mboost-dp1

AMD

AMD betaler Rambus 75$ mio. for hurtigere chips

- Via Reuters - , redigeret af The-Lone-Gunman , indsendt af Hede

Rambus, der nok mest er kendt for deres retslige stridigheder angående diverse patenter, har fået lidt vind i sejlene. De har indgået en aftale med AMD, der omfatter levering af teknologi der skal øge hastigheden med hvilken chips kommunikerer.

Aftalen kommer til at koste AMD 75 millioner dollars over de næste 5 år, hvilket pt. svarer til en stigning på næsten 10% i Rambus’ omsætning pr. år. Et faktum der ligeledes fik deres aktier til at stige med godt 10%.





Gå til bund
Gravatar #1 - Zombie Steve Jobs
3. jan. 2006 23:20
Jamen, gik det ikke helt galt sidste gang Rambus satsede på ny EEC super duper ram til 1500 for 250mb, hvor man både skulle have dummy blokke og specielle bundkort osv?
Så vidt jeg husker.
Gravatar #2 - Norrah
3. jan. 2006 23:53
ikke desto mindre så er deres teknologi for det meste i forvejen, eller i det mindste hurtigere... Desværre er det jo ikke det bedste der altid vinder, men snare dem der er bedst til at markedsføre og skabe kompabilitet.
Gravatar #3 - Dreadnought
3. jan. 2006 23:55
Kan det ikke hænge sammen med at AMD vil bruge FB-DIMM til deres Opteron serie?
Gravatar #4 - WhiteSpider
3. jan. 2006 23:58
Man skulle da lige have kastet noget mønt i de aktier der, hvis man havde vidst det. Så kunne man sikkert have tjent en lille go skilling til kistebunden
Gravatar #5 - SmackedFly
4. jan. 2006 02:31
#2

Det er heldigvis ikke det hurtigste der altid vinder...

Standarder er en herlig ting...
Gravatar #6 - desvaerre
4. jan. 2006 08:24
#4 Investeringsforeninger FTW, enkelt aktier er alt for risikable.

Tror nu godt AMD ved hvad de foretager sig, når de går til Rambus, det kan godt være de har fået negativ omtale, men hey.. De havde patenter på deres opfindelser, ergo har de deres på det rene.

Ser frem til resultatet.
Gravatar #7 - fidomuh
4. jan. 2006 13:33
#1

Tjoh, det var dyrt, men ogsaa MEGET hurtigere.. Saa det er jo lidt om prisen er produktet vaerd.. :)

#On-Topic

Hmm.. Det lyder da egentligt rimeligt fedt.. :)

Rambus har vaeret et godt stykke foran paa RAM siden foer i tiden..

Bliver spaendende at se hvad de kan finde paa af sjov til chip-kommunikation :)
Gravatar #8 - royalrex
4. jan. 2006 15:06
Hehe det her er halv ironisk..!

Intel prøver sig med Rambus til sine P4 CPU'er men det viser sig hurtigt at folk ikke vil betale for de ram blokke.

Intel fortsætter febrilsk deres GHz ræs, så kommer AMD og siger, "nej nej nej, det er ikke så vigtigt med de Hz".

Og nu kører AMD så med det Rambus tog Intel ikke kunne få igang, bliver godt nok spændende om det skal lykkedes for dem.
Gravatar #9 - Dreadnought
5. jan. 2006 01:23
#7 RDRAM havde en meget dårligere latency til at starte med. Det spillede også lidt med i om industrien ville bruge det. De var for langsomme til at komme igang.

Det er det samme med Brian'er som sætter en hækspoiler på sin Opel selvom den ikke har nogen brugbar effekt før 150-170km/t.

Nu er industrien ved at være klar med FB-DIMM hvor det faktisk kan gavne.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login