mboost-dp1

Sony

Sony er på vej med ny topmodel smartphone

- Via GSMArena - , redigeret af Net_Srak

Sony er klar med deres nyeste bud på en mobiltelefon, Xperia Z. Xperia Z er Sonys bud på en topmodel, der er støvtæt og vandtæt i 30 minutter til en dybde af 1 meter.

Sony har valgt at lave telefonen med glas på både for- og bagside i størrelsen 139x71x7,9 mm med en vægt på 146 g. Operativsystemet vil være Android 4.1.2, men det forventes, at Sony vil opgradere til Android 4.2.

Xperia Z har en 5” berøringsfølsomskærm af typen TFT, som kan vise HD i opløsning 1920×1080. Dette giver en pixeltæthed på 443 ppi. Telefonen drives af en Snapdragon S4 SoC, som har 4 Krait-kerner på 1,5 GHz, den har 2 GB hukommelse og 16 GB lager til rådighed. Lageret kan udvides med et microSD-kort. Grafikken klares af en Adreno 320 GPU.

Udover skærm, processor, hukommelse og lager har Xperia Z også et kamera på 13 megapixels, samt mulighed for at optage video i fuld HD. Desuden kan videoen løbende tilpasse kontrasten med HDR. Batteriet i telefonen er på 2.400 milliamperetimer. Xperia Z har også mulighed for TV-out.

Udover de sædvanlige netværksforbindelser som Bluetooth 4.0, Wi-Fi, USB og NFC, vil Xperia Z også have mulighed for LTE.

De anmeldere som har testet telefonen mener, at Xperia Z vil være topmodel de næste par måneder. Telefonen forventes at koste omkring 5.000 kroner og være klar i de danske butikker i marts.





Gå til bund
Gravatar #1 - Lares
15. feb. 2013 13:09
Hvis Sony opdaterer softwaren med samme hastighed som de plejer, så kommer der til at gå lang tid inden den får Android 4.2.
Gravatar #2 - PHP-Ekspert Thoroughbreed
15. feb. 2013 13:21

Sony har valgt at lave telefonen med glas på både for- og bagside


I smell lawsuit
Gravatar #3 - mee
15. feb. 2013 13:34
Lares (1) skrev:
Hvis Sony opdaterer softwaren med samme hastighed som de plejer, så kommer der til at gå lang tid inden den får Android 4.2.


+ Den opdateres ikke efter den ene 4.2 version de udgiver.

Egentlig ondt at bashe på Sony for dette, for næsten alle producenterne gør dette.

Det ligner at der er en forventning fra den industri, om at folk gider købe en ny telefon hvert år.
Gravatar #4 - Krillo
15. feb. 2013 13:51
Jeg har en Xperia V - med 4.1 - Det kunne være fedt med 4.2, men det er da kun småting i mellem 4.1 og 4.2 så vidt jeg forstår?

Jeg er sgu glad for den - den holder bare - god skærm - rigtigt godt kamera og gør som den skal.
Gravatar #5 - FlameBait
15. feb. 2013 13:58
Gravatar #6 - Decipher
15. feb. 2013 14:17
mee (3) skrev:
+ Den opdateres ikke efter den ene 4.2 version de udgiver.

Egentlig ondt at bashe på Sony for dette, for næsten alle producenterne gør dette.

Det ligner at der er en forventning fra den industri, om at folk gider købe en ny telefon hvert år.


Det er muligt, at mange producenter er langsomme, men Sony er længder bag selv de sløveste konkurrenter. De er næsten altid de sidste, der ruller nye android versioner ud på deres håndsæt, og selv da er det typisk kun modelårs modeller der får det nyeste. Som så i øvrigt typisk allerede er forældet ved udrulning... Åååh. Synd, for Z ser rigtig fed ud i øvrigt - måske kan XDA komme til undsætning :)
Gravatar #7 - PraetorianGuard
16. feb. 2013 05:58
mee (3) skrev:
+ Den opdateres ikke efter den ene 4.2 version de udgiver.

Egentlig ondt at bashe på Sony for dette, for næsten alle producenterne gør dette.

Det ligner at der er en forventning fra den industri, om at folk gider købe en ny telefon hvert år.


Faktisk har de fleste større producenter gået med til en aftale om at supporterer deres telefoner med nye opdateringer i 18 måneder efter at den kom på markedet. Nu har jeg selv haft LG, HTC og Samsung og ud af de 3 så er Samsung ihvertfald relativ godt med på at få de nyere versioner ud til deres brugere.

Såvidt jeg husker så kom SGS2 med 2.2 men kunne opgraderes til 2.2.2 og den er opdateret op til 2.3.5 og så fik den 4.0, og den har fået 4.1.2 for nyligt. Så at sige at alle er sløve og ringe til at komme med opdateringer er en sandhed med modifikationer. Min S3 LTE kører pt 4.1.2 og forventer da også at Samsung smider 4.2.2 ud til før at de EOL'er den.

En anden ting jeg så også synes taler for Samsung, over fx LG og HTC er at deres telefoner er sindsygt dejligt nemme at flashe nye rommer på, de er klart de nemmeste og mest simple af roote etc :). Så ja jeg skal have Samsung igen næste gang
Gravatar #8 - Reck
17. feb. 2013 09:08
30 minutter?
Jeg er ingen haj til fysik - hvordan kan der være? Siver der stille og roligt vand ind?
Gravatar #9 - Törleif Val Viking
17. feb. 2013 11:28
Jeg har en Sony Xperia Active og selvom det ikke er samme telefon kan jeg roligt sige at den har optaget mange fester indefra en karaffel ;)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login