mboost-dp1

SXC - Obscenity

Opløselige sensorer til måling af hjernen

-

En ny type trådløse hjernesensorer vil gøre det muligt at måle temperaturer og pres i hjernen uden efterfølgende behov for kirurgisk fjernelse af implantatet.

Forskere på Washington University School of Medicine har udviklet en lille sensor lavet af ‘polylactic-co-glycolic’ syre og silikone, som efter et bestemt stykke tid vil opløses og optages af kroppen.

Sensorerne placeres i f.eks. hjernen, hvor de monitorerer organets tilstand og sender dataen trådløst videre. Dette er især relevant under operationer, hvor det er nødvendigt at holde øje med patientens tilstand.

Med den nye sensor mindskes risikoen for infektion og andre komplikationer forbundet med kirurgiske indgreb.

Implantatet er indtil videre kun testet på forsøgsrotter og i saltbade, men planerne er, at de snart skal testes på mennesker.





Gå til bund
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login