For at forstærke deres e-boglæser Kindle har Amazon været ude at købe firmaet Touchco, der specialiserer sig i at lave fleksible berøringsfølsomme skærme.
Amazon vil overføre ressourcerne fra det ny firma direkte til deres Kindle-afdeling i Cupertino, Californien. Touchco brugte en teknologi kaldet interpolating force-sensitive resistance (IFSR) til deres skærme, som bl.a. udmærker sig ved at være meget billig og ikke bruge ret meget energi, kvaliteter der egner sig godt til en e-bogs-læser.
Kindle bruger p.t. E-ink-teknologien fra firmaet af samme navn, der ejes af Prime View International, til sin skærm. Med opkøbet af Touchco kan man forvente, at nye versioner af Kindle ikke vil bruge E-ink.