mboost-dp1

unknown

Adobe svarer igen

- Via news.com - , redigeret af Net_Srak

Adobe har annonceret at de nu alligevel vil komme med et konkurrerende produkt til Microsofts Infopath.

Til forskel fra Infopath som kræver MS Office for at virke, vil Adobe’s dokumenter virke på alle enheder som kan køre Acrobat Reader. Programmet er ligesom Microsofts, baseret på XML så det er let at bruge data i eventuelle backend systemer.





Gå til bund
Gravatar #1 - Znoo
15. jul. 2003 07:59
Ikke "Acrobat Reader", men "Adobe Reader".

Det ender vel med at man bliver tvunget til at installere det lokum af et progrm til Adobe Reader. Endnu en grund til at købe en 5GHz CPU og 8GB RAM :-/
Gravatar #2 - stone
15. jul. 2003 08:12

#1 - .. og det er bedre at blive tvunget til at koebe og installere microsoft word?

/stone
Gravatar #3 - Znoo
15. jul. 2003 08:23
#2 Hmmm... det havde jeg slet ikke overvejet. Jeg sad lige i min egen lille verden og havde det fint med OO.

Nåja, det er da godt at Adobe laver et alternativ. En løsning til 0,- er da bedre end en der koster en halv arm.
Gravatar #4 - Coma
15. jul. 2003 10:50
Znoo>> og hvad skulle betale de programøre der laver det?
Gravatar #5 - michael007dk
15. jul. 2003 11:06
#4 Der er nogle der kommer fra en verden(Linux) hvor alting er gratis, der har de programmører der laver en masse programmer helt gratis.
Gravatar #6 - Odyssey
15. jul. 2003 23:19
Apropos Adobe Reader synes jeg det er for dårligt at de ikke kan optimere deres programmer bare en lille smule når de laver nye funktioner. Jeg ved ikke lige helt hvad den nye store forskel er på 6'eren og de andre, udover at den bruger skinnede knapper nu og er mindst 10 gange længere tid om at starte op.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login