mboost-dp1

ARM Ltd.

ARM og Microsoft i tæt samarbejde

- Via X-bit labs - , redigeret af OnkelDunkel

Direktøren for ARM i Taiwan, Philip Lu, har på en pressekonference udtalt, at man arbejder sammen med Microsoft om “diverse hardwareprojekter”. Indtil nu har det kun været kendt, at ARM og Microsoft har samarbejdet omkring Windows 8, som Microsoft har sagt, vil kunne køre på ARM-processorer.

Mere specifikt hedder det, at ARM samarbejder med Microsoft omkring udviklingen af processorarkitekturer, uden at man kommer nærmere ind på, hvad dette indebærer. Man kunne forestille sig, at ARM laver visse tilretninger, så Windows 8 kan afvikles på en tilfredstillende måde for Microsoft. Microsoft har før præget udviklingen af processorer, eksempelvis i forbindelse med DirectX-funktioner og GPU’er.

ARM har tidligere luftet idéer om, at man gerne vil lave en processor, der egner sig til servermarkedet. Det er derfor nærliggende at tro, at ARM har en stor interesse i at understøtte Windows Server, hvis de ønsker at realisere disse planer.





Gå til bund
Gravatar #1 - TormDK
23. mar. 2011 17:42
Det tegner rigtigt rigtigt godt for Windows 8 som en grundlæggende platform på tværs af arkitekturer.

Det bliver helt sikkert sweeeet.
Gravatar #2 - JSebastian
23. mar. 2011 19:36
#1 Hvis du godt kan lide portabilitet er Windows nok ikke OS'et der der bliver stjerne i din verden.

Men det lyder spændende, især når jeg tænker over hvordan MS og Intel har samarbejder og modarbejdet hinanden igennem årene.

Gad vide om Intel har en mening om denne nye alliance
Gravatar #3 - amaby
23. mar. 2011 19:49
er virkelig spændt på hvilket størrelse Win8 mon bliver. ikke mindst på grund af Ballmers udtalelser om at Win8 vil blive deres mest "risky" til dato.
Gravatar #4 - TormDK
23. mar. 2011 20:47
#2 Jo da. ARM arkitekturen er noget af det der kommer til at åbne flest døre for Microsoft i nyere tid.

Så det er bestemt på sin plads, og det giver rigtigt fin mulighed for et hav af enheder der kan tale sammen uden større udfordringer.

HomeGroup bare med TV'et, XBox'en, PC'en, tableten, telefonen og alt andet småt men godt imellem himmel og jord.

Det bliver sku smukt.
Gravatar #5 - Taxwars
24. mar. 2011 03:20
Ja, bare se hvor åbne m$ er med fx IE9 som ikke virker på XP ;)
Gravatar #6 - Bllets
24. mar. 2011 05:26
#5
Hvad har det med at være åbne at gøre?

Det er Microsofts måde at sige, "update for the love of god" til Win7 (selvf.) ;)
Gravatar #7 - amaby
24. mar. 2011 08:57
#5
Eftersom XP er et 10 gammelt OS mener jeg nu det er rimeligt nok de ikke gider. Jeg syntes nu de har ydet support så længe på XP nu at man ikke burde klage!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login