mboost-dp1

BiBoB A/S

Bibob indgår aftale med 3

- Via BiBoB - , redigeret af rackbox

I en pressemeddelelse har den noget frembusende teleudbyder, BiBoB, offentliggjort et samarbejde mellem sig selv og firmaet 3. Den nystiftede aftale går, ikke så overraskende, på brugen af 3’s mobile flatrate bredbånd.

Frank Rasmussen, BiBoB skrev:
Kommercielt har det været en meget vanskelig beslutning for os, bl.a. fordi vi på andre vigtige områder har et fantastisk samarbejde med Sonofon. Men for os drejer det sig altid om at tilbyde vores kunder de rigtige produkter, og her spiller såvel pris som kvalitet ind. Netop på mobilt bredbånd er kvaliteten, hastighed og dækning altafgørende, hvilket har skubbet os direkte i armene på 3

Den nye aftale vil resultere i, at BiBoBs nyligt nedlukkede webshop fremover udelukkende vil koncentrere sig om mobile bredbåndsprodukter. I 2008 vil firmaet samtidig lancere nye produkter indenfor denne genre.

Info: Kildelinket henviser til en pdf-fil.





Gå til bund
Gravatar #1 - mhartvig
20. dec. 2007 20:03
NICE.. 3 er nu godt nok, så længe man kun bruger det til internet:D
Gravatar #2 - sakl
20. dec. 2007 20:10
Wauw, Bibob langer alligevel nogle slag efter resten af mobilmarkedet.
Gravatar #3 - MortenAA
20. dec. 2007 20:32
Og helvede frøs til...

Hvis 3 på nogen måder får indflydelse på BiBoB, så er jeg den som er smuttet.

Har simpelthen ikke oplevet andet end negative ting, jeg har end ikke mødt en person som har været tilfreds med 3.
Gravatar #4 - RKJ
20. dec. 2007 20:42
Det var meget uventet. Men det er da bestemt en mulighedsrig aftale, tror jeg. Håber da, at de andre mobilselskaber kunne komme på noget alá samme idé.

Så må vi håbe, at der ikke kommer flere problemer mht. at det hopper på svenske sendemaster osv. så priserne bliver tårnhøje osv. (Det man har hørt om i medierne mht. 3 mobil)
Gravatar #5 - 2xmy
20. dec. 2007 20:42
Jeg har aldrig mødt nogen, der har været utilfreds med 3's flatrate mobilbredbånd. Jo 2, men den ene havde ikke læst betingelserne og den anden var uden for dækningsområdet men havde ikke benyttet sine 14 dage til at få retuneret modemmet.
Så er de sgu selv ude om det :)
Gravatar #6 - moveteam
20. dec. 2007 20:45
Bliver spændende. Bibob er nok det bedste der er sket for Danmarks telemarked i MEGET lang tid.

Totalt attraktive, men samtidig simple priser.
Gravatar #7 - RKJ
20. dec. 2007 20:51
#6 Tror ikke de andre mobilselskaber er helt enige i lige præcis det der, men ja, for os forbrugere er det sgu meget rart. ;o)
Gravatar #8 - lugzan
20. dec. 2007 20:54
#3
Jeg er ikke utilfreds med 3, men jeg har jo selvfølgelig heller ikke mødt dig. Det kunne være det var sådan det hang sammen :)
Gravatar #9 - avlanden
20. dec. 2007 21:34
Elsker den nytænkning der bliver praktiseret gennem BiBobs forretningsmodel!

Det er win win for alle (undtagen de store koncerner)!
Gravatar #10 - 12V
20. dec. 2007 21:42
Det er jo helt vild.

Har ikke haft gode erfaringer med 3 som mobil teleudbyder, det virkede bare ikke så godt teknisk, det var dog også helt i starten da de startede deres forretning.

Men jeg har rigtig gode erfaringer med 3's net som mobil bredbånd. Jeg har udrustet en del af mine kollegaer med sådan nogle mobile sager, og det kører rigtig godt.
Dækning, hastighed og priserne er super.

Og siden det er den del BiBoB vil bruge af 3, så er det i mine øjne et super tiltag.
Gravatar #11 - luuuuu
20. dec. 2007 21:50
3's mobile bredbånd er jo til grin

Abonnementet inkluderer 10GB pr. måned. Overskrider forbruget 10 GB vil du ikke blive pålagt at betale ekstra, men 3 forbeholder sig retten til at spærre eller opsige pågældende abonnement med kort varsel.


så hvis man lige får hentet lidt for meget, så kapper de nettet.

great!
Gravatar #12 - Erroneus
20. dec. 2007 22:00
#11 ALLE mobile "flatrate" abb. har en "grænse" ved 10 GB, det er en grænse som er sat på for at undgå folk bruger det mobile bredbånd til ren leech, hvilket det ikke er beregnet til og folk der gør dette, skal skydes.

Og hvis du læser igennem, så forbeholder de sig retten til at lukke forbindelsen, det er ikke ensbetydende med de bare kapper, men en "sikkerheds-paragraf" i deres betingelser over for folk der misbruger sådan en mobil forbindelse.

Og så lad os lige få det overstået med det samme :)
---------------------------------------------------------

"JAMEN SÅ SKAL DE JO IKKE TILBYDE ET ABB, HVIS MAN IKKE MÅ LEECHE!" skreg den umodne egoist.

Hvis de ikke sætter sådan en græse på, vil de ikke kunne tilbyde mobilt bredbånd til de priser de gør i dag.

"JAMEN MAN KAN JO FÅ 20 MBIT FOR 349 KR PÅ EN ADSL2 LINIE!" skrev den umodne egoist atter igen.

Jo jo, men skal vi ikke blive enig om at det er noget svære at levere højhastigheds internet via luften end via et kabel som har ligget i jorden i flere årtier.

"JAMEN DE SKAL IKKE KALDE DET FLATRATE SÅ ELLER UBEGRÆNSET FORBRUG!" sagde egoisten igen.

Nej det er nemlig helt korrekt, det er meget forvirrende at de kalder det flatrate og ubegrænset forbrug, når der er den grænse, men jeg tror helt ærligt at de må vi leve med og så huske at læse de betingelser ordenligt.
Gravatar #13 - DiscomanDK
20. dec. 2007 22:03
11:

Personligt syntes jeg det er en Hjælp til os der kunne finde på at bruge produktet til Surfen osv på farten.
Jeg kan da godt se det er træls for folk der Downloader store mængder data enten lovligt eller ulovligt.

Vi må jo se i øjnene at der er en begrænset kapacitet, og en tumpe der Peaker forbindelsen konstant kan ødelægge det ufatteligt meget for os andre.

Mobilt bredbånd tag det for, hvad det er. Internet på farten ikke en Download gateway.
Gravatar #14 - DiscomanDK
20. dec. 2007 22:04
Erroneus var hurtigere.

Er sådan set enig i det meste af det han siger.
Det med henrettelsen er dog ikke lige min kop the ;)

Glædelig jul..
Gravatar #15 - dude1992
20. dec. 2007 22:13
Nu citerer jeg lige fra 3. selv

http://privat.3.dk/mobiltbredband/abonnementer/

*Bemærk at Mobilt Bredbånd 1,0 Mbit/s har en begrænsing på 10 MB pr. måned. De øvrige tre abonnementer indkluderer frit månedligt forbrug.


Hvor ser du det andet, har nemlig lige selv købe og skal squ ha sendt tilbage imorgen hvis der er problemer som du beskriver :S
Gravatar #16 - dude1992
20. dec. 2007 22:15
Mobilt Bredbånd (1,5 Mbit/s)
Med Mobilt Bredbånd (1,5 Mbit/s) opnår du adgang til nettet med en mobil downloadhastighed
på op til 1,5 Mbit/s og en uploadhastighed på op til 384 Kbit/s, når
du befinder dig i udvalgte områder af 3’s net. Du kan se vejledende information
om de udvalgte områder på www.3.dk/daekning.
Abonnementet inkluderer 10 GB pr. måned. Overskrider forbruget 10 GB
pr. måned vil du ikke blive pålagt at betale ekstra for dette forbrug, men 3
forbeholder sig retten til at spærre eller opsige pågældende abonnement med
kort varsel. Dette gælder dataforbrug i Danmark når du befinder dig i danske
operatørers netværk samt i 3’s net i Sverige.



Pis så skal jeg squ ha sendt den tilbage :s
Gravatar #17 - vulpus
20. dec. 2007 22:25
FOOL ME/TELEBRANCHEN ONCE, SHAME ON YOU/UDBYDEREN BIBOB/TELMORE! FOOL ME TWICE, SHAME ON ME! SHAME ON ME!!!
Gravatar #18 - chris
20. dec. 2007 23:26
jeg kan ikke svare på om 3 er et ondt firma eller ej..
har haft dem som udbyder i 2 år nu
og har ALDRIG haft brug for kundeservice undtagen den ene gang hvor jeg mistede en telefon og havde brug for en kopi af mit simkort...
hvilket kom i posten dagen efter :)


jeg rejser en del og bruger derfor 3´s mobile bredbånd..
og kan kun sige go for det...
jeg har flere gange haft forbrug på en 15 - 20 GB /måned..
og har endnu ikke hørt noget for det..
selvom at det står udspecificeret på min regning
Gravatar #19 - dude1992
20. dec. 2007 23:30
Jeg sender ihvertfald mit ind nu da det er lavet sådan at vi er 4 der deler det og nogle gerne vil spille online på det er 10 gb ikke helt nok :s og så laver jeg en skriftlig klage til dem og teleklagenævnet over vildledende markedsføring

Tør simpelthen ikke satse på at kunne bruge 20-40 gb om måneden på deres net
Gravatar #20 - Erroneus
21. dec. 2007 00:58
#15 Mobilt Bredbånd 1,0 Mbit/s er ikke det som 3 betegner som flatrate abb, dog er der en øver grænse på hvor meget kan komme til at betale (499)
Gravatar #21 - Erroneus
21. dec. 2007 01:00
I vil sidde 4 på en sådan en linie og vil game online? >_> Du ved godt at uploaden på den ikke liiiiiige er noget at råbe hurra for og latency er også ret høj over linien.
Gravatar #22 - mathiask
21. dec. 2007 01:22
1) Jeg har for det meste 20 gb forbrug om måneden, da jeg streamer DR på den. Jeg har intet hørt fra dem.

2) PING er simpelhen så høj på det her trådløse bredbånd, at alle andre vil hade dig på serveren.

3) Nøj; hvor er det fedt at have bredbånd, i midten af ingenting, når man holder ind til siden i sin bil.
Gravatar #23 - dude1992
21. dec. 2007 06:51
:D nu er min ping for det meste ikke over 120 på det, men bortset fra det.
Gravatar #24 - Hald
21. dec. 2007 07:40
der har da været lidt knas i maskineriet med mit 3 også.. og hvad så? mobil bredbånd det er genialt, en mega revolution i danmark. tak det var alt.
Gravatar #25 - dude1992
21. dec. 2007 08:29
Jeg venter også lige og ser hvad bibobs udspil bliver :)
Gravatar #26 - blazorman
21. dec. 2007 08:50
11#

De kapper ikke nettet når du kommer over 10 GB.

De forbeholder sig retten til det, netop for at kan komme ind og kappe linjerne på alle dem der bruger det til at hente film hele tiden.. OG så tænker du nok det er sq for dårligt..

Men grunde til at de gør dette er for at sådan nogle som os kan surfe rundt på nettet, det der sker når disse typer ligger og sluger hele nettet til film osv. Er der ingen båndbredde til sådan nogle som os :)
¨
Så du kan se negativt på det.. eller se det fra den side at de faktisk gør det for os :)

Desuden er der aldrig en der er blevet lukket i nu så vidt jeg har hørt :) så de kommer ikke og hugger hovedet af dig fordi du rammer 13-15 gb en mdr.
Gravatar #27 - blazorman
21. dec. 2007 08:54
Nåhh ja og som du kan se på de sidste, som jeg selvfølgelig ikke lige havde læst.

så rammer de 20 uden at høre noget..

Såhh.. i rest my case :D
Gravatar #28 - zorika
21. dec. 2007 09:41
Dette er noget fis at fyre af!... 3 tilbyder sku ikke den helt store dækning. Hvis man er interesseret i dækning, så gå efter firmaer som f.eks Telia, som har utrolige brede dækninger!
Gravatar #29 - DjeClemen2003
21. dec. 2007 09:58
#28 -> Tjek nu lige facts.
Gravatar #30 - Erroneus
21. dec. 2007 11:31
#28 nu har jeg markeret dit indlæg som sjovt, fordi det kan da kun være en joke som du fyrede af, vi snakker jo om 3G dækning :)
Gravatar #31 - fidomuh
21. dec. 2007 11:38
#23

Ping-cap paa alle servere jeg har sat op og administrerer, er 100 ... Alt over 100 er direkte irriterende :)

Derudover, jeg har typisk en ping paa ~6-40, alt efter hvor i verden serveren staar.

Min kammerat har ~180 i ping med 3's mobile bredbaand, naar vi spiller paa udenlandske serbere ;)
Gravatar #32 - Springworld
21. dec. 2007 17:55
Satans troede at det kun var i Sverige de havde den der 10 GB grænse.
Desuden ikke lige det sælgeren oplyste noget om, kun at det var flatrate. (Svine virksomhed)
Nå men kan da oplyse at jeg har brugt over 75 GB på et måned uden at de lukkede for forbindelsen.
Gravatar #33 - dude1992
21. dec. 2007 18:17
LOL :) nå nu har jeg sendt min router tilbage, kan være jeg køber det lille usb modem.

nogle der kan fortælle noget om hvor go modtageren i det lille usb modem er ? :P
Gravatar #34 - MiniatureZeus
21. dec. 2007 18:23
#31
Jeg synes nu at irakere giver en højere ping ;-P
Gravatar #35 - rmariboe
21. dec. 2007 20:51
Hmm, hvis BiBoB blot forhandler plads på 3s net, er det jo fint nok - så slipper vi andre for at slås med baglandet.
Man kan så argumentere for, at man bør boycotte projektet som led i boycottet imod 3.......
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login