mboost-dp1

MIT

Samsung og LG overvejer safirglas

- Via ETNews - , redigeret af Pernicious

Efter at Apple har investeret kraftigt i produktionen af safirglas forventer mange, at den næste generation af iPhone vil erstatte det normale glas med safirglas. Apple har allerede i iPhone 5s brugt safirglas til kamera og fingeraftrykslæseren.

Fra Sydkorea forlyder det nu, at både Samsung og LG har bedt flere producenter af safirglas om, at levere prøver så de kan påbegynde test af materialet til brug i deres smartphones.

Det kinesiske firma Gionee, var de første til at sende en smartphone på gaden, hvor det almindelige glas var erstattet af safirglas. Et andet kinesisk firma Shaoni, har også annonceret en smartphone, der bruger safirglas.

Safirglas er markant mere modstandsdygtigt overfor ridser end det nuværende glas brugt i smartphones, da det er meget hårdt. Prisen er dog op til ti gange højere, hvilket har begrænset brugen af materialet.

Mange producenter af safirglas arbejder ihærdigt på, at kunne øge produktionen og størrelsen af deres safirbarrer, så de bliver mere interessant for smartphoneproducenterne. For producenterne er der også en klar økonomisk interesse, da de større safirbarrer har en markant højere fortjeneste.





Gå til bund
Gravatar #1 - jakobdam
27. maj 2014 09:39
Avs - jeg synes det er en lidt spøjs vej at gå. Personligt ser jeg hellere Gorilla Glass bevaret til skærmfronten. Det er utvivlsom langt billigere at producere, og samtidigt noget mere miljøvenligt.

Jeg har godt set de bashings som Cornings direktør er kommet med, imod safirglas - og han skal jo også beskytte sin egen forretning - men der er faktisk noget sandt i det han siger.

Hvad mange ikke helt ved om safirglas er, at når det brækker/flækker, så er det all-in. Det er ikke kun det berørte område der lige slår en flig, men tværtimod hele fladen der forvandler sig til et flot edderkoppespind. Det har jeg oplevet med et ur, og ifølge flere urmagere er det også det der normalt sker når safirglas får et hårdt slag.

Det skal ganske givet også være hårdt; men det bliver spændende at se hvordan safirglas kommer til at klare sig i iPhone 6...

Min 5'ers kamera (hvor objektivet er dækket med safirglas) har nogle ridser bagpå, men naturligvis ingen på safirglasset.
Gravatar #2 - Peter Knudsen
27. maj 2014 09:45
Det virker som en god udvikling på markedet, men personligt er jeg ret interesseret i prisforøgelsen på telefonerne.

Mon ikke det bliver forbeholdt de få i starten og så langsomt falder i pris, hvorfor det først er forbehold almindelige forbrugere om 3-5 år.

Men spændende nyhed!!
Gravatar #3 - jakobdam
27. maj 2014 09:50
Ved nærmere eftertanke - jo, mobilerne (der får safirglas) bliver måske et lille hak dyrere, men det burde påvirke prisen på safirglas således at eks. armbåndsure med safirglas vil blive mærkbart billigere end tidligere.

Det ser jeg egentligt nok mere frem til end at have en mobil med tungere og dyrere glas... ^_^
Gravatar #4 - markjensen
27. maj 2014 10:29
nyhed skrev:
forventer mange, at den næste generation af iPhone vil erstatte det normale glas med safirglas


Jeg troede at de fleste forventer at det skal bruges i et smartwatch. Det er i hvert fald det de nævner på macrumors hver gang.
Gravatar #5 - pezzen
27. maj 2014 10:35
Hvad så når det går i stykker. Koster det så os 10x så meget at få den lavet? Hvad bliver det så - 10000 kr?
Gravatar #6 - Chucara
27. maj 2014 11:29
Jeg savner virkelig en erstatning for gorilla glas, det flækker jo når vinden vender. Se hvor mange smartphones, der får skiftet glas.

Jeg vil hellere have InvisibleShield over mit glas, som så er lidt mere overfølsomt overfor ridser end at have noget så skrøbeligt som gorillaglas.

Eller et billigere alternativ: vælg det billigste materiale og sørg for at man selv kan skiftet glasset for 50,- (Dvs. lim ikke glasset fast til touchpanelet eller skærmen)
Gravatar #7 - snesman
27. maj 2014 11:41
pezzen (5) skrev:
Hvad så når det går i stykker. Koster det så os 10x så meget at få den lavet? Hvad bliver det så - 10000 kr?


Sindsygt nok at du dermed antager at butikker der reparerer telefoner tager 0 kr i arbejdsløn.
Gravatar #8 - zymes
27. maj 2014 13:49
Alle snakker om det bliver åhh så dyrt, men hvad koster det egentlig? Har ingen tal set endnu.
Hvor meget giver fx. Samsung egentlig for selve glasset til Galaxy S 5, og hvor meget ville det koste som safirglas?
Gravatar #9 - KickAssFairy
27. maj 2014 14:04
Newz headline anno 2016:

Mobil producenter tager kritikken til sig: Telefon uden display opfundet.
(faktisk bare en solid blok jern du kyler i nakken på den du vil i kontakt med.
Gravatar #10 - ignuz
27. maj 2014 14:16
#8 og flere

Der er blevet nævnt priser i en tidligere newz.dk nyhed.

http://newz.dk/analytikere-de-foerste-smartphones-med-safirglas-kommer-i-aar#new
skrev:
Glasset bliver næppe lige så billigt som Gorilla Glass, der i øjeblikket er hvad mange producenter bruger til deres telefoner. En glasskærm i Gorilla Glass koster i dag omkring $3, mens prisen på safirglas ventes at kunne komme lidt under $20. Da safirglas er langt mere hårdført, kan den pris dog være lav nok til, at producenterne i fremtiden vil skifte fra Gorilla Glass.
Gravatar #11 - zymes
27. maj 2014 14:22
ignuz (10) skrev:
#8 og flere

Der er blevet nævnt priser i en tidligere newz.dk nyhed.

http://newz.dk/analytikere-de-foerste-smartphones-med-safirglas-kommer-i-aar#new
skrev:
Glasset bliver næppe lige så billigt som Gorilla Glass, der i øjeblikket er hvad mange producenter bruger til deres telefoner. En glasskærm i Gorilla Glass koster i dag omkring $3, mens prisen på safirglas ventes at kunne komme lidt under $20. Da safirglas er langt mere hårdført, kan den pris dog være lav nok til, at producenterne i fremtiden vil skifte fra Gorilla Glass.


Så det er en stigning på ~80kr pr. telefon, i produktionspris? Det vil jeg gerne give ekstra for en topmodel - men mon ikke salgsprisen stiger en slat mere..
Gravatar #12 - RMJ
27. maj 2014 23:58
Jeg gad godt have et par safir briller med tykkelse af glas som er på billedet der.

Damn man kunne have det sjovt i byen, helt uden at drikke!.
Gravatar #13 - excentrikkeren
28. maj 2014 05:24
De skyder vel også sig selv lidt i foden, hvis de laver en telefon der ikke går i stykker.
Gravatar #14 - 12V
28. maj 2014 07:25
Jeg synes Gorilla Glass 3 er meget modstandsdygtig overfor ridser, jeg har ikke en eneste i min Nexus 5 fra slut 2013. I mine tidligere mobiler havde jeg altid et par lommeridser.
Jeg vil hellere have bedre beskyttelse mod stød end mod ridser. Safir glas lyder som det modsatte.
Gravatar #15 - gramps
28. maj 2014 23:50
#14
Det som gør glas skrøbeligt er de bittesmå ridser der opstår ved dagligt brug. Hvis man helst kan fjerne ridser, så er glasset meget modstandsdygtigt overfor stød.
Gravatar #16 - Slettet Bruger [3275932848]
29. maj 2014 19:59
12V (14) skrev:
Jeg synes Gorilla Glass 3 er meget modstandsdygtig overfor ridser, jeg har ikke en eneste i min Nexus 5 fra slut 2013. I mine tidligere mobiler havde jeg altid et par lommeridser.
Jeg vil hellere have bedre beskyttelse mod stød end mod ridser. Safir glas lyder som det modsatte.


Sjovt som jeg altid har den stik modsatte oplevelse end alle andre.
Gravatar #17 - PHP-Ekspert Thoroughbreed
31. maj 2014 19:46
@safirglas

Er en ivrig ur-bruger, og i mine øjne er det en brugsgenstand (ergo, jeg passer ikke på dem)

Min bil, mit hus og meget andet har mærker. Har kun formået at lave to ridser i løbet af ~4 år med mit primære ur, og der går ikke en uge uden jeg knalder det ind i noget.

Safirglas ville være fantastisk!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login