mboost-dp1

TDC A/S

TDC lancerer HomeTrio

- Via TDC - , redigeret af Emil , indsendt af The-Lone-Gunman

TDC inddrager nu et nyt våben til at kapre kunder med, pakkeløsninger. TDC vil tilbyde kunderne en pakke kaldet TDC HomeTrio med bredbånd, 5 eller 10 Mbit, der også giver adgang til 27 tv-kanaler, forbrugsafregnet fastnettelefoni, mobiltelefoni, mobilt bredbånd samt musiktjenesten TDC PLAY.

Prisen for TDC HomeTrio bliver på 399 kroner om måneden, men dertil kommer telefoniforbruget samt leje af en digitalmodtager. Digitalmodtageren konverterer web-tv-signalet, så det kan bruges af et normalt fjernsyn. Der er desuden en bindingsperiode på 6 måneder.

En mindre pakke kaldet TDC HomeDuo til 299 kroner om måneden tilbyder også bredbånd og telefoni, men er uden tv-mulighederne.





Gå til bund
Gravatar #1 - tadeusz
26. jan. 2009 18:23
Er det en nyhed eller en reklame ?
Gravatar #2 - cyandk
26. jan. 2009 18:27
#1 en nyhed.

Det betyder bl.a at der kommer kæmpe konkurrence på dette marked nu og at kunder højst sandsynligt vil gå en regulær priskrig i møde.
Gravatar #3 - Ronson ⅍
26. jan. 2009 18:32
Jeg fatter ikke de bliver ved med at bundle fastnet/ip-telefoni med. Jeg har rigeligt i min mobiltelefon.

Anyway, er der nogen der har tdcs webtv-halløj? Jeg så det de havde stående i Rosengårdcentret (eller var det Kolding Storcenter?), det var godt nok umådelig ringe kvalitet. Lignede en 352x288 stream i 512 Kbit blæst op i 32" eller sådan noget. Skal det virkelig se sådan ud?
Gravatar #4 - Daniel-Dane
26. jan. 2009 18:33
#1
Hverken eller. At kombinere bredbånd, fastnet, telefon, tv, eller dele heraf er set før.

Jeg synes selv, at det er øv, at man kun kan få et signal ad gangen igennem.
Gravatar #5 - atrox
26. jan. 2009 18:38
#2

Yep, der kommer kamp til stregen på markedet indenfor TV over internettet. Det bliver spændende at se hvem der vinder kampen!

Håber dog ikke for nye kunder at de rent faktisk forventer at kunne spille på nettet, tale i telefon og se X-factor samtidigt på en 5 eller 10Mbit ADSL linje samtidigt med at lillebror suger kødfilm via emule :S
Gravatar #6 - The-Lone-Gunman
26. jan. 2009 18:39
Nu er jeg ansat i TDC Hotline, men dette skal selvfølgelig ikke ses som en officiel udmelding eller noget.

#3
De sender i SD.

#4
Hvad mener du med at man kun kan få et signal ad gangen? Du kan sagtens tale i telefon, se tv og være på nettet samtidig.

Der er dog kun de 10 Mbit som skal deles til alt dette (som så kan opgraderes til en 20 Mbit hvis man vil have hurtigere net eller ønsker multiroom). Forbindelsen på 5 Mbit er primært til de få kunder der ikke kan trække 10 Mbit ud til hustanden.
Gravatar #7 - DjTb
26. jan. 2009 18:40
Jeg har selv TDC TV, står super godt på mine lcd fjernsyn, selve boxen er klargjort til Full HD, så mangler vi bare signalet :) Du kan sagtens får flere fjernsyn på, det koster 59kr pr måned pr fjernsyn. Jeg har 2 stk fjernsyn i mit hjem :)

Gravatar #8 - atrox
26. jan. 2009 18:40
#6

Skynd du dig hellere at finde en fast arbejdsplads hos en internet udbyder der fokuserer på teknologier med fremtid i :D
Gravatar #9 - Ronson ⅍
26. jan. 2009 18:41
#6: Så var det en umenneskelig lille båndbredde de valgte at køre det i, det var virkelig grimt. Boksen stod der, med pris og det hele, så går ud fra det var for at vise hvor fedt det (ikke) var.
Gravatar #10 - DjTb
26. jan. 2009 18:43
Atrox, mener du ikke TDC gør dette?
Gravatar #11 - atrox
26. jan. 2009 18:43
#10

Kobberledninger? I rest my case :<
Gravatar #12 - DjTb
26. jan. 2009 18:47
Ja teknologien kobberkabel er faktisk så langt at det snildt kan trække 100mbit???, så der er rigeligt med juice i det endnu, vi ser jo allerede de selskaber der ligger fiber ned få problemer med økonomien bag det, så lad os se hvem der griner sidst...så står der jo et stort selskab klar til at overtage de kabel der er gravet ned og så til en billigere pris end det det har kostet at lave ;) I rest my case ;)
Gravatar #13 - Diablo925
26. jan. 2009 19:00
jeg er også i tdc og sætter mange af dem her op lidt ked at at nogle snakke uden af have forstand på det


#3 var du inde i indstillinger og se om det var sat op til HDMI

synes det er sødt at i kommer med sådan nogle ting uden at i enlig ved hvad det er i siger

TDC tv har så mange fordele

1 du skal ikke have en parbol på huset
2 den er fremtids sikret til så mange ting
3 du kan få pakker som man ikke kan få andre steder viasat og canal digital på samme tid


så til jer der ikke ved hvad i snakker om stop med at komme med sådan nogle ting
Gravatar #14 - Tumleren
26. jan. 2009 19:01
DjTb (12) skrev:
så stor der jo et stort selskab klar til at overtage de kabel der er gravet ned og så til en billigere pris end det det har kostet at lave


Ja... Det er en god ting. Hvordan hjælper det lige din sag om at kobber er bedre end fiber, hvis du siger at andre firmaer kan overtage konkursramte firmaer, og dermed gøre det billigere for forbrugerne?

Og ja, kobber kan levere 100 MBit internet - Men kan det komme lige så højt op som fiber?

Wikipedia skrev:
These two improvements caused a revolution that resulted in the doubling of system capacity every 6 months starting in 1992 until a bit rate of 10 Tb/s was reached by 2001. Recently, bit-rates of up to 14 Tbit/s have been reached over a single 160 km line using optical amplifiers.


Nej, det er ikke til privatbrug, men kan kobber komme op på 14 terabit? Kobber-linjerne er forældede og for dyre. Det er fint at de optimerer dem, så vi kan få mest ud af dem som muligt, men du kan ikke benægte at fiber er vejen frem.

Edit: Og ja, som atrox siger - Asynkron internetforbindelse, som holder vores upload nede omkring (maximum)4 MBit? Nej tak
Gravatar #15 - atrox
26. jan. 2009 19:01
#12

Så syntes jeg at de skulle se at få sendt nogen sugerør ud til forbrugerne så de kan smage denne "juice".

Asynkron båndbredde hører fortiden til og hvor stor TDC fanboy du er eller ej, så har TDC 2 muligheder. Opkøb de Fiberselskaber der fucker det op eller fokuser mere på Kabel og drop ADSL.
Gravatar #16 - laspe18
26. jan. 2009 19:02
Det er - om i så vil indrømme det eller ej Newz - et ganske fornuftigt alternativt for mange.
Lad nu ikke den evige "fiber rules everything" debat blusse op igen. I har ret fiber er da langt at fortrække, men for hr. og fru. Danmark der skal have et simpelt bud på underholdning er det ganske interessant.

Bredbånd, tv og telefoni samme sted til en billig pris, er da attraktivt. Ideen er skam ganske fin og fornuftig.

Sådan rent personligt er jeg dog mere nervøs; Hvad sker der, hvis forældrene sætter sig og ser TV og zapper eurofisk rundt i de mange nye kanaler, og jeg sidder og spiller computer. Risikerer jeg pludselig disconnect, konge-lag eller andet? Eller hvad hvis der hentes større mængder trafik, er der så ikke hul igennem til deres fjernsyn?
Gravatar #17 - Daniel-Dane
26. jan. 2009 19:04
#6
Jeg mente digital TV, jeg glemte bare at skrive det. Jeg undskylder for misforståelsen.
Gravatar #18 - atrox
26. jan. 2009 19:05
laspe18 (16) skrev:
Sådan rent personligt er jeg dog mere nervøs; Hvad sker der, hvis forældrene sætter sig og ser TV og zapper eurofisk rundt i de mange nye kanaler, og jeg sidder og spiller computer. Risikerer jeg pludselig disconnect, konge-lag eller andet? Eller hvad hvis der hentes større mængder trafik, er der så ikke hul igennem til deres fjernsyn?


Den problemstilling ville du aldrig nogensinde opleve at være i med et Fiber produkt. Derfor vinder fiber og derfor taber ADSL. Også når det gælder Hr. og Fru Jensen.

Selvfølgelig har Hr. og Fru Jensens forældre ikke noget at bruge Fiber til, men de har jo heller ikke noget at bruge alt over en 512Kbit ADSL til. De kunne egentlig være fint tilfredse med ISDN, så under alle omstændigheder tvivler jeg på at mange danske ISP'er skænker pensionister en eneste tanke når de skal planlægge fremtidens internet løsninger.

Igen skal det dog siges at der findes de enkelte IT psykopater over 65, f.eks. min onkel, han har en vildere gaming maskine end mig o_O
Gravatar #19 - DjTb
26. jan. 2009 19:08
Er overhovedet ikke TDC fan, men siger bare at kobberet kommer til at leve nogle år endnu, selvfølgelig vil kobberet blive forældet, MEN teknologierne er der til at man sagtens kan få det over 100mbit som det er nu, så hvem ved hvad fremtiden bringer på det. TDC har jo også Yousee som jo også er fiber, mon ikke vi vil se dem overtage det fiber der måske bliver konkursramt, eller Stofa måske, så får forbrugerne jo noget at vælge imellem. Fiber er vejen frem der er vi enige MEN set over den næste årrække er der stadigt hastighed at hive ud af kobberet. Desuden vil folk i yderområderne ik få glæden af fiber, men stadigt kobber, eller måske wimaxx???....eller måske noget helt 4....
Gravatar #20 - DjTb
26. jan. 2009 19:09
Laspe18: Jeg har selv TDC TV og en 8mbit, der er så meget overhead på min forbindelse at jeg har en 9,5 mbit at downloade med, og min internet forbindelse har ingen lag selvom jeg har 2 fjernsyn kørende og optager 1 kanal
Gravatar #21 - Tumleren
26. jan. 2009 19:10
laspe18 (16) skrev:
Sådan rent personligt er jeg dog mere nervøs; Hvad sker der, hvis forældrene sætter sig og ser TV og zapper eurofisk rundt i de mange nye kanaler, og jeg sidder og spiller computer. Risikerer jeg pludselig disconnect, konge-lag eller andet? Eller hvad hvis der hentes større mængder trafik, er der så ikke hul igennem til deres fjernsyn?


Denne side påstår at der typisk bruges 8 MBit ved en HD-udsendelse encoded i MPEG4. Så hvis du har 10 MBit er der ikke noget problem med HD-TV, men det kan nok ikke lade sig gøre med 5 MBit.

Så vidt jeg kan forstå er det digitalt SD-fjernsyn de vil sende, og det bruger jo slet ikke så meget båndbredde som HD, så det burde 5 MBit sagtens kunne trække. Som der står på siden er et SD forbrug typisk på 3 MBit
Gravatar #22 - siliankaas
26. jan. 2009 19:12
#16

Sådan rent personligt er jeg dog mere nervøs; Hvad sker der, hvis forældrene sætter sig og ser TV og zapper eurofisk rundt i de mange nye kanaler, og jeg sidder og spiller computer. Risikerer jeg pludselig disconnect, konge-lag eller andet?


Nej, bare rolig, internet, tlf og TV køre på hver sin "kanal" og vil ikke forstyrre hinanden - netop derfor der skal være plads til TV, og derefter kan man så "regne" ud hvor meget plads der så er til Internet.

#18
Den problemstilling ville du aldrig nogensinde opleve at være i med et Fiber produkt. Derfor vinder fiber og derfor taber ADSL


Argument slået til jorden, sorry to say!
Gravatar #23 - izym
26. jan. 2009 19:13
De gamle kører med digital tv fra YouSee på en 42" SD fladskærm, og vil mene det ser udemærket ud, i hvert fald langt bedre end det analoge signal (men dog på ingen måde samme kvalitet som dvd). Men den er dog god nok til, at jeg synes det er pengene værd.

Det jeg er specielt intereseret i er, at de inkluderer trådløst internet. Det var noget jeg rigtig godt kunne tænke mig at have.
Gravatar #24 - siliankaas
26. jan. 2009 19:15
izym (23) skrev:
Det jeg er specielt intereseret i er, at de inkluderer trådløst internet. Det var noget jeg rigtig godt kunne tænke mig at have.


Mener du Mobilt bredbånd? Så vidt jeg husker er der lidt rabat, men mener ikke det er inkluderet (så vidt jeg lige husker)


Gravatar #25 - Tumleren
26. jan. 2009 19:16
DjTb (19) skrev:
Desuden vil folk i yderområderne ik få glæden af fiber, men stadigt kobber


Hm, hvad mener du med yderområder? Det undrer mig når folk siger det, da yderområderne netop er de steder fiber bliver lagt først, da det er en del nemmere end at rive det halve af indre by op for at lægge kabler.
Min bedstemor skal f.eks. til at have fiber, og hun bor lidt udenfor byen. Det gør en klassekammerat også og han har også fiber. Ingen inde i byen har fiber.

Så.. ja, hvad mener du med yderområderne?
Gravatar #26 - atrox
26. jan. 2009 19:17
siliankaas (22) skrev:
Argument slået til jorden, sorry to say!


Så det er altså intet problem at se 2-3 HD kanaler og udnytte sin 10Mbit TDC ADSL hvis man hapser en omgang HomeTrio og bor i Smørrumnederen?
Gravatar #27 - froksen
26. jan. 2009 19:17
Husk nu på alle sammen, at der står "op til 10mbit". Hvilket vil sige som #21 siger, så _kan_ fjernsynet tage noget af den bredbåndsforbindelse der leveres.

Dog så vidt jeg har forstået så forsikre TDC kunderne om, at selvom de har de fire fjernsyn kørende (som er muligt) at man som minum har en 512/512 kb forbindelse. Naturligvis er det ikke meget, men det er da bedre end Telia´s hvor ens forbindelse kan gå hen og blive helt lukket.

Desuden er en anden ting som er smart ved det nye tilbud er: "Nu mere du har hos TDC (fastnet, Bredbånd, TV, Bredbåndstelefoni) nu billigere er det at konvertere/oprette sig til de nye pakkeløsninger". Hvilket vil sige, at eksiserende kunder bliver plejet fremfor nye :-)
Gravatar #28 - siliankaas
26. jan. 2009 19:20
atrox (26) skrev:
Så det er altså intet problem at se 2-3 HD kanaler og udnytte sin 10Mbit TDC ADSL hvis man hapser en omgang HomeTrio og bor i Smørrumnederen?


Det var jo ikke det vi snakkede om vel - jeg er godt med på du ikke kan se 2 - 3 HD kanaler med 5Mbps, spørgsmålet var om Tv signalet forstyrrede Internet eller onmvendt, og dertil svarede du at det ville man aldrig opleve med fiber.


...ellers misforstod jeg hvad du skrev.
Gravatar #29 - atrox
26. jan. 2009 19:24
Heh,

siliankaas (28) skrev:
Det var jo ikke det vi snakkede om vel - jeg er godt med på du ikke kan se 2 - 3 HD kanaler med 5Mbps, spørgsmålet var om Tv signalet forstyrrede Internet eller onmvendt, og dertil svarede du at det ville man aldrig opleve med fiber.


...ellers misforstod jeg hvad du skrev.


Du misforstod skam ikke, men jeg prøver bare at kaste lidt lys på hvorfor det er dumt at love kunderne 10Mbit, digitale kanaler, telefoni og alt muligt fint over et ADSL modem.
Gravatar #30 - DjTb
26. jan. 2009 19:27
Atrox det kan man sagtens, der er lavet QoS på den så Internet telefoni og tv hvis det bruges og resten til Internet, så vidt jeg har forstået dvs hvis du ser tv og skal surfe så har du en 6mbit at gøre godt med.....det er sådan jeg har forstået det.
Gravatar #31 - DjTb
26. jan. 2009 19:28
Med yderområder hermed menes Landdistrikter, Øer og sommerhusområder.
Gravatar #32 - DjTb
26. jan. 2009 19:29
TDC bruger 8mbit til se fjernsyn og optage på samme tid. Dvs SD, boxen er dog lavet klar til HD, så mon ikke det kommer?
Gravatar #33 - siliankaas
26. jan. 2009 19:30
DjTb (30) skrev:
Atrox det kan man sagtens, der er lavet QoS på den så Internet telefoni og tv hvis det bruges og resten til Internet, så vidt jeg har forstået dvs hvis du ser tv og skal surfe så har du en 6mbit at gøre godt med.....det er sådan jeg har forstået det.


Det er ikke helt korrekt, de 3 service køre med hver deres båndbrede, så du har ikke 15M til surf når du ikke ser Tv (desværre)
Gravatar #34 - atrox
26. jan. 2009 19:30
#32

Prøver virkelig at forstå idéen med det her, men siger du at de vil udbyde HD kanaler over ADSL linjer til hele landet?!
Gravatar #35 - Bachy
26. jan. 2009 19:32
atrox (34) skrev:
#32

Prøver virkelig at forstå idéen med det her, men siger du at de vil udbyde HD kanaler over ADSL linjer til hele landet?!


Jeg har ikke set andre øvle om at de vil udbyde HDTV end dig. De andre har flere gange påpeget at det er SD der udsendes.
Gravatar #36 - siliankaas
26. jan. 2009 19:33
atrox (29) skrev:
Du misforstod skam ikke, men jeg prøver bare at kaste lidt lys på hvorfor det er dumt at love kunderne 10Mbit, digitale kanaler, telefoni og alt muligt fint over et ADSL modem.


Forstår ikke hvorfor det skulle være dumt, når det virker i praksis - men det er en Off Topic diskussion, vi nok ikke bør tage her.

Jeg ser lige som #16 - denne løsning som en okay mulighed for familien gennemsnit. Klart fiber er vejen frem, men det er stadigvæk dyrt og Kobber kan en del endnu.... Dermed ikke sagt det er fremtiden... :D
Gravatar #37 - DjTb
26. jan. 2009 19:34
Altså til de linier der kan trække mere end 16mbit i hjemmet der ville det teoretisk være mulig at lave HD på adsl. Så ville da ikke afvise det var en ide, siden de har valgt boxe der kan køre i HD format :)
Gravatar #38 - Bachy
26. jan. 2009 19:38
DjTb (37) skrev:
Altså til de linier der kan trække mere end 16mbit i hjemmet der ville det teoretisk være mulig at lave HD på adsl. Så ville da ikke afvise det var en ide, siden de har valgt boxe der kan køre i HD format :)


Altså, i teorien, og med det rette udstyr, så er 16 Mbit slet ikke nødvendig :)

Citat:


" MatrixStream IPTV requires minimal bandwidth to stream high quality videos: 500 Kbps - 750 Kbps for DVD quality videos, 1.0 Mbps for HD 720p, 1.0 Mbps for HD 1080i and 2.5 Mbps for HD 1080p. Low bit rate videos are only supported with MatrixStream MatrixCast enabled SD video encoders, quad SD video encoders and HD video encoders."

Gravatar #39 - DjTb
26. jan. 2009 19:42
#38

Jamen så er der jo ingen is på koen ;) Det er vist nok en kiss encoder tdc bruger så vidt jeg ved, så hvis den understøtter den teknologi så er det jo bare et spørgsmål om tid ;)
Gravatar #40 - inckie
26. jan. 2009 19:43
Gravatar #41 - DjTb
26. jan. 2009 19:43
Men nu tilbage til produktet hometrio, jeg syntes det er et glimrende tiltag til hr og fru dk får samlet alt i et produkt :)
Gravatar #42 - nomissenrojb
26. jan. 2009 19:50
Jeg vil give dem ret som siger at ydre områderne får først fiber.
Bor selv i en lille landsby syd for Køge med 53 huse.
Vi har fiber inden for 1 måned. Men kan ikke modtage mere en 4Mbit fra TDC.
Da jeg prøvede at bestille TDC Tv kunne de kun tilbyde mig en 2 Mbit internet forbinnelse og én tv kanal. Hvilket jeg ikke kunne leve med.
Så med mindre TDC får opdateret deres central NU kan de vinke farvel til godt og vel hele byen. og de 3 nabo byer. (Ja vi snakker sammen her ude på landet)
Gravatar #43 - El_Coyote
26. jan. 2009 20:08
Jeg må indrømme at jeg ikke fatter hvorfor folk som Tumlerens pis kommer i kog over at en virksomhed laver en ny produktportefølge.
Hvis du ikke vil have det, fordi det ikke bliver leveret via en et gennemsigtigt kabel istedet for et kabel af metal, så lad dog være med at købe det. Der er ingen tvang.
For folk der ikke syntes at det er brandærgerligt ,at kablet ikke er gennemsigtigt og at de ikke kan uploade så meget hudfilm som de downloader, er det et fint produkt, og til billigere penge end nogle af de andre konkurrenter kan tilbyde.

Personligt syntes jeg det er knaldhamrende ligegyldigt om jeg kan uploade 1mbit pr sekund eller 100, det er ikke noget jeg har specielt brug for... hvilket gælder for de fleste.
Mine servere er hostet ude i byen, hvilket er fint for så slipper jeg for at vedligeholde dem.
Gravatar #44 - Magten
26. jan. 2009 20:12
DjTb (19) skrev:
TDC har jo også Yousee som jo også er fiber, mon ikke vi vil se dem overtage det fiber der måske bliver konkursramt, eller Stofa måske, så får forbrugerne jo noget at vælge imellem.
Yea, selv fiber forbindelserne skal de nok få lavet asynkrone, så vi stadig hænger på lorte upload hastigheder.. Og hvor langt er vi så?

#0
Det er da meget fint og alt det der.. Men helt ærligt, hvornår kommer det VDSL TDC meldte ud skulle komme i sommeren 2006?
Gravatar #46 - Magten
26. jan. 2009 20:21
#45
Fair, den havde jeg ikke set.. Dog stadig utroligt de skulle være over 2 år forsinkede med det.. At det så er umuligt at finde noget hos TDC omkring det det er bare endnu et minus.. Så 2½ år, og stadig ingen VDSL, medmindre man har et firma..
Gravatar #47 - El_Coyote
26. jan. 2009 20:25
#45
Tja det er jo ikke altid lige så nemt som at trykke på en knap. Nu tror jeg lige at IP core nettet skal på plads i stedet for det kredsløbskoblede net først.
Gravatar #48 - Magten
26. jan. 2009 20:28
#47
Så skal man ikke melde ud at man har det klar, før man er sikker :)

Fandt lige den gamle artikel jeg hentydede til, og det var så i sommeren 2007 de lovede det klar..
http://newz.dk/tdc-vil-levere-50-mbit-vdsl2-fra-ju...
Fra den 1. juni i år vil de første bredbåndskunder hos TDC kunne surfe på nettet med op til 50 Mbit/s.
Den såkaldte VDSL2-teknologi, bliver i første omgang introduceret i Storkøbenhavn på forsøgsbasis og senere på året lanceres bredbåndsproduktet i en række byområder.
Og stadig ikke set skyggen af noget som helst, selvom jeg bor rimelig tæt på KBH centrum :(
Gravatar #49 - thile
26. jan. 2009 20:36
Er priserne på deres adsl produkter også ændret?

Kan da se jeg skal have fat i dem, for betaler da for meget for min 10 mbit.
Mærkelig strategi man selv skal holde øje med priserne.
Gravatar #50 - El_Coyote
26. jan. 2009 20:44
#49
Tja sådan er det jo alle steder :)
forsikring, bank, tøjhandler, you name it..
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login