mboost-dp1

SXC - csp

Australien skal have internet-kodeks

- Via TorrentFreak - , redigeret af Net_Srak , indsendt af Gridlock

I kølvandet på internetudbyderen iiNet’s sejr over Australian Federation Against Copyright Theft (AFACT), der gerne så udbyderne stillet til regnskab for deres brugeres gerninger, foreslår en interesseorganisation for internetvirksomheder, Internet Industry Association (IIA), nu tydeligere retningslinjer for branchen.

Læs også: Internetudbydere skal ikke lege politi i Australien

Det ny kodeks skal ikke blot gælde for internetudbydere, men også hostingudbydere samt hjemmesider som søgetjenester og sociale tjenester.

Årsagen er teksten i afgørelsen for sagen mod iiNet. Her efterlades der af dommeren i sagen plads til, at iiNet kunne være blevet dømt, såfremt der havde været mere klare linjer.

IIA håber, der med kodekset vil blive skabt klarhed omkring juraen på området. Samtidigt vil de arbejde på at indføre en regel, som freder virksomheder i internetbranchen for det, deres kunder laver.





Gå til bund
Gravatar #1 - Jaqen
14. mar. 2011 14:14
ja, så afhænger meget da af hvem der med i den interesseorganisation...
Gravatar #2 - delley
14. mar. 2011 14:31
WTF? Det er da skræmmende at et kodeks skal ligestilles med lovgivning!
Gravatar #3 - pbol01
14. mar. 2011 20:15
Hvad sker der når man sætter den indsatte til at vogte fængslet? Tyv tror hver mand stjæler osv...
Englænderne skulle have hevet proppen ud på Australien og lade det synke...
(Dette er både sjov og alvor... ;-) )
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login