mboost-dp1

The Linux Foundation

Samsung klar med high-end Tizen-telefon til september

- Via Bloomberg - , redigeret af Pernicious

Der har gennem en længere periode været rygter om, at Samsung var på vej med en high-end Tizen-smartphone, og selvom flere har taget disse rygter med et gran salt, ser de nu ud til at være sande, efter Samsung for nyligt annoncerede, at firmaet er klar med en Tizen-telefon til september i år.

Annonceringen kommer fra Samsungs vicedirektør for sin afdeling for mobile enheder, Lee Young Hee, der i forbindelse med et interview i Korea fortalte, at Samsung var klar med en Tizen-baseret smartphone sidst på året, og at der var tale om en high-end udgave.

Lee Young Hee skrev:
The Tizen phone will be out in August or September, and this will be in the high-end category. The device will be the best product equipped with the best specifications.

Med annonceringen tager Samsung et skridt nærmere den uafhængighed af Android, som firmaet længe har ønsket, og viser telefonen sig at have succes, kan flere Tizen-enheder godt være at forvente fra Samsungs side.

Der findes i skrivende stund ingen information vedrøreden enhedens specifikationer.





Gå til bund
Gravatar #1 - exeel
18. mar. 2013 10:58
Jeg ville lige google lidt efter mere info, screenshots osv for at se hvad det reelt var ift iOS, Android, WP7 osv.
Men jeg kunne intet finde på Wiki eller deres hjemmeside. Kun tekst.

Er den så langt fra at være færdig?
Gravatar #2 - lindysign
18. mar. 2013 11:14
Gravatar #3 - Nåkja
18. mar. 2013 11:49
Mon ikke Samsung modder det så meget at det kommer til at ligne TouchWiz på Android telefoner...
Gravatar #4 - CHN
18. mar. 2013 16:59
"Med annonceringen tager Samsung et skridt nærmere den uafhængighed af Android, som firmaet længe har ønsket"

Det er da noget af en påstand.
Gravatar #5 - arne_v
18. mar. 2013 18:00
#0 & #4

Samsung har hidtil solgt Android, Bada og WP telefoner.

Nu vil de enten også sælge Tizen eller lade Tizen erstatte Bada.

Samsung har tydeligvis altid haft en multi-vendor strategi med hensyn til OS vendor.

Intet nyt i det.

Gravatar #6 - el_barto
19. mar. 2013 08:42
Hvem mon forestiller de sig som kunder?

Kilden skrev:
The first users will have “thousands” of applications to choose from
Woohoo...
Gravatar #7 - amplificator
19. mar. 2013 09:10
#6
Mig.. Jeg er dog mere interesseret i Sailfish (som er at finde i afstemningen ude til venstre)

Jeg er ligeglad med 17 forskellige Fart Apps.. jeg vil bare have en god mail klient, browser og standard telefonfunktioner.
Gravatar #8 - el_barto
19. mar. 2013 09:45
amplificator (7) skrev:
#6
Mig.. Jeg er dog mere interesseret i Sailfish (som er at finde i afstemningen ude til venstre)

Jeg er ligeglad med 17 forskellige Fart Apps.. jeg vil bare have en god mail klient, browser og standard telefonfunktioner.

Fair nok, jeg kunne bare ikke leve med det magre udvalg af apps. Apps er trods alt andet end spil.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login