mboost-dp1

Adobe

Adobe retter fejl i Flash, Reader og Acrobat

- Via Adobe - , redigeret af Emil , indsendt af Skak2000

Adobe laver mange populære produkter, ikke mindst Adobe Reader og Flash Player findes på rigtig mange computere. For nyligt kom det frem, at netop disse to programmer, sammen med Adobe Acrobat, indeholdte en alvorlig sikkerhedsfejl.

Adobe var i første omgang sent ude med et svar på fejlene, hvilket førte til en del kritik, men nu har de fået rettet dem og er klar med opdateringer.

Fejlene gjorde det muligt at få programmerne til at gå ned, og ad den vej tillade uvedkommende at få adgang til computeren.

De nye opdateringer kan findes ved at trykke på overskriften.





Gå til bund
Gravatar #1 - Skak2000
3. aug. 2009 13:43
Hvorfor kan de ikke bare lave en aftale med Microsoft så de opdateringer bliver distribueret over Windows Update?
Gravatar #2 - zin
3. aug. 2009 13:44
#1: Monopolmisbrug. :-)
PDF er jo ikke en lukket standard pr. 2008 1. Januar, og Adobe dermed ikke den eneste leverandør af en PDF-reader/write o.l..
Gravatar #3 - dsckeld
3. aug. 2009 14:05
#2: Nu er det så vidt jeg ved ikke således at du får Office opdateringer bare fordi du bruger Microsoft Update. Men hvis du har Office, så gør du.

Det kunne jo nok godt laves således at Acrobat Reader kun blev opdateret hvis du allerede havde den. Det er nok mere fordi Microsoft generelt ikke kører opdateringer for 3. part.
Der var en længere diskussion om netop opdateringer mellem nogle fanbois af forskellig oprindelse her på sitet tidligere i dag.
Gravatar #4 - terracide
3. aug. 2009 14:05
Har de da nuked deres programmer?
*smiler blondt og uskyldigt*
Gravatar #5 - zin
3. aug. 2009 14:11
#3: Du får kun opdateringer til MS Office programmer efter du har installeret dem og hvis du ønsker dem (du kan godt slå specifikt Office opdateringer fra).
Dette kører dog igennem Microsoft Update - ikke Windows Update.
Så vidt jeg ved er disse to, to seperate tjenester for netop at kunne udbyde valgmuligheden.
Jeg vil stadig tro at en sådan aftale imellem Adobe og Windows ville ses i et dårligt lys af EU - taget deres sagsmål indtil videre i betragtning.

Desuden har Adobe allerede deres egen opdateringsservice - hvorfor skulle de betale for at integrere denne med Windows'?
Gravatar #6 - Chillyskye
3. aug. 2009 14:46
Desuden er Microsoft vel ikke direkte fanboys af Flash Player, prøver de ikke stadig selv at promovere deres SilverLight?
Gravatar #7 - nielsbuus
3. aug. 2009 14:57
#6 Jo, den er lige kommet i version 3, men jeg har endnu ikke fundet en side udover Microsofts's egne demosider som kører på Silverlight og det er vel egentligt fint nok.

Microsoft er nok stadig lidt ærgerlige over at Flash's videofunktionalitet har gjort Windows Media overflødig på mange hjemmesider.
Gravatar #8 - Windcape
3. aug. 2009 15:43
MadiZone (7) skrev:
men jeg har endnu ikke fundet en side udover Microsofts's egne demosider som kører på Silverlight og det er vel egentligt fint nok.
Jeg har mødt en række programmører som ikke laver andet end at kode Silverlight dagen lang.

Og nej, de var ikke ansat hos Microsoft ;-)

Det skal nok blive mere udbredt, da det er langt nemmere (og billigere) at komme i gang med. Hvis jeg skal hoste en video på min blog, bliver det via. Silverlight. Det er meget nemmere, og kræver ikke jeg poster penge i Macromedia Studio.
Gravatar #9 - Wassini
3. aug. 2009 19:54
Godt man ikke bruger Flash uden en Flashkiller installeret i Firefox - og har droppet Adobe Reader til fordel for den langt mindre og hurtigere FoxIt!
Gravatar #10 - XERXES
3. aug. 2009 20:33
MadiZone (7) skrev:
#6 Jo, den er lige kommet i version 3, men jeg har endnu ikke fundet en side udover Microsofts's egne demosider som kører på Silverlight og det er vel egentligt fint nok.

Microsoft er nok stadig lidt ærgerlige over at Flash's videofunktionalitet har gjort Windows Media overflødig på mange hjemmesider.


Der er denne her som bruger Silverlight, og det er ikke just Microsofts eller for den sags skyld en demo side.

http://newz.dk/se-playboy-gratis-men-kun-med-silve...
Gravatar #11 - Chillyskye
4. aug. 2009 07:29
MadiZone (7) skrev:
Microsoft er nok stadig lidt ærgerlige over at Flash's videofunktionalitet har gjort Windows Media overflødig på mange hjemmesider.

Flash kommer også til at lide et nederlag (som videofremviser) så snart HTML 5 slår igennem, med native afspilning af bla. video.
Både TPBs The Video Bay (ser ud til at være nede) og YouTube har sat demoer op.
Langt mindre resourserforbrug, da flash ikke ligefrem er lightweight.
Gravatar #12 - Simm
4. aug. 2009 23:16
#11 Mjaeh.. desværre har HTML 5 garanteret lange udsigter hvis det står til Microsoft - og så længe det ikke har særlig stor udbredelse, så vil det være Flash, folk integrerer på deres hjemmesider.
Gravatar #13 - Windcape
4. aug. 2009 23:23
Simm (12) skrev:
og så længe det ikke har særlig stor udbredelse, så vil det være Flash, folk integrerer på deres hjemmesider.
Og Silverlight, for os som ikke gider betale dyre penge for Flash.
Gravatar #14 - nielsbuus
4. aug. 2009 23:43
#11 - Flash er ikke lightweight, hvad snakker du om?
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login