mboost-dp1

unknown

ATI Catalyst v4.9 er klar til Doom3 og UT2004

- Via Tom's Hardware - , redigeret af tmathiasen

Den færdige version af ATI Catalyst driveren i version 4.9 er endelig klar til download.

Der er store forbedringer lyder det i den officielle pressemeddelelse, ikke kun i performance i spil som Doom III og UT2004, men også i hele menusystemet som vi har nævnt før, der nu også er klar i final version, hvor man blandt andet kan se ændringerne i 3D direkte i menuen.





Gå til bund
Gravatar #1 - NFX
13. sep. 2004 15:59
.. Den må jeg hellere tjekke ud :)
Gravatar #2 - Dee_Kay
13. sep. 2004 16:01
Den er ret nice, et kig værd :-) Synes det er fedt de også har tænkt sig at integrere en overclock menu i.. Kunne jo være cool så man ikke skal rode med 3. parts..
Gravatar #3 - NFX
13. sep. 2004 16:16
#2:
Udover overdrive?
Gravatar #4 - FISKER_Q
13. sep. 2004 16:28
Måske værd at nævne at menuen også er til standalone download.
 
Gravatar #5 - Mike
13. sep. 2004 17:18
Er jeg den eneste der ikke kan få den version med den nye menu til at virke? Jeg kæmpede i flere timer med den. Når jeg installerede den, rebootede min pc hver gang jeg gik i advanceret i kontrol panelet for skærm. Selvom jeg uninstallede den nye driver og gik tilbage til gamle, så rebootede den stadig. Da jeg så brugte en driver cleaner, fik jeg installeret 4.9 med den normale menu så det virkede. Så prøvede jeg at cleane og installere dem med den nye menu, og PUF, reboot igen ved advanceret. Nu kører jeg med 4.9 og standard menu.

Kører Club3D X800 Pro.
Gravatar #6 - Dreadnought
13. sep. 2004 17:38
Bare ærgeligt at den kræver .NET skidtet?
Gravatar #7 - funkymonkey
13. sep. 2004 17:43
#5
Det lyder som om du har glemt at installere windows .net 1.1 som det på samme side nævner du SKAL bruge for at kunne køre deres catalyst control center, fremfor den normale control center
Gravatar #8 - mech0z
13. sep. 2004 17:47
Jeg har da ikke noget overdrive i min efter hvad jeg kan se :( og jeg vil gerne clocke det lidt ! :D jeg har det nyeste og har fået instaleret media center, nogen der kan guide mig?
Gravatar #9 - Cryomenace
13. sep. 2004 17:59
Gravatar #10 - nitram
13. sep. 2004 18:13
Endnu engang skulle det ha lykkeds dem at lave en driver som er noget lort i CS ...

ps. er ligeglad med comment's som omhandler tilsvining af spillet counter-strike...
Gravatar #11 - Yock
13. sep. 2004 18:15
Og hvis mit GFXkort så ville køre uden at smide min skærm i powersafe mode hver 10 min ville det være dejligt.
At smide AGP ned på x4 hjælper men problemerne er der stadigvæk :(
Gravatar #12 - duckfighter
13. sep. 2004 18:51
#11 > Nu vi er ved CS-snak, så er det måske fordi du camper for meget, og af samme grund ikke bevæger musen ? ;)
Gravatar #13 - -Zion-
13. sep. 2004 19:05
har ingen problemer med HL eller nogen dertilhørende mods..
Gravatar #14 - Nize
13. sep. 2004 20:25
Har haft et 9800XT længere tid, og har *ingen* problemer haft whatsoever. Prøver den nye driver nu - det kan jo ændre sig :)
Gravatar #15 - nitram
13. sep. 2004 20:34
Har os 9800XT, jer der siger i ingen prob's har, kan i ikke skrive hvad i evnt. har gjordt for det. For jeg får MANGE fps drop's med originale drivere.
Gravatar #16 - .dot
13. sep. 2004 20:39
Gravatar #17 - bjerh
13. sep. 2004 21:05
#10 jeg er begyndt (for ca. 2 måneder siden), at syntes 1.6 er rimelig kedeligt.. ikke tilsvining af spillet. Og jeg syntes da også at det nye, Cs Source, som nogle kan hente som BETA nu, er rigtig fedt.. ;)
Gravatar #18 - atrox
13. sep. 2004 22:09
Var det her en diskussion om CS?
Gravatar #19 - bjerh
14. sep. 2004 04:32
ja! :D

Ej, men glæder mig da til at nVidia får flettet noget sammen, det snakkede de da om, da ATI fremlagde hvad de havde i sinde at få lavet.. right?
Gravatar #20 - Nize
14. sep. 2004 06:24
#15 nitram

Intel Bonanza motherboard, nvidia 9800xt + 480 W high quality psu (vigtig) + ordentlig ikke-støjsvag køling.
WinXp Pro m. Intel Inf_inst drivere fra start, derefter Intel Application Accelerator RE, winupdates + .Net FW 1.1, DX 9.0b, og så Nvidia's sidste catalyst driver. Aldrig snydt. Aldrig problemer. Steady framerates og maskine der kører 24/7 i uger i træk - med 100% cpu usage konstant.

Og FPS drops kan sagtens være din P4 der thermal throtthler... (hvis du har en P4).

Håber du kan bruge det til noget.

:)

- Nize
Gravatar #21 - FISKER_Q
14. sep. 2004 06:51
#20 "nvidia 9800xt", "Nvidia's sidste catalyst driver." :D

Windows XP laver det samme som du nævner med Pentium, den hedder "System Idle Process". Som normalt også bruger 100% cpu hele tiden(symboliserende at der ikke er nogen belastning på din cpu)
 
Gravatar #22 - Mazon
14. sep. 2004 07:12
CCC sucks!
At jeg skal installere .NET, øget ram forbrug samt manglende styring direkte fra Display properties er ikke et skridt frem!
Jeg havde oxo voldsomme problemer med at få TV Out til at virke. Efter uninstall af CCC virkede TV Out fint med gamle control panel!?
Ydermere har de sagt at alle nye features kun vil komme til CCC og at det gamle control panel ryger - lige pt. planlægger jeg at skifte fra ATI til nVidia af princip grunde. Nu får vi dog at se, skal ikke have ny endnu .
Gravatar #23 - Mazon
14. sep. 2004 07:23
[EDIT DQ]
Gravatar #24 - .dot
14. sep. 2004 07:32
#22 - Du kan også bare installer versionen uden CCC.
Gravatar #25 - Simm
14. sep. 2004 08:10
#6, #22 : Sikke I brokker jer over at installere .NET redist'en..mens I rask væk opdaterer skærmdriveren - garanteret hver gang der kommer en minor release.. *LOL* det er en gang at gøre og så skal det ikke gøres før I evt. geninstallerer windows igen.. :p
Gravatar #26 - Mazon
14. sep. 2004 08:18
@24
Ja, bortset fra at jeg ikke kan få nye features...

@25
Nej, det gør VI ikke - sidst jeg opdaterede var 4.6. Så klap hesten og lad være med at generaliser. Og nej jeg installerer ikke XP hver månede hvis det er det du tror.
.NET er i øvrigt det mindste problem - det er alle de andre ting der er problemet!
Gravatar #27 - The_Real
14. sep. 2004 09:36
#22:
Jeg må give dig ret i at TV-Out uderstøttelsen stinker, jeg har endnu ikke fundet en clone-mulighed i det nye interface, som giver mulighed for ikke at køre med samme opløsning på skærm og TV, hvilket ikke er ret fedt, da TV max opløsning er 1024x768.
Men det interface "integreret" i skærm-indstillinger "scroller" TV'er automatisk, når man flytter musen til et sted man ikke kan se der, og da jeg mest benytter TV'et til at se film/video/whatever på, og har indstilllingerne sat til theater mode, er jeg ikke interesseret i at blive tvunget til en lavere opløsning.

En anden ting; uninstallede control center, og vupti maskinen startede med at blue-screene for et godt ord. Det holdt den ikke op med før jeg fjerende driverne, og geninstallerede uden CC, hvilket så var 4.8 der røg ind igen.

Må ærligt indrømme at det nye control center ikke lige er efter min smag, tingene virker bare malplacerede og det er langsomt og ulogisk at navigere rundt i. Især håndteringen af skærme, hvor man skal lege træk-slip med dem.
Gravatar #28 - TYBO
14. sep. 2004 11:45
nitram: den kan vel godt holde 100 fps i CS med de nye drivers.
Hvad er så problemet ?
HUSK at hvis du sætte FPS til højere end 100 i CS så løber man langsommere (Nej det er ikke en joke)
Gravatar #29 - Samuraikaj
14. sep. 2004 12:34
#22+27: Har også problemer med TV-Out, og er ved at være ret træt af det... Har dog fundet ud af, at hvis man højreklikker på skrivebordet, vælger [Egenskaber] og derefter [Indstillinger] er det faktisk muligt at vælge en højere opløsning på computerskærmen. Men jeg er stadig nødt til at vælge en skærmopløsning på 800x600 for at få et ordentligt billede på tv'et.
Desværre er jeg ikke så meget haj til computere, så jeg har umiddelbart ikke lyst til at gå igang med at installere en af de ældre versioner.
Synes også at det nye kontrolpanel er ulideligt sløvt, og har da fået det til at gå ned en del gange efterhånden, bare ved at skifte i menuerne...
Har endnu ikke testet det i Doom 3, men håber da, at det kører bedre (selv om det kørte udemærket inden da)
Gravatar #30 - AenimA
14. sep. 2004 13:02
Hvis man ser bort fra at selve control center'et kører noget sløvt, er den nye driver ganske behagelig - jeg synes f.eks. at det nye profil-system er noget, der er længe savnet - to klik, og man kan ændre på samtlige AF + AA indstillinger.

Nogle driverversioner længere fremme, og det nye control center kunne godt gå hen og blive et hit. Det overdrevne hukommelses-forbrug og den halvlange opstartstid er nok noget af det første, ATI skal kigge på.
Gravatar #31 - Kadann
14. sep. 2004 13:31
#10 -

Køb et par gamle Voodoo II kort, så er du ude over det lille problem. :-p
Gravatar #32 - FISKER_Q
14. sep. 2004 14:06
#28 Og jo lavere din FPS er jo hurtigere fjernes effekten du får efter at have hoppet.
 
Gravatar #33 - Nize
14. sep. 2004 15:22
FISKER_Q:

Ja, jeg sov - har haft NVidia i mine spande 'altid' og er skiftet for nylig :) Old habits og alt det der. - jeg mener selvf. ATI hele vejen igennem.

Derudover, så er du vel enig med mig i, at der er forskel på at en proces (f.eks. idle process) bruger al sin allokerede processortid på at kalde noop instruktionen, eller om den belaster mange dele af CPU'ens områder, ALU + FPU units + SSE osv. Jeg kan hvert fald mærke forskel på temperaturen :)
Gravatar #34 - ZnabelA
14. sep. 2004 16:07
Jeg er sgu forvirret ...

1. #20:
Siden hvornår har nVidia lavet 9800xt kort? er det ikke ATI ?

2.
Det "Intel Inf_inst drivere" du snakker om, nu sidder jeg og læser at det er til, fordi WinME og tidligere ikke understøttes af nyere motherboards ?!

Hvis det er så godt, kan du komme med et link ? Og kan det bruges på en Dell P4 med Intel 850 ?

3.
"Intel Application Accelerator RE" - uh det lyder sørme spændende, men jeg kan ikke finde noget om det på Intel's hjemmeside... jow vent ... google is your friend ...

Nu håber jeg bare ikke det fucker mit system op ... oh well skal ha geninstalleret hele lortet alligevel.
Gravatar #35 - FISKER_Q
14. sep. 2004 16:12
#34 Hvad han muligvist prøver at sige er at han har lavet en unattended install af sine drivere.
 
Gravatar #36 - Yock
14. sep. 2004 23:23
#12 Counter-Strike? Nu er det ikke alle der spiller det skod spil :)
Gravatar #37 - ZnabelA
15. sep. 2004 05:54
#33: Jeg vil lige komme med en kommentar til Intel Application Accelerator ...

KANON! Fandt den langt om længe, installerede, rebootede, og så at den havde erstattet bl.a. min IDE drivere.

Noget skeptisk fyrede jeg op for Soldier of Fortune 2 (den har jeg de største problemer med), og efter jeg var kommet ind i spillet forsøgte jeg at minimere/alt+tab til windows.

Normalt forventer jeg at dette tager en 10-20 ja endda nogengange op til 50 sekunder, fordi min harddisk står og swapper gevaldigt meget.

Det tog under 1 sekund ... efter nogen omgang var ydelsen stadig lige høj, dog har jeg stadig problemer med at den fryser pc'en når den afspiller nye lyde i en omgang ... hvad der er årsag til det ved jeg desværre ikke.

Tak for tippet Nize!
Gravatar #38 - Nize
15. sep. 2004 11:41
#34 - pkt. 2

Du vrøvler lidt - intel inf_inst.exe er opdateringer til Windows operativsystemer - også XP - hovedsageligt til AGP og USB2 - der er jo kommet mange nye chipset til siden bl.a. XP kom frem, som XP ikke kender til.

Læs selv (her linket til XP udgaven)

http://kortlink.dk/b48
Gravatar #39 - Nize
15. sep. 2004 11:41
#35 - FISKER_Q

Nej, det gør jeg ikke, men jeg vrøvlede i min tidligere post - indrømmet. :)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login