I den fortløbende patentstrid mellem Apple og Samsung, har Samsung nu fået dommerens ord for, at Apple skal udlevere en ucensureret udgave af den patentaftale Apple for nylig lavede med HTC.
Eftersom aftalen formodes at inkludere en eller flere af de patenter Samsung og Apple strides om mener Samsung, at det kan udgøre et bevis for, at Apple gerne tager imod økonomisk kompensation for deres patenter, i stedet for at bruge dem til at tvinge andre produkter af markedet som i Samsungs tilfælde.
Samsung arbejder desuden på at fået tilføjet yderligere tre af Apples produkter til patentsagen, den nye iPad Mini, samt sidste nye versioner af iPad og iPod touch. I sidste uge fik Samsung tilføjet iPhone 5 til sagen, ligesom Apple fik tilføjet Galaxy S3 og Note.