mboost-dp1

Flickr - Billogs

Sony sagsøger LG for patentbrud

- Via Reuters - , redigeret af Net_Srak

Der er hård konkurrence blandt mobiltelefonproducenterne, og en måde at bekæmpe hinanden er via patentsager, hvoraf der nu er dukket en ny op.

Denne gang er det Sony, som har valgt at sagsøge LG Electronics i USA for brud på en række af deres patenter. I den sammenhæng har de også bedt den internationale handelskommission i USA om at forbyde import af en række LG-mobiltelefoner.

Helt konkret mener Sony, at LG Electronics bør betale licens for mere end 10 mobiltelefoner, heriblandt LG Encore, LG Accolade, Neon, Quantum og Rumor Touch. Årsagen er, at de ifølge Sony overtræder Sony Ericssons patenter på blandt andet lyd og mikrofonteknologier.

Hos LG Electronics har man valgt ikke at udtale sig om sagen med henvisning til, at man ikke kommenterer igangværende retssager.





Gå til bund
Gravatar #1 - simoher
30. dec. 2010 13:43
Nogle gange undre jeg mig lidt over hvorfor vi skal høre om hver gang der er nogle der bliver sagsøgt for patent brud, hvo er det nyhedsværdien ligger i dette? det kan godt være at det bare er mig, men den slags nyheder er ikke specielt spændende.
noget der måske ville gøre dem mere spænde ville nok være hvis man så i det mindste fik lidt flere oplysninger end bare "at de ifølge Sony overtræder Sony Ericssons patenter på blandt andet lyd og mikrofonteknologier" og at "Hos LG Electronics har man valgt ikke at udtale sig om sagen med henvisning til, at man ikke kommenterer igangværende retssager." så tænker man bare yeay den her nyhed redet bare min dag...

Sorry at jeg har en lidt negative tone, men i virkeligheden savner jeg nok bare newz som den var i gamle dage, fyldt med sjove nyheder man kunne gå ned og fortælle om i skolen, det savner jeg :)
Gravatar #2 - bjarne2411
30. dec. 2010 15:29
Hm.....
Hvis du stadigvæk går i skole var du jo ikke født i gamle dage.
:-)
Gravatar #3 - Laziter
30. dec. 2010 16:46
Hvem sagsøger snart ikke hvem nu om dage?
Det er jo nærmest blevet en hel industri..
Det ville nærmere være en nyhed hvis der gik en dag uden nogen sagsøgte en eller anden for noget patent-halløj..
Gravatar #4 - Slettet Bruger [2143947376]
30. dec. 2010 20:30
Kan ikke se problemet, medmindre det er latterlige patenter.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login