mboost-dp1

unknown

Bærbare med problemer

- , redigeret af ZOPTIKEREN

Gartner har lavet en undersøgelse, der ser på hvor robuste computere er i dag. Bærbare computere klarer sig ikke så godt, da 15 % kræver reparation inden for et år. Set over fire år kræver 22 % en reparation.

Ikke overraskende er det de mekaniske dele som harddisk, hængsler og låse der giver problemer, men også bundkortet er en af de store syndere, da al elektronik efterhånden er integreret her. Skærmen er til gengæld faldet fra, at være en af de mest fejlramte enheder, til at være en af de mest stabile.

Generelt set er stabiliteten dog stigende, men tallene er ikke helt præcise, da flere producenter ikke ønsker at oplyse deres fejlprocenter.





Gå til bund
Gravatar #1 - JoP...
14. aug. 2006 14:26
Mon ikke Lenovo Thinkpads ligger bedst i statistikken på laptops. Alle de fejl der er nævnt, er de kerneområder som Lenovo arbejder med :o)

Folk vil bare ofte ikke betale den ekstra pris det koster at få den rigtig gode kvalitet.
Gravatar #2 - mrmorris
14. aug. 2006 14:27
#1 Ja mon ikke Dell og Mac er pænt repræsenteret i den statistik!
Gravatar #3 - johan
14. aug. 2006 14:39
Ja den undersøgelse passer meget godt. Min 1½ år gamle lækre business laptop, er stået af, og skal repareres
Gravatar #4 - Coma
14. aug. 2006 14:50
tja min 2 år gamle Zepto 4200 har kun været til rep 1 gang og det var rammen der var stået af.
Gravatar #5 - trylleklovn
14. aug. 2006 14:50
Hm.. det kommer vel også meget an på det slidt den bliver udsat for..
Min lillebror og jeg købte samme laptop samtidig.

Min er teksten slidt af på en del af knapperne, de andre er meget glatte. Der er slidt glat der hvor hænderne har hvilet. Skærmen er meget løs. Touchpadden er slidt blank. Batteriet er kørt fladt.

Hans ser ud som om den er ny. Selvom han har brugt den så ofte som en almindelig bruger nu ville gøre.
Gravatar #6 - Hubert
14. aug. 2006 15:06
Efter 4 måneder måtte jeg skifte keyboardet på min Thinkpad. 4 måneders normal brug og ingen tæsk. Men det er heldigvis ikke en større operation end at man bare får tilsendt et nyt tastatur og en vejledning til hvilke skruer der skal af så man kan trække skidtet af og sætte det nye på.
Gravatar #7 - Disky
14. aug. 2006 15:09
Min 4 år gamle Dell, har virket upåklageligt.

Men er ved at tabe gejsten nu, hvilket er min egen skyld en tur ud af en taske og ned på en marmor trappe er ikke heldigt :(
Gravatar #8 - davp
14. aug. 2006 15:17
Min storebrors Thinkpad er lige røget i dammen (Sjove lyde der kan komme fra sådan en harddisk), udover det har jeg ikke haft nogle problemer, der ikke har været selvforskyldte..

Min bror hældte også cola i min Asus M6N.. Mine powerbooks kommer han dog ikke i nærheden af, og der har sjovt nok ingen problemer været med nogle af dem :)

Kunne dog godt lige tænke mig at waste en, og så få den byttet til en MacBook, men det kommer nok ikke til at ske... Selvom nyprisen på powerbooken er meget højere end en MacBook .. Gah, unfair :/
Gravatar #9 - LaMaH
14. aug. 2006 15:33
jeg har næsten lige sendt min Amilo A1630 til reperation igen (2' gang) da den heletiden fucker USB portene op, og jeg så ikke kan forbinde noget til dem.. :(
Gravatar #10 - kinaholm
14. aug. 2006 15:48
//offtopic

#8 - kan du sige MacBook Pro ? :D
Gravatar #11 - Simm
14. aug. 2006 15:48
Min 1 år gamle Packard Bell-bærbar har været til reparation en gang. Det skete efter jeg havde opgraderet BIOS'en i den - så kunne den ikke finde harddisken (!) Den tog Packard Bell heldigvis på deres kappe, fordi jeg blot havde gjort præcis som der stod skrevet på hjemmesiden.

Den gamle Hewlett Packard-bærbare, jeg havde førhen, døde også under en BIOS-opgradering. Så mit råd er: lad være medmindre det betyder bedre stabilitet eller understøttelse af større harddiske!

Jeg ved ikke hvorfor det sker, jeg har opdateret BIOS'erne jævnligt i de stationære, jeg har haft gennem de sidste 12 år uden problemer. Men præcis de 2 bærbare jeg har haft, har været crash-prone! Måske man skulle begynde at selvbygge notebooks :D
Gravatar #12 - Regus
14. aug. 2006 15:48
Gad vide om det har noget at gøre med at bærbare PC'er bliver slæbt rundt over det hele. Oplever skift af luftfugtighed og temperatur og i det hele taget bliver brugt betydeligt mere end stationære - Jeg mener der er en hvis tilbøjelighed til at folk der har en bærbar rent faktisk bruger den, hvorimod der er masser af folk der har en stationær som kun bliver brugt fra tid til anden.

Og så kunne det selvfølgelig også være en karma ting... Mine computere - bærbare og stationære - holder som regel (for ikke at sige altid) indtil jeg selv ødelægger dem :-)
Gravatar #13 - Dijkstra
14. aug. 2006 16:30
Mine tastaturer har det også med at blive slidt, - men skidt. Når jeg har brugt dem nok til at bogstaverne ikke kan læses så ved jeg efterhånden også hvor de er...

Derudover synes jeg at der er et generelt problem med bærbare computere nu om dage. Skærmen bliver ridset af tastaturet. Det gælder for min Zepto (som udover det og så det med tastaturet kører forrygende. Der er faktisk en mere fejl, - den er ikke klar over om den lader, - lidt træls når den ikke mener det er nødvendigt at fortælle at der ikke er ret meget strøm på fordi den tror den er ved at blive ladet op. Men det er nu min egen fejl. Satte den til en forkert strømforsyning. UPS), men også for min kærestes, tror det er en Dell, og i øvrigt de fleste computere jeg ser rundt omkring. Jeg har prædiket længe og stærkt for min lillebror så han bruger det der fimsede filtmellemlæg. Glæder mig til der er gået nogle måneder og jeg kan se om det hjælper (Hans bærbare er sprit ny).

Bortset fra det synes jeg at kvali af de bærbare jeg har været i nærheden af generelt er ret god. Min egen kører som sagt ret godt, - og det på trods af at den har været udsat for diverse ting, - inkl. børn der hoppede på den (jeg fik det dog heldigvis ret hurtigt stoppet). Låget har også en mindre revne (som jeg bilder mig ind at jeg kan se vokser) og iøvrigt en del ridser og "patina" (eller hvad grim slidt plastik hedder), - men det har heldigvis ikke givet nogen funktionsforstyrrelser endnu.
Sandet til har det også været. Ja, - det er hårdt at være computer nu om dage. Hehe.
Gravatar #14 - royalrex
14. aug. 2006 16:37
#12
Ja mine ting holder også altid indtil jeg ødelægger dem, det er sq sært! Det må være karma!
Gravatar #15 - ymme
14. aug. 2006 16:40
Jeg har en Zepto 4200, og jeg har brugt filt lige siden jeg fik den, og skærmen ser ud som ny, i hvert fald når jeg lige pudser den lidt.

Det problem jeg har, er at den nogle gange kan bruge 3 min fra du skriver din adgangskode, til du kommer ind i windows. Aner ikke hvorfor den gør det, og har kun 28 processor kørende, så det er ikke det. Typisk sådan en fejl, som Zepto ikke vil gøre noget ved, da computeren jo virker. GGGgaaahh.

Ellers en fornuftig bærbar.
Gravatar #16 - Dijkstra
14. aug. 2006 16:49
#15, - jeg vil tro at en frisk windows install vil løse problemet - eller med andre ord at det er en software fejl.

Om det så eventuelt er en driver ting som snart lusker sig ind igen er jeg mindre hurtig til at gætte på.


Og ja, - jeg er 100% enig, - jeg gider heller ikke lave en frisk win-install en gang om måneden.
Gravatar #17 - Benjamin Krogh
14. aug. 2006 16:53
#15 du har ikke overvejet at formatere den engang? Bare for at se om det hjælper.

Min M6ne er stadig lækker. En skam ASUS bios skribenter til notebooks er så dumme. Min blæser kører hurtigt indtil lappy bliver varm, så slukker den...?

Men mange bumb, rysteture osv. har den overlevet fint. Pga. BIOS tror jeg dog ikke at jeg vil vælge ASUS igen.

P.s Ja har prøvet at op/ned-datere BIOS. De ældre versioner har en fejl mht. batteristatus (virker fint i windows), og de nyere har den omtalte blæser fejl. Custom DSDT er vist den eneste løsning.
Gravatar #18 - desvaerre
14. aug. 2006 17:20
Jeg har godt nok også mistet de 2 bærbare jeg har haft pga. fejl indenfor det første år, den første gang (Zepto 4200) mistede jeg alle firma filer (rigtige mænd tager ikke backup...) pga. en defekt overophedet harddisk, den anden (IBM) døde pga. et eller andet jeg ikke måtte blive oplyst.. Det var så der, plus alle de smerter forbundet med dagligt arbejde i de krampagtige stillinger jeg besluttede at bruge den stationære igen, der har jeg trodsalt i de mange år ikke oplevet defektheder.

Andre ting som var slidte var:
Jack stik, S-VGA stik, Taster, Mousepad, CPU blæser.. og ville man skifte noget af det brød man garantien.. hurra! Og tilmed på Zepto'en blev DVD drevet pludselig defekt og ødelagde min nye Windows XP Pro CD fuldkomment.
Gravatar #19 - mR. GULEROD
14. aug. 2006 18:21
min zepto holder sygt got (4040) valgte den fordi den vandt en stor crash test og var billig :D

men min gamle thinkpad som er 10 år gammel fungere fejlfrit .. sygt ikk?
Gravatar #20 - El_Coyote
14. aug. 2006 18:27
#10
tja macbook pro har udebærket byggekvalitet og der er ikke så mange der decideret har været defekte.
det som de fleste har brokket sig over har været varmeudvikling(næsten magen til powerbook) og den elektroniske lyd som core duo processoren laver når den idler. hvilket også er set andetsteds efter microsoft uddiskede en patch der stoppede at usb controlleren forhindrede lav strømforbrug i processoren
Gravatar #21 - Svindleren
14. aug. 2006 18:44
haha siger jeg bare.. for så kan vi brug en ekstra argument for at sælge en forsikring på en blærebar, som er så pop idag :D

det er jo en generel statistik.
Gravatar #22 - Staeren
14. aug. 2006 20:13
Det fungerer sådan her i vores verden, at man får det man betaler for, og ikke en skid mere.

Min Dell Dimension 8100 Laptop er efterhånden 5 år gammel.

- I 1½ år havde jeg den med hver dag på gymnasiet, hvor den er blevet flyttet meget på.
- Den har været brugt heftigt som spille- og downloadcomputer igennem årene, og har måttet lide lange oppe tider.
- Er blevet transporteret hver dag og brugt som medieafspiller i yderligere 1½ år.
- Bliver stadig brugt på ugentlig basis.

Dens nuværende tilstand:
Keyboardet er som nyt.
Rammen har ikke en ridse.
Skærmen er i perfekt stand.
Harddisken fungerer som var den ny.
Batteriets levetid er max 15 minutter. (sker for alle)

Det eneste, som afslører at den ikke er helt ny, er det skidt, som er brændt fast på skærmen. Ikke noget, som ikke kan klares i et snuptag.

Det eneste der nogen sinde har været i vejen med den, var i starten, hvor grafikkortet blev skiftet to gange, processeren og motherboardet en gang hver. Viste sig at man bare skulle bruge grafikdrivere fra en Latitude i stedet...

Pris og kvalitet mine venner - pris og kvalitet.
Gravatar #23 - Simm
14. aug. 2006 21:07
#22 "Pris og kvalitet mine venner - pris og kvalitet"

Du får det til at lyde så simpelt, men sådan er vores verden desværre ikke. Der er intet der forhindrer en producent i at købe billige komponenter til en PC og så sælge den som et kvalitetsprodukt.

Du omtaler selv din Dell, som sælges som et kvalitetsprodukt (gør alting ikke det?).. Lige præcis Dell har pt. problemer med komponenter der får pc'en til at springe i luften. Er det et tilfælde :) Næppe. Det skyldes med stor sandsynlighed at Dell har valgt en for billig leverandør af den pågældende komponent.
Gravatar #24 - NeoNmaN
14. aug. 2006 21:44
Min IBM Thinkpad R50e har fået over 1 1/2 væske og køre stadig væk :) min Dell Inspiron 4100 køre fint nok kan ikke huske hvor gammel den er men min IBM køre stadig efter 2år måske sku jeg tage at skifte mine taster da de er lidt klisteret men det er alt.

der ud over køre min mac iBook også ganske fedt ;) den er lidt over 1års tid :) så jeg klager ikke.... :)

plejer at sige til folk man får hvad man betaler får billige computer billige skrammel.
Gravatar #25 - hvedehapser2
15. aug. 2006 06:10
2# Mac?!?, hvad er mac? Sidst jeg tjekkede hed firmaet nu Apple, og deres computerer mac...
Gravatar #26 - Disky
15. aug. 2006 07:21
#23
Der er intet der forhindrer en producent i at købe billige komponenter til en PC og så sælge den som et kvalitetsprodukt.


Det har du bestemt ret i, man kan jo bare se en her unavngiven transportabel musik afspiller producent, som anvender display covers af meget ringe kvalitet, og batterier (er dog rettet) også af meget dårlig kvalitet. Og dette selvom disse afspillere er en del dyrere end de andre på markedet.
Gravatar #27 - hvedehapser2
15. aug. 2006 07:32
#26 Pff, kæft hvor du whiner som en lille tøs...
Gravatar #28 - illishar
15. aug. 2006 08:07
I får også lige mine erfaringer så:

Jeg har indenfor de sidste 5 år været med til at indkøbe/overvære brugen af 15-20 Dell-bærbare, 2 Vega, 4 IBM og 2 Zepto.
Af disse computere har 1 Dell været til rep grundet istykker køle-legme (sær ting). På 1 Dell døde HD'en efter 3 år. En 1 Dell lavede kludder i forbindelse med regelmæssig udskift af CD-ROM-drev.
På 1 IBM døde HD'en efter 5 år. 1 IBM har været til rep. grundet fejlfyldt bundkort. (evil)
De 2 Zepto har begge været til rep flere gange.
De 2 Vega har generelt været komplet fucked.

Som konklusion vil jeg derfor give Dell en forsigtig sejer.
Gravatar #29 - Staeren
15. aug. 2006 09:21
#23: "Du får det til at lyde så simpelt, men sådan er vores verden desværre ikke. Der er intet der forhindrer en producent i at købe billige komponenter til en PC og så sælge den som et kvalitetsprodukt."

Ja, jeg beskriver det så simpelt, fordi det i sandheden ER så simpelt.

Inspiron linien er Dells top-of-the-line model, og der betaler man for den ekstra kvalitet, der adskiller den fra Latitude, som er den billigere model.

Jeg måtte punge ud big time for min Inspiron, men havde ikke noget imod at ligge de ekstra penge på bordet, for at få et produkt af gennemført kvalitet.

Hvis man køber den billigste bærbare og forventer, at den kan måle sig med dem, som er dobbelt så dyre, så er man da i den grad alt for naiv. Penge og kvalitet... Så simpelt er det.

#28: Den Dell du snakker om, hvor HD'en døde, det skulle vel aldrig have været deres 60GB? Jeg fik under service helvedet med min, at vide at den skulle skiftes ud med en 48GB i stedet. Der skulel tilsyneladende være ret store problemer med deres første generation af 60GB harddiske...

Køle elementerne på en Inspiron er også mærkeligt lavet, så hvis der endelig var noget, som skulle gå i stykker på en, så ville kølefætteren også være mit første bud.
Gravatar #30 - KozmoNaut
15. aug. 2006 09:35
Jeg har haft en Thinkpad T42 i 1½ års tid nu, og det eneste jeg er utilfreds med er at blæseren kører mere end jeg selv synes er nødvendigt. Det må dog klassificeres som et luksusproblem :-)

Det med at tastaturet sætter mærker på skærmen har jeg ikke oplevet. Min fars Thinkpad A20m har gjort det, men det er ikke noget jeg selv har været ude for. Dog kan det lille trackpoint i keyboardet godt sætte et svagt mærke på skærmen hvis man har efterladt lidt for meget hudfedt på det, men man skal være meget omhyggelig for at kunne se det. Jeg gætter på at det med tastaturet sker fordi lågene på mange laptops er for "bløde", så de simpelthen bliver presset imod tastaturet for nemt.
Gravatar #31 - Darkbow
15. aug. 2006 13:07
Jeg har en 4 år gammel HP, og den kører sgu fint endnu.. ud over ridser fejler den intet..
Gravatar #32 - zephid
17. aug. 2006 14:34
Jeg har en Znote 4200, som fungere som den skal, den har dog været til repartion én gang, og det var indenfor de første 3 måneder, var grafikkortet der drønede af.
Sendte et defekt DVD drev ind, og fik et nyt efter et par dage.
Tog et valg her i går, der er 14 dage til reklamationen ryger af den, og køleren var ved at ryge i luften, så valgte at ringe til Zepto og få tilsendt en ny køler, kostede mig 253,- og 2 min. at skifte, så hellere det, end at vente 2-3 uger på en reperation jeg selv kunne klare.

Og så vidt jeg er orienteret, så er det kun reklamations garantien der ryger, forsikringen gælder stadig.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login