mboost-dp1

Bang & Olufsen

B&O skyder gang i fjerde Innovation Camp for unge

- Via Elektronikbranchen - , redigeret af Net_Srak , indsendt af ktg

For fjerde år i streg samler Bang & Olufsen en flok teknologiinteresserede unge, der samles i hvad de kalder Innovation Camp, der er en sommerskole hvor der vil blive arbejdet med blandt andet teknologi og design.

I år er der 41 deltagere fra seks forskellige lande i campen, der afholdes i samarbejde med Ingeniørhøjskolen i Aarhus.

Ud over at de studerende får en mulighed for at arbejde sammen med teknikere fra Bang & Olufsen i hovedkvarteret i Struer, så håber det verdenskendte firma også at få en masse ny viden og feedback ud af arrangementet.

Ved Innovation Camp 2010 var der så meget gang i udviklingen, at B&O valgte at patentere en idé skabt i et af projekterne.

Dette års camp skydes i gang den 27. juni og slutter den 15. juli.





Gå til bund
Gravatar #1 - MaxXDk
25. jun. 2011 11:08
Man kan så diskutere hvor smart det er at lægge det samme dato som Roskilde festival .. :)
Gravatar #2 - vulpus
25. jun. 2011 12:20
gratis/billig arbejdskraft er godt
Gravatar #3 - Windcape
25. jun. 2011 14:00
MaxXDk (1) skrev:
Man kan så diskutere hvor smart det er at lægge det samme dato som Roskilde festival .. :)
Musikudvalget er jo ikke just imponerede i år, så deeet
Gravatar #4 - vandfarve
25. jun. 2011 15:23
Hånden op, alle sammen. Hvor mange af jer skal på Roskilde på grund af musikken?

... lawyered!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login