslag. Det drejer sig om “Controlling the Assault of Non-Solicited Pornography and Marketing Act” eller CAN-SPAM.

Med 392 stemmer mod 5, var der et stort flertal for forslaget, som nu skal godkendes i senatet, en godkendelse man dog mener bliver en formsag.

Vedtages loven bliver det landsdækkende, hvilket betyder at en del stater får strammet op i lovgivningen, imens det for andre bliver en svækkelse.





Gå til bund
Gravatar #1 - Miklos
24. nov. 2003 12:08
Hvem var de fem imod?
Gravatar #2 - Dex
24. nov. 2003 12:21
jeg tænkte faktisk næsten det samme, kunne godt tænke mig at høre hvorfor de stemte imod, om det var bare for at være omvendte eller om de faktisk havde noget at holde på
Gravatar #3 - Net_Srak
24. nov. 2003 12:27
Det står i artiklen.
Gravatar #4 - dasbutt
24. nov. 2003 12:36
Ah, de skulle lige have porno med for at få den igennem. hehe
Gravatar #5 - Cronoz
24. nov. 2003 13:55
#1 De fem imod er sikkert dem der sender alt det lort ud.

Jeg gad egentligt også godt vide, hvem der sidder og finder på sådan nogle navne CAN-SPAM.... hehe.

De bliver nødt til at kalde den noget helt bestemt/meget fjollet, for at få det til at passe til en eller anden fiks forkortelse. LOL!
Gravatar #6 - kg
24. nov. 2003 14:07
#5.... ja, amerikantere har det med at elske ordlyden i forkortelser
Gravatar #7 - jobba
24. nov. 2003 14:36
Damn.... De har været kreative med forkortelsen CAN-SPAM :-D
Det er næsten til grin.
Gravatar #8 - lobner
24. nov. 2003 15:13
Ahhhh det bliver dejligt!

Kommer det ikke til at fange en masse af de .com og .net spammails vi modtager pt.
Eller da disse domæner også kan købes af udenlandske købere, så kommer der vel stadig noget fra disse adresse??

Er der igrunden nogen optegnelser over hvor megen spam der dagligt kommer fra USA??
Gravatar #9 - ZenteRioN
24. nov. 2003 16:07
Det vil nok tage nogle spam-mails, men jeg tror langt fra det tager alt det der kommer fra USA. Der er altid nogle der skal forsøge sig og se om det ikke går alligevel. Ellers er der jo nogle folk der er ekstremt kreative hvad angår at snyde myndighederne :D
Gravatar #10 - FinnHolger
24. nov. 2003 17:07
Sjov at se, hvordan de forholder sig til ordet spam, og tør kalde en spame for en spame.. eller i det mindste kregler den til en forkortelse for sig selv. Stort nok.

- Microsoft kalder det vidst for "bulk-mail", som om de har berøringsangst for ordet spam. - Er det nu blevet et skældord?
Gravatar #11 - Alrua
24. nov. 2003 17:37
I Outlook 2003 (engelsk) hedder det Junk E-mail - går ud fra at M$ har noget imod Monthy Python? :)
Gravatar #12 - Blue.
24. nov. 2003 19:04
I det ærede minde om Hektor vil jeg genoptage en ældgammel disiplin - flueknepperi :)

Det kan godt være det bare er mig men...
"Controlling the Assault of Non-Solicited Pornography and Marketing Act" bliver vel til CAN-SPMA!?!?!
Så enten er der sket en simpel fejl i forkortelsen (en eller anden der syntes der var sjovere med SPAM) eller også menes der:
"Controlling the Assault of Non-Solicited Pornography and Acts of Marketing" (hvilket ville være underligt da det så vidt jeg lige kan analysere ville være unormalt engelsk)

Derudover er jeg stærkt modstander af at der bliver lavet love der svækker strafferammerne i nogle stater (eller lande for dens sags skyld) men hvis det hjælpe mod de endeløse strømme af ligeyldige e-mails vi normalt bliver oversvømmet af... ja, så er jeg såmænd tilfreds.
Desværre bliver det svært for amerikansk lovgivning at straffe folk der sender spam-mails fra en eller anden civilisations-forladt stillehavsø :S
Gravatar #13 - husky
24. nov. 2003 20:17
#12
'Act of Marketing' vil faktisk være korrekt engelsk (da engelsk har sin oprindelse i Storbritannien). Hvorimod 'Marketing Act' er amerikansk engelsk. Men udfra et amerikansk synspunkt, så har du ret. 'Act of Marketing' ville lyde forkert for dem.
Gravatar #14 - Dan
24. nov. 2003 22:27
#12
Jeg tror Hektor ville vende sig i sin grav, hvis han så dig stave disciplin uden c.

Men ellers er det da rart at se at der er nogen der forsøger at gøre noget mod spam...
Gravatar #15 - Cronoz
25. nov. 2003 07:24
#12
[flueknepper-mode on]

A'et i SPAM, kommer fra det "and" der står der, ikke fra "Act", tror jeg.
Nogen glemte sikkert bare at skrive med stort. Det hed jo CAN-SPAM ACT... Ordet "act" indgår ikke iforkortelsen.
Gravatar #16 - Donkanut
25. nov. 2003 11:06
#5 og #7.
Det er lige som deres største, konventionelle bombe, der forkortet hedder MOAB - Ikke Mother Of All Bombs, og det har garanteret heller ikke faldet dem ind... Nænej. Det er Massive Ordnance Air Blast :)
Off topic, sorry....
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login