mboost-dp1

unknown

Recycle din pc via EBay

- Via Reuters - , redigeret af Net_Srak

Hvert år bliver der smidt omkring 400 millioner elektroniske produkter ud. Nu vil EBay tilbyde deres brugere muligheden for at genbruge deres brugte/ældre IT udstyr ved at sælge eller donere det via deres hjemmeside.

Silicon Valley Toxics Coalition har altid været efter computerindustrien, som har dårligt ry for genbrug. De byder forslaget velkommen og håber på, at EBay’s 120 millioner besøgende vil hjælpe til at genbruge nogle af de enorme mængder el-materiale.

Initiativet, der kaldes ‘Rethink’, støttes af en række store firmaer så som Intel, HP, IBM, Apple, UPS m.fl.





Gå til bund
Gravatar #1 - amokk
8. jan. 2005 16:58
fedt nok... kunne være nice med et lign. system herhjemme, så fx. kommuner og store firmaer ikke bare smider deres HW ud men i stedet lader interesserede få fingre i det... man kan jo sagtens bruge meget af det gamle hardware hvis man lige skal lave en server eller en køkken-computer*


*) til at læse opskrifter/høre mp3 osv når man er i køkkenet
Gravatar #2 - ZOPTIKEREN
8. jan. 2005 17:11
#1
Der er altså en vis problemstilling i at lade interesserede få fingre i det.
Hvis du som pc-isenkræmmer opkøber gammelt lort og sælger det til ældre mennesker, der ikke aner hvad de køber. Så begår de jo et reelt bundefangeri, men de ældre er jo ikke klar over at de bliver bondefanget.

Gammelt muggent hardware skal destrueres. Selvfølgelig er knapt så gammelt hardware, der stadig kan bruges, acceptabelt at videregive. Min pointe er bare at ingen er tjent med at sidde med gamle møgkomponenter, der tilsammen giver en møgspand.
Gravatar #3 - markjensen
8. jan. 2005 17:13
#2 Så må ældre mennesker bare opfordres til at købe PC'ere i ordentlige butikker :P
Gravatar #4 - amokk
8. jan. 2005 17:23
#2 "Gammelt muggent hardware skal destrueres."

tja, gamle mugne brugere på newz skal destrueres...

Nu er det ikke alle der er gamer-lamere, og skal bruge en 5ghz maskine med 512 MB grafikkort og 2 GB RAM...

Du nævner selv gamle mennesker... de skal måske bruge en PC til at skrive, surfe lidt og sende mails.

Hvilken af disse ting kan en 500 MHz maskine med 128 MB ram ikke klare? Og en 200 MHz maskine, tja den kan sikkert bruges til en masse andre ting, lille server, embedded maskine osv.

Jeg ved ik om du er klar over det, men NASA opkøber faktisk 8086 CPUer til deres rumsonder, fordi de er økonomiske, stabile og gennemtestede.

Vi er 100% enige om at folk selvfølgelig ikke skal snydes til at tro at de køber en super comp, hvis der reelt er tale om en 500 mhz maskine til 6000 kr.

#3 LOL som om de små forhandlere, samt fona, elgiganten osv ikke snyder folk så det driver af dem?

Well som med alt andet, skal man bare sørge for at alliere sig med nogen som har en smule forstand på det, og som ikke selv har en interesse i hvad der bliver købt (dvs. familie eller venner)
Gravatar #5 - CableCat
8. jan. 2005 17:33
Jeg har prøvet at trække "Denne computer" over i "Papirkurven" men det virker ikke.
Gravatar #6 - ZOPTIKEREN
8. jan. 2005 17:47
#4 | Amokk
Du skriver:
Hvilken af disse ting kan en 500 MHz maskine med 128 MB ram ikke klare? Og en 200 MHz maskine, tja den kan sikkert bruges til en masse andre ting, lille server, embedded maskine osv.

Det er her problemet kommer ind i billedet. Windows Xp tager 10 minutter om at starte op. Windows kører generelt dårligt, pga. den lave ram mængde. Et dokument på et par megabyte i word03, tager en krig at åbne. Dit 2D tegne program kører dårligt også videre.

Det er jo ikke meningen at du skal sidde med Windows 95. Det giver jo ikke en god brugoplevelse og så er det da klart at så mange har computerfobi. For en små penge, kunne du samle en bambus pc, der kunne give en god oplevelse.

#5
Øhh?

EDIT:
#5
Ahh på den måde. +sjov
Gravatar #7 - Saxov
8. jan. 2005 18:03
#6, nu kan jo så hilse at sige, at min bror kæreste lige har smidt hendes P90 med 32 mb ram ud, fordi skærmen stod af.. (ja det var en bærbar) Men den kunne trække en win98, word og de statistik programmer hun skulle bruge, for at gennemgå en universitets uddannelse.
Ja, den var lidt langsom ind imellem, men det skyldes mere mangel på disk-plads (fordi den ikke havde været re-installeret i 8 år, og det var min fars gamle PC, så der lå en masse lort derpå hun ikke skulle bruge)
Gravatar #8 - amokk
8. jan. 2005 18:32
#6 du har vist ikke fulgt så meget med den gang...

Min lillesøster kører da windows XP på sin P3-500 MHz med 256 MB RAM, og det kører udemærket.

Min kæreste kører Windows 2000 på en P2-233 MHz med 160 MB RAM, og det er ikke nogen sprinter, men hun er udemærket tilfreds med maskinen.

Du skal nok tænke over at ikke alle har samme behov som dig... Og at 95% af det folk i dag bruger en computer til, overhovedet ikke udnytter de kræfter som CPUen har... Og at de store mængder RAM som folk har installeret, kun benyttes når meget er åbent på én gang.

Så drop dit pis med at sige at man skal køre windows 95 på en sådan maskine...


det er ikke hardwaren som er vigtig idag, men softwaren!
Gravatar #9 - FinnHolger
8. jan. 2005 18:46
#8 "Min kæreste kører Windows 2000 på en P2-233 MHz med 160 MB RAM, og det er ikke nogen sprinter, men hun er udemærket tilfreds med maskinen."

- Er det det man kan kalde en "kone-PC" ? ;-)
Gravatar #10 - amokk
8. jan. 2005 18:58
#9 heheheh snarere en datter-pc... hun fik den af sin far for 2-3 års tids siden, med beskeden

"nu har du i hvert fald ikke noget at brokke dig over, du har jo fået en pentium 2!!!"

men jo, gamle PCer er ganske udemærkede som Kone-PC, Bedstefar-PC, Baby-PC og hvad man mere kan finde på hehe...
Gravatar #11 - natik
8. jan. 2005 19:15
Personligt bruger jeg meget tid på at rende rundt og samle det ind som folk smider ud. Har fundet noget med 30 computere (der virker) i størrelsesordnen 386-Pentium 2 og jeg bruger dem, min mors PC er også en Pentium 2 med 256MB RAM som jeg har samlet til hende, den er hun fin glad for så #2 bare fordi du ikke kan bruge det betyder det ikke at det er ubrugeligt for andre...

Har forresten også en Pentium 2 med linux kørende til at holde data som ikke blive brugt ofte nok til at ligge det på selve computerene og en som jeg programmere på osv...
Gravatar #12 - Xill
8. jan. 2005 19:46
ja min server er også bare en P3 550 MHz med 3*128 MB RAM. den kan da nemt klare XP, NetOp samt FTP og hvad nu ellers den skal kunne

og den har jeg da ikke købt med mere end 128 MB RAM i sin tid.
men efter at jeg fik en kaseret server, som jeg smed ud da den brugte over 100 W fik jeg lige mulighed for at smide 2*128 MB RAM mere i ..

jeg må sige jeg kan godt lide at have mulighed for at genbruge maskiner .. men jeg vil da ikke til at betale for det
Gravatar #13 - The-Lone-Gunman
8. jan. 2005 19:47
HVAD?!

Er der folk der smider hardware ud? Hvor syg er man så... ;)

Personlig gemmer jeg alt, også andre folks ting :)
Gravatar #14 - amokk
8. jan. 2005 21:52
#12 hvorfor f.... kører du WinXP på en server? og hvorfor netop?

"jeg må sige jeg kan godt lide at have mulighed for at genbruge maskiner .. men jeg vil da ikke til at betale for det"

hvis nogen uden for mange penge kan få sig en maskine til et par 100 kr som dækker deres behov, er det jo bedre end at købe en 2ghz maskine til flere tusinde

#13 man kan tit få fyldt for meget op af gamle AT kabinetter, 540 MB harddiske og 14" skærme osv
Gravatar #15 - neuromancer
9. jan. 2005 00:34
#13: Har det på samme måde looter sku altid de 3-500Mhz computere der altid står til genbrug, dem kan man jo snildt bruge som Gateway, mailserver, proxy osv. og så har de tit et lavt energi forbrug i forhold til de nyere maskiner :)
Gravatar #16 - normie
9. jan. 2005 10:41
#1: Konceptet findes allerede i Danmark: pcfisk.dk (Disclaimer: Deres site er b0rked i Firefox, og nu er de endda begyndt at viderestille til en fejlside, hvis man ikke benytter IE - skodhoveder!).
Gravatar #17 - amokk
9. jan. 2005 13:54
#16 okay jeg kom så ind på folkekirkens nødhjælp...lorte side, den gider jeg da ik at åbne i IE når de ik vil lade mig prøve at se den i FF
Gravatar #18 - lean
9. jan. 2005 15:45
Hvad med problemstillingen om at gamle computere bruger meget mere strøm, i forhold til nye computere?
Du kan købe en via epia 600 mhz, som bruger 5 watt strøm.
En fordel med de gamle computere er selvfølgelig at de bromerede flammehæmmere er brændt af, så man ikke indånder tungmetaller, som med en ny computer.
Gravatar #19 - csp
9. jan. 2005 16:24
Alt i alt kommer det vel an på folks behov, i forhold til om folk kan bruge en gammel skodspand af en PC eller ej.

Min farfar (90 år) bruger pt. en tusse gammel 486 med 16MB Ram der kører Windows 95. Og det eneste han bruger den til er at spille
7 - kabale.
(Han var ved at købe en sprit ny PC forrige år, da den stod af.
Og det kun for st spille 7 - kabale. Jeg fik den dog i luften igen.)
Gravatar #20 - amokk
9. jan. 2005 17:24
#19 LOL mon ik han skulle købe sig et sæt spillekort så?

#18 "Hvad med problemstillingen om at gamle computere bruger meget mere strøm, i forhold til nye computere?"

LOL... følg lidt med, og se hvordan nye CPUer fra intel, og diverse grafikkort bruger lnagt mere end nogensinde før... Der er også en grund til at der sad 200W PSUer i de gamle AT maskiner, og at den i nye comps tit er på en 4-500 Watt

tror kun det er Athlon Thunderbird der hører under kategorien gamle CPUer med stort forbrug...

MHT. de bromerede flammehæmmere, det skal man sgu ikke kimse af! en del af oplevelsen ved nyt hardware, er LUGTEN!
den er sgu ik til at tage fejl af!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login