mboost-dp1

unknown

PS3 med harddisk

- Via DailyTech - , redigeret af The-Lone-Gunman

I længere tid har der været stor tvivl om, hvorvidt den kommende Playstation 3 (PS3) ville inkludere en harddisk. Det store spørgsmål har især været, om en harddisk ville fordyre PS3’en mere end, hvad godt er ift. til konkurrenten, Microsofts Xbox 360, der inkluderer en harddisk.

Det spørgsmål er nu blevet afklaret, og Sony har meldt ud, at PS3’en vil understøtte en 2,5″-harddisk, men harddisken vil blive solgt separat. Desuden vil maskinen kunne læse hukommelseskort.





Gå til bund
Gravatar #1 - drsok
15. feb. 2006 20:12
Dejligt at høre at ps3'en understøtter harddisk, dog synd den ikke er inkluderet i ps3'en.
Gravatar #2 - ajust
15. feb. 2006 20:24
Skuffende! Det er vel bare ligesom PS2... :|~
Gravatar #3 - MiniatureZeus
15. feb. 2006 20:27
Virker usmart fra Sony's side ikke at incl. en harddisk ligesom M$ gør til XBOX360.
Især når nu XBOX360 for det første har fået et godt og grundigt forspring og alle de flotte anmeldeser...

bliver en hård kamp!
Gravatar #4 - BeLLe
15. feb. 2006 20:51
det bliver med garanti kun sonys egen ps3-HD (tm) der kan bruges i den. altså bare endnu en måde at få folk til at bruge flere penge
Gravatar #5 - nielsbuus
15. feb. 2006 20:51
Det her kommer Sony til at fortryde. Når spiludviklerne ikke kan bygge deres spil ud fra en garanti om at de har en stor disk kapacitet til rådighed, så vil det give dem nogle begrænsninger på PS3 i forhold til Xbox.

Sony burde sælge alle PS3'er som bundles med en harddisk inklusiv, det er en prisstigning på måske 300-400 kroner for de svimlende mange gigabyte. Det kan slet ikke betale sig at sælge memorykort.
Gravatar #6 - BranDBorG
15. feb. 2006 20:56
Det skal da lige bemærkes at det kun er til den store pakke til XboX360 at der medfølger hd...

Til Core versionen skal man også købe hukk. kort eller hd ved siden af... Så hvis ellers bare Sony kan holde prisen under ~2400 så er det vel meget ens?
Gravatar #7 - decon
15. feb. 2006 20:58
#5 nej det gør ej. Blu-ray. Synes det er udmærket af sony, og desunden har man da vidst det her lige siden de vidste den første gang :S det er her er da ikke en nyhed.
Gravatar #8 - Jazzy182
15. feb. 2006 21:03
Altså..jeg har det lidt sådan at den gamle Xbox havde HD...er det for meget forlangt at den spritny Playstation også har ?

Kan de ikke bare sende det møg på gaden snart så den kan tabe til 360 og vi kan komme videre ?
Gravatar #9 - decon
15. feb. 2006 21:06
#8 hvad snakker du om ? Hvis I spørger mig så er det KLART en fordel at du selv kan købe en hdd til den. Og nej det er selvf. ikke kun en hdd fra sony der kommer til at virke, det er jo heller ikke kun sony flash duo der virker i psp.
Kan virkeligt ikke se fordelen i at der er HDD i fra start. Den bliver kun dyrere, og du kan ikke selv vælge hvor stor den skal være.
Gravatar #10 - m_abs
15. feb. 2006 21:11
Jeg har da harddisk i min PS2 :) det er sgu lækkert, ikke længere rode med skiver når jeg vil skifte spil.

Men men mere ontopic:
Jeg troede det var meningen fra starten at harddisken ikke skulle følge med PS3, det blev nævnt da de snakkede om at Linux og andre trejdeparts styresystemer skulle kunne køre på PS3 såfremt at man købte en harddisk til den.
Gravatar #11 - speedfreak
15. feb. 2006 21:17
#3 bliver en hård kamp?
Lad os nu se om den overhovdet udkommer!

Indtil vidre ser det jo ikke for godt ud, når de først nu har fundet ud af at den skal være uden HD, og at de ikke ved om den skal have 256mb eller 512mb ram endnu. Det betyder vel at den er langt fra klar til produktion, når de ikke engang ved hvad den skal indeholde.

Så det lader til at selv Nintendo får et langt forspring! ikke fordi at jeg vil kalde den for en direkte konkurent til de andre, men aligevel.

Og man ved heller aldrig hvor man har Sony!
Kan Huske at jeg for mange år siden, så en Ps2 maskine køre Linux på Cebit messen i tyskland med sonys originale HD/Linux kit som var lige på trapperne? Men ved ikke hvad det var for trapper? for det udkom aldrig.
Gravatar #12 - decon
15. feb. 2006 21:24
#11 de har jo vidst sagt før at der ville være plads til hdd -.-' Desunden har de da sagt at den vil have 256mb ram, og at det kun er dev kits som har 512.
Gravatar #13 - frey
15. feb. 2006 22:54
Hvorfor understøtter den kun 2,5" HDD og ikke 3,5" HDD, det virker da åndsvagt.

Xbox 360 understøtter da 3,5" HDD ikke?
Gravatar #14 - speedfreak
15. feb. 2006 23:02
#13 nej det er også 2,5"
Gravatar #15 - TomTerror
15. feb. 2006 23:23
#11 Sikke en gang fis. Det linux kit har været på gaden i mange år nu. Da det udkom, kostede det ca. 1600,- og så fik man en hdd plus andet lir med.

At PS3'en understøtter memory cards er en lækker feature. Især for folk med PSP, digicam osv.
Gravatar #16 - RMJdk
16. feb. 2006 07:51
Nu bliver Sony's PS3 aldrig så billig som Xbox 360, Det kan ikke lade sig gøre, medmindre Sony har råd til at tabe omkring 1100kr pr solgt enhed som MS gør på xbox 360
Gravatar #17 - Ronson ⅍
16. feb. 2006 08:49
#9: Hvad begrunder du med at alle harddiske vil kunne bruges i PS3? Det har de hverken kunne med Xbox eller Xbox 360, uden modding.
Gravatar #18 - Bocaj
17. feb. 2006 12:09
#17 de fleste harddiske kan bruges i en ps2, men som folk tidligere har sagt er det jo ikke til at vide.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login