mboost-dp1

Getmore A/S

Svindel for over 100 millioner kroner i Getmore-sag

- Via Computer Reseller News - , redigeret af Net_Srak

Den efterhånden to år gamle sag om momssvindel i ejerkredsen bag Getmore og en række andre virksomheder ser nu ud til at være mere omfattende end hidtil antaget.

Det var indtil nu antaget, at der var tale om svindel for omkring 43 millioner kroner, men ifølge nye oplysninger fra Kammeradvokaten, som CRN har fået fat i, så er der svindlet for over 100 millioner kroner.

Boris Fredriksen, advokat til CRN skrev:
Der er tale om krav mod ejerne af de involverede selskaber, der i runde tal løber op i mere end 100 millioner kroner.

I løbet af sagsforløbet er en stribe forskellige virksomheder, tilhørende en lille kreds af bagmænd, gået nedenom og hjem. Det startede med firmaet Multimedia World og senest Getmore, som blev erklæret konkurs efter lønkrav fra ansatte.

De tre bagmænd, Kaiser Raja, Asif Mahmood og Sagib Hussain, er alle sigtet i sagen.





Gå til bund
Gravatar #1 - knekker
16. dec. 2010 12:32
En skam saadan en flok neger skal give andre invandre et daarligt ry.
Gravatar #2 - Windcape
16. dec. 2010 12:33
#1

Arabere er ikke sorte. De har faktisk samme hudfarve som det meste af sydeuropa :p
Gravatar #3 - Paranut
16. dec. 2010 12:36
Satme også ærgeligt at Stein fyren skulle give os nordfolk et plettet ry

:(.
Gravatar #4 - Smoug
16. dec. 2010 12:44
Windcape (2) skrev:
#1

Arabere er ikke sorte. De har faktisk samme hudfarve som det meste af sydeuropa :p


kartoffel kartoffel
Gravatar #5 - knekker
16. dec. 2010 12:48
#3

helt enig, heldigvis findes der ikke naer saa mange af hans type som der goer laengere syd oest paa. Det er jo ikke for sjov at befolkningens gennemsnit i danmark har saadan en hoej levestanard, i forhold til bulgarien, spanien, og alle de arabiske ligende lande, som bla. skyldes korruption.
Gravatar #6 - Windcape
16. dec. 2010 12:49
#5

Taget i betragtning hvor mange herinde der gennem samtlige tråde omkring Getmore korruption, har støttet dem, og købt videre hos dem, vel vidende at det var momssvindel, så tvivler jeg lidt på din påstand.

Kulturen kan diskutteres. Men momssvindel er altså helt normalt i Danmark.

(Og har intet med korruption at gøre).
Gravatar #7 - Jakob Jakobsen
16. dec. 2010 12:50
Windcape (6) skrev:
købt videre hos dem, vel vidende at det var momssvindel


Hvordan kunne de vide det?
Der har så vidt jeg ved ikke været dom i sagen endnu?
Gravatar #8 - MOA
16. dec. 2010 13:03
Åhh det er jo helt vildt! Desværre ser man tendens til at snyde tit i virksomheder, deres prisstruktur gjorde det næsten ikke muligt at få noget på bundlinien, men det kan man jo ikke klandre dem for, det er jo sådan bla. edbpriser.dk fungerer, hvor priserne presses i bund.


Offtopic:
Kan stadigvæk huske mit første køb hos Getsnot.. et 40" Samsung fladskærms TV købt som nyt. Det jeg modtog var meget gammelt og meget smadret og var uden andet end en skærm og en hullet papkasse, ikke engang støv og snavs havde de gidet tørre af.

De var noget paf da jeg stod ude foran hallen og hamrede på porten med en fladskærm under armen :D

Det jeg så fik i bytte var langt bedre og virker endnu upåklageligt.
Gravatar #9 - Zaiathon
16. dec. 2010 13:07
Jakob Jakobsen (7) skrev:
Hvordan kunne de vide det?
Der har så vidt jeg ved ikke været dom i sagen endnu?


Dom eller ej, så har der vist ikke været nogen tvivl hos de fleste om, at Getmore ikke længere fortjente at man lod tvivlen komme dem til gode...

edit: men mange fjolser ignorerede dette, fordi Getmore var få procent billigere..
Gravatar #10 - Jakob Jakobsen
16. dec. 2010 13:09
#9

Jeg er fuldstændig enig og har selv ikke handlet der, samt frarådet alle at handle der.
Men vi lever trods alt i et retssamfund, hvor man først er skyldig når man er dømt.
Gravatar #11 - Dr_Mo
16. dec. 2010 13:09
#7
Det er mere holdningen: "Det kan godt være de gør noget ulovligt, men jeg får mine varer billigt og hurtigt, så derfor bliver jeg ved med at bestille fra dem".

Om det har faldet dom eller ej, er ligegyldig når man kigger på folks holdninger.
Gravatar #12 - Billy Blaze
16. dec. 2010 13:35
#11
Nemlig og folk som har handlet der velvidende om Getmores dårlige ry har jo næsten fortjent at blive snydt på den ene eller anden måde.

Man kan sgu ikke blive overrasket over at få dårlig service hos Getmore...
Gravatar #13 - Emilm
16. dec. 2010 14:08
Giv dem hver 16 års fængsel og så ud af landet med dem bagefter
Gravatar #14 - kulviks
16. dec. 2010 14:09
#13
Ej hvorfor skal vi spilde vores skatte penge på at have dem i fængsel, må være straf nok de bliver smidt tilbage til deres eget land :)
Gravatar #15 - Abech
16. dec. 2010 14:13
Emilm (13) skrev:
Giv dem hver 16 års fængsel og så ud af landet med dem bagefter

Agreed!

Hvorfor overrasker deres navne mig ikke.
Gravatar #16 - exeel
16. dec. 2010 14:33
Abech (15) skrev:
Agreed!

Hvorfor overrasker deres navne mig ikke.


Ja, økonomisk svindel er jo ALDRIG noget der sker for danskere

*host* samtlige politikere og deres manglende / fejlagtige dokumentation, Peter Brixtofte, Klaus Riskjær *host*
Gravatar #17 - astrodude
16. dec. 2010 14:42
Jeg kan kun glæde mig over, hvis der er 100 millioner, der ikke havner i statskassen. Når staten har færre midler, kan de ødelægge mindre for danskerne.

Det, der i virkeligheden er tyveri og svindel, er de ekstremt høje beløb, som vi opkræves af det offentlige uvæsen i skat, moms og afgifter.
Gravatar #18 - Windcape
16. dec. 2010 14:43
#17

Du flytter bare, ikk? Vi vil med glæde slippe for at diverse nasserøve som dig, der hader systemet, men glædeligt tager pengene, skrider langt væk.
Gravatar #19 - Zalon
16. dec. 2010 14:47
Hehe, da jeg så denne nyhed så grinte jeg lidt, og forestillede mig hvordan kommentarene til en sådan nyhed ville se ud på EB's Nationen.

Jeg nåede dog ikke længere end til #1 før jeg ikke behøvede at forestille mig det længere.
Gravatar #20 - Billy Blaze
16. dec. 2010 14:50
#19
Det overraskede mig også lidt at niveauet ikke er højere herinde :)
Gravatar #21 - Jakob Jakobsen
16. dec. 2010 14:55
#17
Jeg er målløs over dit indlæg og kan ikke andet end at anbefale dig at flytte til et 3. verdens land.
Gravatar #22 - knekker
16. dec. 2010 14:59
#19 #20

I starter bare med at forklare hvad det precis er som goer at i mener "niveauet er saa lavt", saa skal jeg hjertens gerne tage debatten med jer. Personligt selv tror jeg bare at folk stempler mig for blot at sige det de fleste faktisk taenker.
Gravatar #23 - Jakob Jakobsen
16. dec. 2010 15:10
#22
"Tyve tror hver mand stjæler" gælder vel også ved racister?
Gravatar #24 - Zaiathon
16. dec. 2010 15:22
Det har sgu' da nada med deres nationalitet / etniske baggrund at gøre, de er nogen røvhuller... hverken specielt danske eller arabiske røvhuller, bare.. you know..
Gravatar #25 - Athinira
16. dec. 2010 15:43
Abech (15) skrev:
Agreed!

Hvorfor overrasker deres navne mig ikke.


Fordi du er en fordomsfuld person?
Gravatar #26 - f-style
16. dec. 2010 16:20
Abech (15) skrev:
Hvorfor overrasker deres navne mig ikke.


Ja ifølge dig var verden en bedre hvis alle rendte rundt med blondt hår, hvid hudfarve og alle hed noget dansk osm brian, christian, frederik, jens,nick, morten osv. ikke. Sikke et paradis...

Navne har intet at gøre med om man er kriminel eller ej, ej heller hudfarve. Bare se hvad f.eks. Bandidos og HA laver og der er langt de fleste danskere, men de snyder og bedrager i samme grad.

Desuden skulle de vel få en straf magen til Stein Bagger eller mindre da hans svindel nummer var langt værre... Ting skal ses i perspektiv. Men en udvisning ville ikke gøre mig noget da der er tale om grov moms svindel.
Gravatar #27 - Eniac
16. dec. 2010 17:53
#26 Svindlen blandt indvandre overgår langt deres %-vise andel af befolkningen, og de er særdeles kyniske og ligeglade med det samfund som de på alle måder nasser af. De bliver udpræget mere grove og truende når de bliver konfronteret med deres handlinger.

Så du har ret i at tingene skal ses i perspektiv. Man kan ikke skære alle over én kam. Spørgsmålet er bare hvilket perspektiv der er det reelle.
Gravatar #28 - knekker
16. dec. 2010 19:10
Well som #27 er inde på, så er det ikke nogen hemmelighed at invandre fra specielt muslimske lande er repræsenteret godt i statestikkerne over kriminaitet i forhold til dansker, dansker kommer på først på en 8 år plads når det kommer til ulovlig kriminalitet.

Jeg kommentere blot ud fra fakta, så inden nogen igen får lyst til at trække racist kortet, så læs nu lidt på lektien.
Gravatar #29 - Windcape
16. dec. 2010 19:16
#28

Kildehenvisning, tak!

(Protip: Der er intet fakta over hvad du skriver. Og du har ingen kilder på det).

Derudover så er man Dansker hvis man er født i Danmark -- Det er derfor det hedder "2. generations indvandre" , eller "person med anden etnisk baggrund".

Så dine argumenter er forkerte på mere end et led.
Gravatar #30 - Windcape
16. dec. 2010 19:21
Lidt historie: De fleste af de herboende invandre kom til Danmark for snart 20 år siden.

De har vel været, 30-40 år i gennemsnitsalder. Det betyder de er 50-60 år i dag.

Så hvad #28 påstår er, at der er en helt masse 50-60 årige invandre fra østen, som render rundt og stjæler mere end de 20-30 årige danskere.

Konklusion: Racister er ikke særlige intelligente, og vil så aldrig kunne gennemføre en videregående uddannelse, og er derfor altid en folk nasserøve vi burde eksportere til Hans Ø.

ya'rly!
Gravatar #32 - Hekatombe
16. dec. 2010 20:36
knekker (28) skrev:
dansker kommer på først på en 8 år plads når det kommer til ulovlig kriminalitet.


Hvor er Danskerne så henne når det kommer til den lovlig kriminalitet? :)
Gravatar #33 - Windcape
16. dec. 2010 20:57
#31

Lær at linke til den rigtige kilde. http://www.dst.dk/pukora/epub/Nyt/2006/NR239_2.pdf

Og kilden bekræfter jo kun hvad jeg sagde. Det kunne ligeså godt være Japanere. Japan er ikke et "vestligt" land.

Du stemmer vel også på Pia, ikk?
Gravatar #34 - mr danmark
16. dec. 2010 21:21
#33
LOL vist dig der skal linke rigtig 30. maj 2006

jojo det var sikkert osse bedre i 1944
Gravatar #35 - mr danmark
16. dec. 2010 21:22
#33
Vi skriver altså snart 2011 du.
Gravatar #36 - mr danmark
16. dec. 2010 21:25
#33
Og ka se den statistik er fra 2004. Den skal nok holde
Gravatar #37 - Windcape
16. dec. 2010 21:49
#34/35/36

Det er hans link, ikke mit. Jeg opfordrede bare ham til at linke til det aktuelle statestik (hos DST), og ikke en hjemmeside der fordrejer oplysningerne.

Og ja, den er også forældet.
Gravatar #38 - astrodude
16. dec. 2010 22:30
#18 Det var da en helt usædvanlig dum kommentar. Typisk fra en socialdemokrat, der er ved at køre Danmark økonomisk i sænk. Prøv lige at tænk dig om, før du kalder nogen for nasserøv. Det er jo dig selv, du taler om. Du støtter et system, der stjæler næsten alle de penge, folk tjener, og giver ingenting igen, bortset fra at belønne folk for ikke at arbejde. Sandsynligvis er du arbejdsløs, fordi du er for doven eller for dum til selv at have et arbejde, når du kan have sådan en holdning.

Jeg vil hellere blive i Danmark og bekæmpe socialismen, end jeg vil flygte af økonomiske årsager. Det er socialismen, der skal smides ud af landet.
Gravatar #39 - apkat
16. dec. 2010 22:41
Hvem fuck lukkede nationen ud!? (nej gider ikke linke til alle de 200 indlæg fra idioter, ingen nævnt ingen glemt :)))


Ontopic:
Synes godt nok der går længe før den her slags bliver opklaret, og interessant de kunne få lov til at genkøbe sig selv og lave andre sjove ting. hmm
Gravatar #40 - Mulpacha
16. dec. 2010 23:45
Hvor er der dog en utroligt masse racisme i denne tråd. Hvad hvad med rent faktisk at diskutere nyheden?

/on topic
En af de største grunde til at jeg ikke købte fra GetMore efter svindelnyhederne var at jeg frygtede for min garanti.
Personligt synes jeg ikke at man skal stemple firmaer for hurtigt. Det gør det for nemt for andre at få noget ud af grundløs mudderkastning.
Men da deres kontorer blev ransaget beslutted jeg som minimum at holde en pause hos dem.
Gravatar #41 - knekker
17. dec. 2010 06:43
hekatombe skrev:
Hvor er Danskerne så henne når det kommer til den lovlig kriminalitet? :)
Hov en stafebøf der. hehe. En meget kendt taktik i diskussioner er at begynde at rette stavefejl hos folk de er uenig i, i et desperat håb om at få modpartens holdninger til at fremstå knap så relevante.

Men ellers godt forsøg, jeg synes du gør et fantastisk job som internettets stave sherif, bliv endelig ved.
Gravatar #42 - knekker
17. dec. 2010 07:33
staveboef :-)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login