mboost-dp1

No Thumbnail

Visa benytter sig af RFID

- Via PRWeb - , redigeret af Pernicious

Det er efterhånden lang tid siden vi første gang hørte om de små RFID-chips, som kan bruges til mange ting, f.eks. til at betale med i butikker.

Det har amerikanske VISA nu taget til sig, og de har derfor lanceret Visa Micro Tag, som groft sagt er et Visa-kort pakket ind i en nøglering.

For at betale med Visa Micro Tag, som benytter sig af Visas PayWave-teknik, skal man blot føre nøgleringen hen over en modtager, og hvis beløbet er under $ 25, eller ca. 130 kr., behøver man heller ikke at underskrive en kvittering eller bekræfte på anden måde.

Pam Zuercher, VISA skrev:
Visa cardholders consistently say they would like to use their Visa accounts at more merchant locations and are looking for faster and more convenient transactions, (…) As one of the smallest payment devices, the Visa Micro Tag offers the experience cardholders demand with the added layers of security they expect from Visa.

Indtil videre er nøgleringen kun tilgængelig i USA.





Gå til bund
Gravatar #1 - BluepaiN
1. okt. 2007 04:28
Hvis man ikke behøver at kvittere/bekræfte på nogen måde, så kan sådan et hurtigt misbruges en hel del. Hvad hvis man taber sin nøglering og en anden finder den? Går ikke ligefrem ud fra at der er billede og underskrift på sådan en fætter.

Idéen er god, den er bare rimelig dårlig udført imo.
Gravatar #2 - zfire
1. okt. 2007 04:54
#1 der står jo også at det kun er hvis at beløbet er under $25, dvs hvis det er over kræver det underskrift.
Gravatar #3 - TGS
1. okt. 2007 05:10
under alle omstændigheder er RFID en dårlig løsning, da man så visdt jeg er orienteret, med det rette udstyr kan aflæse det på god afstand og så lave en kopi.
og man kan da hurtigt handle en masse skrammel til 25$ på et feriested hvor visa almindeligvis bruges, og endnu bedre offeret for svindlen opdager det først når han/hun kommer hjem fra ferie. og der kan man nå at bruge rigtig mange penge.
og over 25$ underskrift? jeg har en kammerat der altid skriver under med "Anders And" når han er fuld og bruger dankort. så hvorfor skulle man ikke bare gøre det når man allerede er forbryder?
Gravatar #4 - Thalion
1. okt. 2007 05:24
#3

Hvis hans Kort bliver misbrugt, kan man gå ind og se hvor det er blevet bruget, og hvis det er et sted hvor man skriver under kan man se underskrifterne. Og på den måde er man beskyttet mod misbrug
Gravatar #5 - Raistin
1. okt. 2007 05:32
Så er det da bare at placere sin aflæser et sted hvor folk automatisk bevæger sig tæt nok på...
Gravatar #6 - bnm
1. okt. 2007 05:45
#5 Man kan også opstille falske dankort automater. Der er i det hele taget mange måder at bryde loven på. Hvad er din pointe?
Gravatar #7 - Onde Pik
1. okt. 2007 05:48
Hmm... ikke specielt nyskabene.

Her i Hong Kong har Octopus kortet brugt RFID chips i 10 år. Man kan bruge det til at betale alt fra transport med metroen til biografbiletter, indkøb i supermarkedet. Whatever.

Der findes nærmest ikke nogle steder i Hong Kong hvor de ikke tager Octopus card.

Det er genialt... når du skal betale et eller andet køre du bare dit octopus card hen over læseren og vupti du har betalt. Du overfører selv penge til kortet så du kan altid selv bestemme hvor mange penge der ligger på kortet.
Gravatar #8 - Mort
1. okt. 2007 06:19
#6: Lige meget hvor falsk din dankort automat er, kan den ikke aflæse dankortet med mindre du kører kortet igennem kortlæseren. Det betyder i praksis at du skal bryde ind der hvor der normalt står en læser, for at du kan minipulere automaten.

RFID chippen kan du aflæse på flere meters afstand, uden at brugeren er bevidst om det.
Gravatar #9 - Unbound
1. okt. 2007 06:52
Lyder som et fedt koncept, dejligt nemt.

men nok ikke noget jeg selv kunne finde på at bruge, virker alt for usikkert. i kan jo bare se: [url= real hustle[/url] Der er et par stykker der mister lidt penge på at glemme at have deres bluetooth slukket når man ikke bruger det. Kan kun blive værre hvis det er et desideret betalingskort det handler om.
Gravatar #10 - fidomuh
1. okt. 2007 07:18
Generelt er RFID en god ide, men det har alt for lang range..
Vi snakker ned til ~5 cm, saa er det brugbart, maaske mindre endda..

Men udover det, saa er det jo ikke vaerre end at man opdager der er blevet trukket random penge fra sin konto, man melder det og fortaeller banken det == man mister ikke noget.

Jeg mener at Danske Bank koerer med en "selvrisiko" paa 1200 kroner ( eller noget i den stil ), men alt over det daekker de.
Og uanset hvad kan man jo faa lavet en tilbagefoersel fra alle PBS systemer, fx..

Generelt ville jeg langt hellere bruge det her, end at have kontanter paa mig.. Men er nu godt tilfreds med det normale VISA kort, synes bare det er trist at mange butikker enten har retarderede medarbejdere, eller daarlige kort-maskiner.
Hint hint: Jo, man kan godt koere kortet igennem mens de scanner varer ... -.-
Gravatar #11 - rackbox
1. okt. 2007 07:22
Én ting er, at det kan aflæses og kopieres på afstand. En anden ting er, hvis jeg nu købte mig en mobil terminal og konstant tastede beløb ind på den i $25-området. Så var det bare en tur ned af det amerikanske strøg og håbe på, at jeg stødte ind i en masse folk med RFIDVISA :P

Nu tror jeg så ikke at det lige er til at kopiere. RFID'en er sikkert krypteret i transmissionen, og kræver grangiveligvis en opkobling til en server af en slags til at autentificere. Du får altså kun handshake-data remote, med mindre du kender protokollen og public key, eller hvilken krypteringsmetode de nu end har valgt.
Gravatar #12 - fidomuh
1. okt. 2007 07:23
#11

Jo, men det er jo bare et spoergsmaal om tid foer der kommer et hack til dette.
Problemet med RFID er jo mere at du aldrig vil opdage at nogen har aflaest dit kort.

Med de "normale" VISA skal du jo reelt foere kortet igennem en "Fake" automat, foer de har dit info :)
Gravatar #13 - lorenzen
1. okt. 2007 08:26
#8
Det ser ud til det er en passiv-chip der er valgt, og den kan ikke læses fra en afstand der er meget længere end 10cm.
Gravatar #14 - Silentkill
1. okt. 2007 09:14
Læseafstand kommer jo helt an på hvilken type RFID teknologi man benytter sig af..

Eksempelvis Octopus kortet, der som nævnt bliver benyttet i Hong Kong, bruger 13.56 Mhz RFID chips. Disse kan normalt højst læses på 30-50 cm's afstand, og det kun hvis forholdene er optimale. Normalt skal afstanden være 10 cm eller mindre, uden at der noget som helst mellem reader og chip. Altså kan man ikke sætte en reader op et eller andet sted, og så aflytte kortene fra dem som går forbi. Bare det, at kortet ligger i en lomme vil gøre læsning praktisk taget umulig i mange tilfælde, selv hvis readeren var indenfor en afstand af 10 cm.

Jeg går ud fra at VISA bruger samme RFID teknologi, og ikke eksempelvis UHF, hvor læseafstanden i teorien kan komme op på 10 meter eller mere.
Gravatar #15 - Silentkill
1. okt. 2007 09:16
#13

Passive chips kan sagtens læses på flere meters afstand hvis vi snakker UHF tags. Det har jeg i hvert fald selv testet.
Gravatar #16 - Kalleguld
1. okt. 2007 09:44
jeg har ikke læst artiklen, men jeg kunne forestille mig at kortet virker ved at terminalen sender en streng med terminalnr, beløb, tidspunkt osv. til kortet. Derefter signerer kortet disse data og sender det tilbage til terminalen. Lidt ligesom chipkort gør det.

På den måde gør det ikke noget hvis man aflytter kortet. Og strømmen til beregningerne kan selvfølgelig komme fra radiostråling i terminalen.
Gravatar #17 - Znake
1. okt. 2007 16:24
Så vidt jeg ved, er der også nogle steder i Norge eller Sverige(kan ikke huske hvilken af dem), hvor man kan betale i bussen ved bare at føre sit Visa forbi en aflæser.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login