mboost-dp1

Linksys

British Telecommunications vil have aftale med FON

- Via DailyTech - , redigeret af Acro

Efter den store opmærksomhed vedrørende FON-routere har British Telecommunications (ifølge en anonym kilde) nu hevet fat i dem med intentionen at få leveret teknologien til deres kunder ved at få dem til at købe en sådan router.

British Telecommunications sælger nogle WiFi-telefoner under et såkaldt ‘BT Fusion program’. Kunder med sådanne telefoner vil have mulighed for at forbinde til en FON-router for derefter at kunne benytte deres telefon til VoIP, ligesom vi kender det med lignende telefoner, der er afhængige af fx Skype.





Gå til bund
Gravatar #1 - BurningShadow
17. feb. 2007 07:06
Positivt at der er et teleselskab der kan se fordelen, frem for at føle sig truet.
Gravatar #2 - Dreadnought
17. feb. 2007 07:19
Bye bye GSM. Bye bye 3G. Bye bye osv...

Tja, nok ikke aligevel. Men det er da en fed nok ide. Findes der en WiFi-standard hvor strømforbruget er i fokus?
Gravatar #3 - inckie
17. feb. 2007 12:41
#2 hvad så hvis ejeren af fon routeren sidder og bruger alt sin båndbredde når man kommer forbi og vil lave et opkald? hvor fedt er det så!
Gravatar #4 - Dreadnought
17. feb. 2007 14:19
#3 Det skal jo være sådan at enten ens båndbredde dynamisk bliver suppleret op eller at man bliver kompenseret for traffikken. Det første er dog meget usandsynligt.
Men så vidt jeg ved kan man med de FON routere bestemme hvor meget af ens båndbredde der kan deles.
Gravatar #5 - bitnissen
17. feb. 2007 14:51
#3, det er korrekt at man kan ikke stole på at man altid kan få perfekt forbindelse på alle fon-netværk, men har man kritisk brug for et telefonopkald er der jo heldigvis andre metoder til den slags. Dog tvivler jeg på man ret ofte kommer til alt for overbalestede netværk, for hvem pokker bruger sin forbindelse fuldt ud hele tiden? Måske en time eller to om ugen er min forbindelse maksimeret ud når jeg henter et eller andet, men ellers er det kun netradio og divese chatnetværk der udnytter min forbindelse, en profil jeg gætter på passer meget godt med de fleste (jaja, der findes ekstremer der føler trang til at hente alt nyt).
Gravatar #6 - fornuften
19. feb. 2007 00:15
Hvorfor med skype? Er det ikke bedre med "rigtig" ip-telefoni, alså hvor opringningen er baseret på SIP, H.323 eller en anden åben standard?

Forklaring: FON ejes af bla. Google og [surprise] Skype!

http://www.mr-x.dk/?p=89
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login