mboost-dp1

Microsoft

Animeret skrivebordsbaggrunde til Vista Ultimate

- Via Neowin - , redigeret af Acro

Microsoft har frigivet en opdatering til brugere af Windows Vista Ultimate. Opdateringen hedder DreamScene Preview, og den giver brugere af det ultimative styresystem muligheden for at få et moderne baggrundsbillede.

DreamScene gør det nemlig muligt at vælge en video som baggrund på ens skrivebord, på samme måde som man tidligere har kunne vælge et alm. billede, men uden at det trækker særligt på ens CPU-kraft.

Man skal dog vælge videofilen med omtanke. Det er smartest at bruge MPEG, da dette format ikke er komprimeret ret meget, og det derfor ikke kræver så meget CPU at afspille imodsætning til formater, hvor man forsøger at holde filstørrelsen lav.

Desuden har dream.wincustomize.com i samarbejde med Microsoft arbejdet på at lave et nyt filformat, dergiver en række ekstra muligheder. Filerne kan bl.a. være video eller dynamisk genereret 3D og så kan baggrunden ændres ud fra en række ting, f.eks. det lokale vejr eller klokkeslæt.

Som navnet, DreamScene Preview, antyder, så er der ikke tale om den endelige version.





Gå til bund
Gravatar #1 - Coma
14. feb. 2007 22:51
øv og så købte man en buisness :(
Gravatar #2 - Proz
14. feb. 2007 22:55
Well, DreamScene preview revolutionerer ikke IT-verden (hvilket jo også er hvorfor den kommer som Ultimate Extra), men der er én meget dejlig funktion som jeg virkelig ikke kan forstå hvorfor de ikke har bygget ind i Vista; Beskær. Endelig er det muligt at få Windows til at automatisk skallere og klippe ens baggrundsbilleder. Hurra :)

#1 så er det godt at der er ca. 22 måder hvorpå du kan opgradere til Ultimate :D
Gravatar #3 - Chucara
14. feb. 2007 22:57
Jeg ved godt at det er et 3. parts produkt, men hvor ville jeg hellere, at de penge, det lort har kostet at udvikle, var brugt på WinFS eller andre VÆSENTLIGE forbedringer.

Det er ikke lige det, der får mig til at fortryde, at jeg har én Home Premium og én Business licens.
Gravatar #4 - el_senator
14. feb. 2007 22:59
Hvad i alverden skal det bruges til? Idéen med vejret kan jeg forstå(men det har man widgets til), men helt ærligt. Wow-effekten i bevægelige baggrunde forsvandt for flere år siden. Der er en grund til at det ikke er særligt brugt i dag...

#1 mener du helt seriøst, at du ville have betalt for at få den feature der med? Det er lidt svært at læse sarkasme ud af tekst.

Jeg tør vædde med at folk slår den til, viser det til vennerne, og slår det fra igen en uge efter. Med mindre de finder et reelt praktisk brug af det.

I mine øjne er det kun én eneste ting. En fuldstændig unødvendig resource hog. Jaja, det kan slås fra, men hvorfor bruger de overhovedet udviklingstid på den slags?
Gravatar #5 - Coma
14. feb. 2007 23:02
2> øø hvordan? for uden at bruge 1500kr på en ny oem ?

nej måske ik kun pga den men syntes det da er en fed ide :) Eye candy gør ik mig noget, vi er jo nogle der kan godt li det!
Gravatar #6 - Zombie Steve Jobs
14. feb. 2007 23:05
*WauW*
Så det vil sige noget i stil med xli, xloadimage, xsetroot, xplanet eller mplayer -root?
Gravatar #7 - Ronson ⅍
14. feb. 2007 23:19
Gravatar #8 - Coma
15. feb. 2007 00:15
enlightenment havde også animeret baggrunde.. var nogle stilet nogle imellem deres. men dette her ser sku nice ud!

kan så lige sige at det koster 1100kr at opdatere fra buisness til ultimate.. og du kan købe vista ultimate oem for 1500kr... sindsygt!
Gravatar #9 - Zombie Steve Jobs
15. feb. 2007 01:38
Gennemført og Ms?
Gravatar #10 - arne_v
15. feb. 2007 02:21
#8

Upgrade priserne er baseret på retail version priser ikke på OEM
version priser.
Gravatar #11 - Coma
15. feb. 2007 02:59
10> Stadig sindsygt... især hvis min oem så ikke bliver til en retail.
Gravatar #12 - Holgerdk
15. feb. 2007 07:11
Har set det, godt nok på en midrange laptop, det så godt ud... men kun med videoer der looper flot. ie. hvis der kommer et hak, ser det grimt ud imo og det er noget forstyrrende at se på f.eks. en baggrund der panorerer.

Så det er en "hey se hvad jeg kan... nå det var så det" effekt. folk vil slå det til og så fra. Hvis du skal have noget data på desktoppen, tror jeg a widget er mere egnede.

Plus den pæneste video (den grønne fra MS) tog ca. 60mb hukommelse (explorer gik fra at bruge 50 mb til 110mb) og brugte lidt mere cpu kræft... ikke noget jeg ville gide bruge på at der er lidt mere lir på din desktop.

Men ok, jeg holder mig også til WinXP til at Vista bliver billigere, får flere drivere og måske lige første Service Pack
Gravatar #13 - myplacedk
15. feb. 2007 07:54
Slettet. Jeg kunne ikke formulere det uden det blev til flamebait. ;-)
Gravatar #14 - jakobdam
15. feb. 2007 07:58
Fedt - nu kan man se på pauseskærme uden at éns PC er på pauseskærm! :)
Gravatar #15 - vulpus
15. feb. 2007 08:04
Så er det nu smartere at bruge videoer som brugerflade på sin portfolio hvor det reelt har en funktion. Tror jeg holder mig til de statiske baggrunde på min desktop, som jeg alligevel ikke ser ret meget til, da jeg jo for det meste har applikationer åbne når jeg sidder ved min computer.
Gravatar #16 - MiniatureZeus
15. feb. 2007 09:23
har man jo bare kunne bruge VLC til i xp... dog brugte det noget cpu kraft, men er da også frustrende at glo på en baggrundsvideo(må det jo hedde nu.)
Gravatar #17 - lowfire
15. feb. 2007 10:09
Kan ikke se hvad det skal til for.
Når man alligevel sidder og arbejder, surfer eller ser film, kan man ikke se baggrunden alligevel.

Og når man ikke bruger 'puteren så bruges scrsavr :-)

Har en Ultimate og er gået tilbage til min W2k3 da jeg synes Ultm tager lidt for meget af resurserne.
Gravatar #18 - Trentors
15. feb. 2007 10:54
Hmmm kunne i forestille jer at der MÅSKE er nogen som syntes det er fedt. Eye candy er jeg f.eks. glad for og har da f.eks. også en animeret baggrund på min telefon.

Man kan slet ikke bitche over der bliver brugt penge til den slags. Hvis der er et marked for det så er det fair nok og hvad end i siger om MS så forstår de sig på at tjene penge.

Hvorfor så ikke bitcher over alle de penge Microsoft bruger på at lave Xbox spil? De penge kunne da også være brugt på noget mere fornuftigt. F.eks. kræftforskning.

Microsoft er her for at tjene penge (og mange af dem bliver heldigvis brugt på filantropi hos deres stifter modsat f.eks. Steve Jobs) og det er de bedre til end nogen andre software producenter. Så jeg tror ikke de vil tage imod jeres "kritik" af hvad deres udviklingskræfter skal gå til.


Det minder lidt om dengang da nyheden med flash-baserede drev harddiske blev postet herinde. Hvor alle "eksperterne" herinde mente det var åndsvagt fordi at flash ram har en begrænsning. Og så var de ligeglade med at verdens største elektronik firma og verdens største software producent mente noget andet og er i gang med at lave produkterne.

Åh gid MS ville læse lidt flere gode råd herinde. Så ville de blive RIGTIG store ;-)

Og inden i bitcher og flamebaiter så tjek lige hvad det er jeg skriver og bevis mig overfor mig at der ikke er noget i det. I dare you!
Gravatar #19 - scuba
15. feb. 2007 12:17
NEJ NEJ NEJ! nu må microsoft stoppe, det her er jo direkte pinligt.
For det første har det her kunnet lade sig gøre på unix siden midt 90erne, for det andet har det kunnet lade sig gøre vha. VLAN medieafspiller i mega lang tid...

Jeg hader overhovedet ikke go' gamle MS, men det her er for meget. VISTA's "revolutionerende" tilføjelser har jo eksisteret pinligt lang tid i MacOS (bl.a. gadgets og 3D skift mellem vinduer osv.). De droppede det mest revolutionerede og postitive ved VISTA, nemlig det nye filsystem og fyldte en masse lort ind de har stjålet fra Apple.

Microsoft, godt nok er flertallet af befolkningen snothamrende retarderede når det kommer til computere, men FFS jeg håber VISTA bliver en kæmpe fiasko.
Gravatar #20 - byteeater
15. feb. 2007 12:53
Med tiden kunne man da forestille sig at have et tv signal kørende i baggrunden eller måske noget indhold fra nettet -nyheder.

Altså - det kunne da være lidt fedt med en video med kun lidt bevægelse, f.eks. en babe der lige smilede og blikkede indimellem....
Gravatar #21 - Trentors
15. feb. 2007 13:02
#19
Hakuna matata. Hvem siger dette er revolutionerende? Microsoft er næsten aldrig frontløberne når det gælder teknologi og Vista er da heller ikke nogen revolution.

Det er en efterfølger med forbedringer som de tidligere versioner ikke havde.

Og ja IT-mæssigt er befolkningen snothamrende dum. Og mange nørder er ligeså dumme til at fatte denne dumme gruppes behov og hvad der skal til for at imponerer dem. Men det gør MS og de er blevet rige på det.
Gravatar #22 - Coma
15. feb. 2007 13:13
19> Åh slap da af Apple stjæler også med arme og ben... desuden har ms da aldrig sagt det er revolutionerende!
Gravatar #23 - willowwillow
15. feb. 2007 15:17
Nogen der har kunnet downloade DreamScene under Win Update til den Danske Ultimate...
Gravatar #24 - Proz
15. feb. 2007 16:01
#23 Jeps, og det virker fin... øh, det virker. DreamScene har det med at crashe Explorer og/eller skærmdriveren. Lidt upraktisk, men nu er det jo heller ikke den endelige version.
Gravatar #25 - silverknight
15. feb. 2007 16:10
#19

Hvor tror du apple har deres Gadgets fra?! ;)
Gravatar #26 - traCe
16. feb. 2007 00:42
hehe.. min bedstefar (85 år) synes i forvejen computere at godt forvirrende, nu bliver han for alvor rundtosset!

Husker stadig dengang jeg sad med et eller andet FIFA98 spil og han spurgte om man kunne se tv på computeren!?!

Det var et offtopic ja, men altså det kan jo være det bliver udviklet til at kunne noget lidt mere meningsfyldt - feks. live webcam ud af vinduet - som ms siger mere WAUW!
Gravatar #27 - Mnc
19. feb. 2007 07:15
#24
Jeg tror såmænd ikke at det er udelukkende DreamScene's skyld. Jeg har det på min maskine (aktivt), og jeg har ikke haft nogle problemer med det.

Imo er DreamScene nice, men som tidligere nævnt kan det nok være mere forvirrende en godt er, for nye computerbrugere.
Gravatar #28 - themuss
19. feb. 2007 10:15
brugere af det ultimative styresystem
Er skribenten en anelse farvet i sin beskrivelse?
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login